Іноді їдеш на Лівий берег, проїжджаєш пост-міст і виглядаєш у вікно.
Поряд із меткомбінатом "Азовсталь" річкою Кальміус пливуть човники. Діти гребуть у байдарках і каное і в літню спеку, і в осінні холоди, і навіть узимку! Якщо в морозний день човники зникають, стає навіть сумно – так не вистачає на річці цих маленьких корабликів.
Спортсменів на воді бачило багато маріупольців, але далеко не всі бували в їхньому тренувальному центрі – веслувальній базі. Будівля 1969 року побудови жодного разу не ремонтувалася - понтони гниють, дах протікає, а дерев'яні вікна зовсім не захищають від вітру. Цього року її нарешті реконструюють – веслувальна база з великою історією отримає нове життя.
Там оновлять понтони та елінги, відремонтують тренажерний зал, створять комфортні душові та роздягальні для дітей.
Тренажери з дощок та дощ у спортзалі
Директор дитячо-юнацької спортивної школи "Атлетик" Дмитро Тимонов розповідає для pr.ua – наша веслувальна база багато в чому унікальна:
"Через гарячу обратку "Азовсталі" вода в річці ніколи не замерзає. Тому там можна тренуватися цілий рік. У радянські часи до нас навіть приїжджали спортсмени зі збірної!"
Справді, у 70-80-х роках Маріуполь мав велику популярність серед веслярів. Зараз це єдина веслувальна база для байдарок та каное у всій Донецькій області. Щоправда, з часів СРСР у ній майже нічого не змінилося.
"Тут не те, що XX, тут XIX століття, - говорить директор ДЮСШ. – У вікнах щілини, дах тече щоразу, коли йде дощ - зал заливає. Туалет для дітей є тільки на вулиці".
Взимку діти більшу частину часу проводять у спортзалі. Там займаються на тому обладнання, що спорудили для них тренера.
"Тренажери у нас поки що примітивні, - ділиться Дмитро Тимонов. - Ми зробили їх із дощок, реконструювали з різного мотлоху. На них діти вчаться веслувати".
Труднощі не лякають
Багато батьків, побачивши такі умови, вирішують відвести дітей на інші секції. Але дітей, які щиро люблять спорт, труднощі не лякають. Веслуванням на байдарках і каное займається близько 70 дітей. Серед них новачки – діти віком від восьми років, а також досвідчені веслярі – студенти до 23 років.
"Щоб займатися цим видом спорту, потрібна витривалість, силова підготовка, - говорить директор ДЮСШ. - Під час веслування працюють усі групи м'язів. Діти повинні вміти плавати, це обов'язкова умова".
Один із веслярів – сімнадцятирічний Микита Кулініч займається у секції вже шість із половиною років. Після першого уроку він закохався в байдарки, і з того часу не уявляє без них свого життя.
"Пам'ятаю, ми з батьками шукали секцію, - розповідає Микита. - Раптом натрапили на веслування. Я спробував і мені дуже сподобалося. Цей спорт допомагає завжди бути у формі. А сам процес - величезне задоволення!"
Одного разу разом із напарником Микита посів третє місце по Україні. Він мріє стати професійним спортсменом і цього року отримати звання майстра спорту.
Для цього хлопець виходить на воду навіть узимку! У морозний день, коли на вулиці була хуртовина, Микита поспішав на тренування.
"Сніг мене не лякає, – каже Микита. – Єдине – хочеться, щоб нашу базу відремонтували. Інвентар у спортзалі дуже старий, на ньому вже важко робити деякі види вправ".
Нове життя для гребної бази
Начальник управління молоді та спорту Олексій Казанцев говорить:
"База перебуває у поганому стані, тому ми й взяли її до уваги, готували проєктну документацію та шукали ресурси. Проєкт подали до Державного фонду регіонального розвитку. Його реалізуємо на умовах співфінансування: 60% виділить держава та 40% - місто. Загальна сума ремонту – 30 млн грн".
Тендерні процедури вже розпочато, відремонтувати базу планують цього року. Стара будівля не відповідає жодним нормам енергоефективності, доступності та просто елементарного комфорту. Тому наповнюватимуть його практично з нуля.
"Ми хочемо вдихнути в базу нове життя, створити сприятливі умови для спортсменів, щоб у них з'явилися нові роздягальні, тренажерний зал, новий сучасний понтон, який не гниє і не протікає", - розповідає Олексій Казанцев.
Також у спортсменів з'являться нові опалювальні елінги (приміщення для зберігання човнів). Це важливо, оскільки байдарки та каное потрібно тримати у теплі. Старі давно поржавіли, у них холодно та сиро. Крім того, оновлять душові, спортивну залу наповнять сучасними тренажерами для веслування. Набережну зміцнять, а біля бази з'явиться парковка для автомобілів.
Самі байдарки та каное закуповуються і так – щороку ДЮСШ отримує близько 1 млн грн на придбання нового обладнання.
Зустріч із кумирами
На час активного ремонту спортсменам обіцяють створити тимчасові умови, щоби не припиняти тренування. В управлінні молоді та спорту сподіваються: після реконструкції байдарки та каное стануть ще популярнішими, а спортсмени матимуть мотивацію розвиватися.
"Коли ми плануємо реконструкцію спортивного об'єкта та залучаємо зовнішнє фінансування, то держава в особі Федерації, Міністерства молоді та спорту, погоджуючи отримання фінансів, звертає увагу на те, що ми повинні створювати об'єкти сертифіковані, придатні для проведення змагань, навчально-тренувальних зборів, - говорить Олексій Казанцев. – Після ремонту гребної бази ми обговорюватимемо можливість проведення у Маріуполі навчально-тренувальних зборів. Діти знають своїх кумирів, і якщо вони, члени збірної, приїдуть до Маріуполя, це їх надихне!"