Проєкт «Бабин Яр» передбачає вшанування пам’яті безвинно загиблих жертв трагедії. Відомо, що у перші 3 дні масових розстрілів, з 29-го по 30-е вересня, фашисти знищили 33 771 людину. Тому саме таку кількість ґудзиків буде використано для створення художнього полотна, яке всі бажаючі зможуть побачити протягом 9 робочих днів, починаючи з 18 жовтня.
У презентації проєкту брали участь його модератор та ідейний натхненник Марія Кутнякова, виконуючий обов’язки директора палацу культури "Молодіжний" Іван Папанага, художній керівник ЦСМ Тетяна Єфімова, завідувачка культурним відділом Інна Сухомлинова, режисер народного театру «Театроманія» Антон Тельбізов та представниця молодіжної ради Аліна Козицька.
«Команда ЦСМ «Готель Континенталь» вирішила приєднатися до вшанування жертв цієї страшної трагедії, яке відбувається в усіх куточках нашої країни, - розповідає модератор проєкту Марія Кутякова. – У Маріуполі також є свій «Бабин Яр» — це урочище поблизу селища «Агробаза», де у 1941-1943 роках фашистами було розстріляно майже 9 тисяч людей. Серед них був і мій прадідусь, тому для декого з членів нашої команди ця трагедія є особистою. Ми побували на місці масових розстрілів і відзняли декілька коротких відеороликів на знак вшанування пам’яті загиблих земляків».
На думку виконуючого обов’язки директора палацу культури «Молодіжний» Івана Папанаги, така благородна справа, як вшанування пам’яті жертв трагедії Бабиного Яру не повинна бути зроблена лише «задля галочки». Тому ініціативна група вирішила, що це буде справді масштабний проєкт. А оскільки для його втілення в життя участі лише кількох людей замало, ініціатори вирішили залучити широку громадськість.
«Ми оголосили про збір матеріалу для інсталяції, тобто ґудзиків, – розповідає Іван Папанага. - Приємно, що маріупольці сприйняли цю інформацію дуже серйозно, і більшість з них не залишилися байдужими – люди звернули увагу на наш заклик, уважно прочитали й почали активно брати участь у проєкті: хтось надсилав ґудзики поштою, хтось приносив особисто у мішечку, здебільшого це школи та інші навчальні заклади, але були й просто звичайні містяни. Хтось перераховував кількість зібраних ґудзиків, а хтось просто збирав їх на вагу».
Так, присутній на прес-конференції студент ПДТУ Тимофій Тітенко приніс чергову частку зібраних матеріалів для інсталяції. Цього разу їх вага становила близько 0,5 кілограма. А загалом студенти вишу зібрали вже близько 50 кілограмів ґудзиків.
«Коли ми почули заклик збирати матеріал для інсталяції, то відразу вирішили відгукнутися, я особисто приніс близько 5 кілограмів - розповідає студент. - Адже нам хотілося взяти участь у вшанування пам’яті загиблих у Бабиному Яру, тому що люди повинні пам’ятати свою історію і не допустити, щоб така страшна трагедія повторилася знову».
Завідувачка культурного відділу Інна Сухомлинова розповіла про те, як усе починалося, й чому в якості матеріалу для створення інсталяції ініціативна група обрала саме ґудзики.
«Спочатку ми розглядали різні варіанти. Наприклад, це могло бути якесь зерно. Але під час вивчення цього питання ми зробили висновок, що ґудзики — це той матеріал, з яким цікаво буде працювати митцям. До того ж, це саме ті речі розстріляних людей, які могли реально зберегтися до наших днів. Крім того, ґудзики мають символічний сенс, адже один втрачений ґудзик символізує одне втрачене життя, тому ґудзик в даному випадку — це символ людського життя. Загалом у Бабиному Яру було розстріляно понад 200 тисяч людей, але ми зрозуміли, що зібрати таку величезну кількість ґудзиків, а тим більше створити з них інсталяцію, буде майже неможливо. Тому вирішили зібрати 33 771 — саме такою була кількість загиблих у перші 3 дні масових розстрілів наприкінці вересня 1941 року».
«Ми продовжуємо приймати ґудзики від небайдужих людей — кожен охочий може приєднатися до проєкту й зробити свій внесок у його реалізацію, принісши матеріали для інсталяції до палацу культури «Молодіжний», - продовжує Інна. - На сьогоднішній день ми зібрали вже більше половини від потрібної кількості ґудзиків, а саме 18 142. Слід відзначити, що про проєкт має підтримку не лише серед мешканців Маріуполя — одного разу надійшла посилка навіть з Івано-Франківська, тож можемо сміливо стверджувати, що наша акція набуває всеукраїнського масштабу».
Свій вагомий внесок у реалізацію проєкту зробили й представники маріупольської молоді. За словами присутньої на прес-конференції представниці молодіжної ради Аліни Козицької, почувши про збір матеріалів для інсталяції, учні навчальних закладів активно залучилися до цієї благородної справи, сповіщаючи про це своїх друзів та однолітків через соціальні мережі. Саме завдяки цьому учні маріупольських шкіл та студенти вишів долучилися до надзвичайно важливого соціального проекту, який допоможе сучасній молоді усвідомити уроки історії та зробити правильні висновки.
Художній керівник ЦСМ «Готель Континенталь» Тетяна Єфімова відзначила, що кульмінацією проєкту стане виставка-перфоманс, яка стартуватиме 18 жовтня о 18:00 годині. Тематика інсталяції, над якою працюватиме відома маріупольська художниця Олена Філатова, поки що не розголошується. Відомо лише, що цей витвір мистецтва буде розміщений на полотні розмірами 3 на 4 метри. А з 19 по 29 жовтня, за винятком вихідних днів, інсталяцію зможе побачити кожен охочий.