У Маріуполі мозаїчне панно "Підкорювачі космосу" Віктора Арнаутова може стати пам'яткою монументального мистецтва у 2022 році.
Департамент культурно-суспільного розвитку міської ради ініціює надання статусу пам'ятки культури, передає pr.ua.
Вже визначено організацію, яка незабаром візьметься за розробку облікової документації та проєкту зони охорони.
Про це pr.ua розповіла директор департаменту Діана Трима.
"У Маріуполі багато мозаїк і ми всі про це знаємо. Панно всесвітньо відомого художника Віктора Арнаутова "Підкорювачі космосу" сьогодні в дуже поганому стані й питання його збереження стоїть давно, воно один із прикладів монументального мистецтва і потребує відновлення. Поки що в Маріуполі немає жодного пам'ятника монументального мистецтва, внесеного до реєстру. На наступних етапах роботи ми плануємо взятися ще за кілька таких мозаїк", - зазначила Діана Трима.
За її словами, з урахуванням реконструкції будівель центральним проспектом питання "Підкорювачів космосу" буде гострим і документи на панно на той момент будуть необхідні, адже мало кому сподобається, якщо стіну Будинку зв'язку просто зафарбують. А щоб урятувати мозаїку, потрібні підстави. Громадського обговорення з проблеми маріупольських мозаїк у департаменті поки що не проводилося, але завжди її промовляли громадські діячі та співробітники департаменту. Так, внесення мозаїчних панно до реєстру стало плановим на 2022 рік.
Діана Трима підкреслила, що нині більш щільна робота стосується "Підкорювачів космосу", але не "Юності" роботи Леля Кузьмінкова та Валентина Константинова, як кажуть.
Так, за розробку облікової документації та проєкту зон охорони після тендеру в системі ProZorrо візьметься ТОВ "Історико-архітектурна спадщина" з Краматорська. Вартість послуг єдиної в регіоні організації такого профілю оцінюється у 34 381,87 грн. Після того як документи будуть готові, місто подасть заявку на набуття статусу маріупольської мозаїки в управління культури Донецької обласної держадміністрації.
Прецедент для Маріуполя
Директор ГО "Архі-Місто" Андрій Марусов своєю чергою розповів pr.ua, що мозаїки Маріуполя не мають офіційного статусу.
"Всього ж монументальних мозаїк радянського періоду в Маріуполі налічується більше ніж двадцять. Хоч і говорили кияни три роки тому, що панно Алли Горської, наприклад, занесено до ЮНЕСКО, але це не так. Я перевірив ще раз цю інформацію і з'ясував, що ЮНЕСКО не може взяти під охорону пам'ятник, якщо він не має такого офіційного статусу в країні, де знаходиться. Деякі з наших мозаїк справді є витворами мистецтва та мають високу художню цінність: та ж робота Алли Горської, "Люди Тяжмашу", панно Віктора Арнаутова. Для Маріуполя ініціатива департаменту з набуття статусу пам'ятки культури це прецедент. На жаль, мозаїка на Будинку зв'язку аварійна", - сказав Андрій Марусов.
Він також зазначив, що якщо такого статусу у мозаїки чи архітектурної споруди офіційно немає, то у мерії та держави в принципі немає підстав виділяти з бюджету кошти на реставрацію. Місцеві художники відновлення "Підкорювачів космосу", за словами Андрія Марусова, оцінюють у 20-30 тис. доларів, що є досить величезною сумою.
Статус – добре, потрібно рятувати
Мистецтвознавець та краєзнавець Олександр Чернов свого часу разом із маріупольськими художниками та співробітниками департаменту інспектував мозаїки Маріуполя та передмістя.
Він розповів pr.ua, що рятувати їх треба було ще давно і такі ініціативи та прохання від мешканців та місцевих майстрів були ще за мера Юрія Хотлубея, люди писали офіційні листи. На жаль, сьогодні багато хто з маріупольських майстрів, хто міг би взятися за реставрацію, вже відійшли в інший світ. У живих залишилися одиниці.
"Дуже підтримую таке починання, бо серце кров'ю обливається, коли бачиш мозаїки, що руйнуються. Щоб привернути увагу до цієї проблеми, у нас з Іваном Станіславським і була написана книга "Всі відтінки маріупольських мозаїк". Але ось уже минуло два роки з того часу. Мозаїчні панно є творами мистецтва. На жаль, "Підкорювачі космосу" практично втрачені. На даному етапі важливо зробити хоча б захисний навіс перед мозаїкою, щоб зовнішні опади не продовжували її руйнувати", - такою ідеєю порятунку з pr.ua поділився Олександр Чернов.