До початку нового навчального року залишилося більше як місяць.
Заклик міської влади до вчителів максимально вакцинуватися вийшов за рамки професійної спільноти та спровокував в соцмережах цілу дискусію - чи правильно «змушувати» робити щеплення та чи можна відмовитися.
«Про необхідність посилити роботу в цьому напрямку йшлося не на одній нараді, в тому числі в Донецькій облдержадміністрації, - прокоментував спеціально для PR.UA заступник міського голови Олександр Кочурін. - Зараз ми маємо досить низький відсоток вакцинованих серед педагогів. Ніякого розпорядження або наказу про необхідність вакцинації немає, про примус теж не йдеться. Ми закликаємо подивитися на ситуацію об'єктивно: що буде, якщо ми не доб'ємося показників, які забезпечать нам колективний імунітет, а значить, і захист від коронавірусної інфекції. Значна частина працівників сфери освіти ставиться з розумінням, більшою мірою дискусію в соцмережах підняли батьки. Звичайно, перспектива знову повернутися до дистанційного навчання нікого не радує. З настанням осені прогнозується новий виток захворюваності. І якщо наші педагоги не будуть мати імунітету, ми неминуче прийдемо до закриття класів та переходу на навчання дистанційно ще швидше. Крім того, якщо почнуть хворіти вчителя, нікому забезпечувати навчальний процес навіть в віддаленому форматі».
Як повідомила директор департаменту освіти міськради Тетяна Братчикова, опитування працівників сфери показало, що 10% педагогів уже вакцинувалися, самостійно звернувшись в прищепні пункти.
«Зараз уточнюємо списки охочих, формуємо групи. Очікуємо, що близько 20% отримають щеплення на найближчому етапі, - розповіла Тетяна Братчикова. - Але потрібно прагнути до показника 70-75%, щоб можна було говорити про колективний імунітет. Почати організовану вакцинацію плануємо з наступного тижня. Зараз визначаємо, де зручніше організувати пункт щеплення. Щоб уникнути масового скупчення в приміщенні, групи по 10 осіб будуть запрошуватися на вакцинацію у різний час».
Маріуполь вважається лідером по вакцинації в Донецькій області. Понад 21 тисячі городян вже побували в прищепних пунктах, а 7,5 тисячі вже отримали обидві дози.
Щоб щеплення стало якомога доступніше, в Маріуполі організовано роботу пунктів масової вакцинації - вони працюють вихідними, записуватися і чекати чергу там не потрібно. Зараз їх два - в критому спорткомплексі «Іллічівець» в Приморському районі й в школі №5 в мікрорайоні Східний.
Обидва пункти працюють у п'ятницю, суботу та неділю з 9:00 до 15:00. При собі необхідно мати паспорт, ідентифікаційний код і мобільний телефон. У будні вакцинація проходить за попереднім записом у всіх міських центрах первинної медико-санітарної допомоги.
Максимальна можливість вибору вакцини - в прищепних кабінетах амбулаторій: там представлені всі чотири найменування препаратів, які використовуються в Україні.
«Днями отримуємо першу партію вакцини від американської компанії Moderna. Як і інші - Pfizer, AstraZeneca, CoronaVac - вона буде розподілятися в усі п'ять центрів первинної медико-санітарної допомоги, - зазначив директор департаменту охорони здоров'я міськради Андрій Ремпель. - За принципом дії Moderna багато в чому подібна до Pfizer - це також РНК-вакцина, схема введення у неї - з інтервалом у 28 днів. Що стосується працівників сфери освіти, то зараз вирішується питання про виділення виїзних бригад для їх вакцинації. У попередньому списку вже майже півтори тисячі працівників освіти. Якщо вони отримають першу дозу вакцини зараз, то до кінця серпня вже завершать вакцинацію, і до початку навчального року у них вже встигне сформуватися стійкий імунітет».
В Україні станом на 19 липня повністю завершили вакцинацію майже 1,5 мільйона осіб, а першу дозу отримали понад 2,5 мільйона. Період спаду захворюваності - час для того, щоб подбати про імунітет. Це особливо актуально у світлі останніх даних про поширення нових штамів коронавірусу. Більш заразний штам коронавірусу «Дельта» вже фіксували в Україні, він охопив уже понад 90 країн світу.
Поширений аргумент противників щеплень - що вакцини не приносять користі проти нових штамів. Експерти переконані у зворотному.
«Наявні вакцини від COVID-19 як і раніше ефективні та можуть захистити від хвороби, викликаної новим варіантом коронавірусу, хоча не всі однаково справляються з ним, - відзначала експерт Всесвітньої організації охорони здоров'я Марія ван Керкхове. - Деякі менш ефективні проти варіанту «Дельта», проте в будь-якому випадку допомагають запобігти важкому протіканню захворювання і смертності. Так що вакцини залишаються ефективним методом протидії пандемії, але тільки за умови повного завершення курсу».