В Україні та світі традиційно в останній тиждень осені відзначається Міжнародний тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити.
На тлі пандемії СOVID-19, що постійно прогресує, зовсім забули про наявність інших, не менш небезпечних захворювань – таких, наприклад, як вірусний гепатит С. А тим часом, згідно з даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні близько мільйона людей не знають про гепатит С, який вони мають. Але які ж справи із захворюваністю на вірусні гепатити в Маріуполі?
Про це журналісту pr.ua розповіла завідувачка відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Валентина Радченко.
За її словами, за 10 місяців поточного року в Маріуполі зареєстровано 75 випадків захворюваності на вірусні гепатити. З них 45 випадків зараження гепатитом С, який є одним із найнебезпечніших захворювань і спричиняє страшні ускладнення, а вони можуть бути виражені в різних формах.
"У Маріуполі показник захворюваності на вірусні гепатити перевищує середньообласний на 11,9%. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року зафіксовано зростання захворюваності на 10%", - зазначила Валентина Радченко.
Крім того, за період з початку поточного року виявлено 48 випадків захворюваності на хронічний гепатит. Це означає, що люди вже давно схильні до цього захворювання, але навіть не підозрювали про це. Саме вони й становлять основну масу пацієнтів із вірусними гепатитами.
Існує також поняття "гострий вірусний гепатит", коли захворювання, що активно прогресує, виявляється вперше. У Маріуполі з початку поточного року зафіксовано 27 випадків захворюваності на гострий вірусний гепатит різних типів. Із загальної кількості хворих на вірусні гепатити за 10 місяців поточного року зафіксовано 6 випадків захворюваності на вірусний гепатит А, 16 випадків гепатиту В та 5 випадків гепатиту С.
Валентина Радченко зазначила, що існує лише кілька способів поширення гепатиту С:
- від матері-породіллі до плоду;
- у ході проведення будь-яких медичних маніпуляцій;
- статевим шляхом;
- під час вживання ін'єкційних наркотиків.
За словами епідеміолога, у Маріуполі не зафіксовано випадки передачі гепатиту С від матері до плоду та під час медичних маніпуляцій. А основним видом поширення цього небезпечного захворювання залишаються безладні статеві зв'язки.
Валентина Радченко повідомила, що переважно діагностика захворювань відбувається у зв'язку з наявністю в пацієнта певних симптомів. Наприклад, про наявність захворювання може сигналізувати тяжкість у правому підребер'ї. А за великим рахунком існують лише три категорії людей, які в обов'язковому порядку проходять діагностику на наявність вірусу гепатиту типу В та С:
- пацієнти перед оперативним втручанням;
- медичні працівники, пов'язані з проведенням операцій;
- донори перед здаванням крові.
"Ніякого засобу для попередження захворюваності на гепатит С на сьогодні не існує, не вигадали ще й вакцини від цієї хвороби, є тільки вакцини від інших типів гепатиту. Єдиний спосіб уберегтися від захворювання - це уникати випадкових зв'язків, користуватися контрацептивами та не вживати наркотичні речовини", – наголосила Валентина Радченко.