У Маріуполі ввели жорсткі обмеження в транспорті, сфері послуг і розваг через перехід в «червону» зону по захворюваннях на COVІD-19.
Журналіст pr.ua дізнавався, куди маріупольців пустять тільки з документами про вакцинацію, а куди можна зайти без щеплення. Про це розповів директор департаменту з питань безпеки та запобігання корупції Маріупольської міськради Григорій Березун.
На речовий ринок, в кафе і промислові магазини не пустять
У постанові Міністерства охорони здоров'я України йдеться про те, що в «червоній» зоні заборонена робота ринків, ТРЦ, кафе, закладів харчування або розваги.
«У цьому документі далі є пункт, що дане обмеження не стосується таких установ в разі, якщо в них 100% співробітників і відвідувачів вакциновані, - пояснив Григорій Березун. - Покупці та відвідувачі з сертифікатами та довідками про вакцинацію або ПЛР-тестами з терміном дії 72 години можуть вільно відвідувати названі вище об'єкти торгівлі та установи».
Це стосується і ринків промислових товарів.
Минулого року під час локдауну закривалися магазини промислових товарів, при цьому торгові точки продуктової групи працювали. В цьому році права всіх суб'єктів господарювання зрівняли, в чомусь посиливши вимоги до реалізації продовольчих товарів. У них мінімум 80% співробітників повинні бути вакциновані. Все це дозволяє максимально забезпечити карантинні заходи та безпеку для жителів міста, які приходять придбати харчові продукти або промтовари.
Де можна купити ковбасу чи хліб без сертифіката
Покупці без документа про щеплення можуть заходити в продовольчі магазини, але там діють правила обмеженої кількості перебування людей в залежності від розміру торгової площі з дотриманням масочного режиму і безпечної дистанції.
Також маріупольці та гості міста можуть відвідувати продовольчі ринки без довідок та сертифікатів про щеплення, але з дотриманням санітарних норм. Відповідальність за організацію карантинних заходів лежить на власниках ринків.
В транспорт пустять понад норму тих, у кого є довідка
На екстреному брифінгу в Маріупольській міськраді було озвучено рішення міської комісії з техногенної безпеки та НС щодо обмежень у громадському транспорті - перевозити можна пасажирів за кількістю сидячих місць і 50% від загальної місткості за кількістю людей, які стоять.
Причому в постанові Міністерства охорони здоров'я України говориться, що допустимо перевезення пасажирів тільки за кількістю сидячих місць.
Григорій Березун пояснив:
«Ми повинні керуватися рішенням державних органів і рішенням місцевих органів самоврядування. Судячи з епідситуації в Маріуполі, ми розрахували, що можемо здійснювати перевезення пасажирів в режимі, який встановили в рішенні міської комісії. Тому що у нас у зв'язку з оновленням рухомого складу в ньому збільшена місткість пасажирів. В інших регіонах і містах працюють маршрутні таксі меншої місткості. При тій кількості пасажирів, яку може перевозити наш транспорт, бачимо, що ми можемо забезпечити безпечне перевезення в тій кількості, яку ми встановили».
Також, за його словами, в державному документі прописані виключення: дані обмеження не стосуються вакцинованих пасажирів. Тобто, якщо автобус чи тролейбус заповнені по нормі «червоної» зони людьми, в них можуть заходити ще й пасажири з ковід-сертифікатами або довідками про вакцинацію за умови дотримання масочного режиму.
А рекомендації МОЗ стосувалися міжміських перевезень. Ще один нюанс - в Маріуполі пасажири можуть їздити поки без документів про вакцинацію. Чи будуть їх вводити - залежить від епідситуації в місті.
Як проводитимуть рейди по перевірці дотримання санітарних норм
На початку цього тижня в Маріуполі були сформовані групи контролю.
«У них увійшли співробітники муніципалітету, інших установ спільно з Національною поліцією, - розповів Григорій Березун. - Сформовано десять таких груп у всіх районах міста».
Вони з різною періодичністю виходитимуть на перевірки дотримання карантинних заходів. Крім того, співробітники правоохоронних органів можуть проводити свої рейди - наприклад, за зверненням громадян.
Згідно зі статтею 44-3 Адмінкодексу України, порушникам карантинних заходів загрожують значні штрафи – від 17 тисяч гривень.
«Але найголовніший мотиваційний фактор - це не покарання, а життя і здоров'я людей. Ніякий штраф не вартий життя людини», - сказав на закінчення Григорій Березун.
Нагадаємо, що в Маріуполі патрульна поліція виходить в коронавірусні рейди, порушникам загрожують багатотисячні штрафи.