У Маріуполі кількість субсидіантів скоротилася на 2123 домогосподарства. Борги населення перед підприємствами "Маріупольтепломережа" та "Маріупольводоканал" збільшилися до 573 млн гривень. У чому причини та яку роль відіграла монетизація субсидій, розбирався pr.ua.
Платіжна дисципліна маріупольців пішла вниз
Заборгованість населення Маріуполя перед двома постачальниками комунальних послуг станом на початок листопада збільшилась на 70 млн гривень і склала 573 млн гривень, зокрема:
- ККП "Маріупольтепломережа" - зростання на 60 млн гривень, борг 417 млн гривень;
- КП "Маріупольводоканал" - зростання на 10 млн гривень, борг 156 млн гривень.
Ці цифри навів у коментарі для pr.ua Костянтин Пісмарьов, директор департаменту з питань управління енергетичними підприємствами Маріупольської міської ради.
Що стало головною причиною зростання заборгованості і яку роль при цьому відіграла монетизація субсидій? Питання про монетизацію – не пусте. На зорі її запровадження у 2019 році в уряді малювали райдужні перспективи та переваги для субсидіантів. Що сталося насправді?
Якщо раніше, до монетизації субсидій, державна допомога спрямовувалась безпосередньо на підприємства та гарантовано компенсувала плату за спожиті комунальні послуги, то тепер гроші отримують самі субсидіанти. Добропорядні з них, а таких більшість, використовують допомогу за призначенням. Але, на жаль, не всі можуть встояти перед спокусою розтратити гроші на щось інше, що не має відношення до комунальних платежів. Так накопичуються борги.
Відповідаючи на запитання pr.ua, Костянтин Пісмарьов розповів:
"Головна причина збільшення заборгованості – це падіння платіжної дисципліни населення. Якщо раніше платежі населення сягали 98%, то зараз – до 94-95%. Це ті домогосподарства у Маріуполі, які справно платять за спожиті комунальні послуги. Щодо монетизації субсидій, то вона також стала однією зі складових зростання боргів, але не найголовнішою. Цей фактор привертає увагу тим, що періодично субсидіанти, у яких виникли борги за поставлену теплову енергію та холодну воду, позбавляються права на отримання субсидій".
Суми заборгованості, зрозуміло, індивідуальні у кожному конкретному випадку. У Маріуполі є й такі домогосподарства, де субсидії не отримують, а загальний борг за комунальні послуги перевищив 100 тис. гривень. І це не зовсім обов'язково малозабезпечені сім'ї. Як показує практика, серед них є й ті, хто не відмовляє собі у покупці автомобіля чи поїздці за кордон. Втім, українське законодавство не дозволяє комунальним підприємствам "заглядати в кишеню" боржникам та вести їх облік у розрізі доходів.
Позбавлені права на субсидію
Якщо минулого опалювального періоду в Маріуполі користувалися житловою субсидією 30 483 домогосподарства, то зараз – 28 360. Тобто кількість субсидіантів скоротилася на 2123. Чому це сталося?
Відповідаючи на запитання pr.ua, директор департаменту соціального захисту населення міськради Ірина Коробка назвала кілька причин.
"Зменшення кількості одержувачів субсидії пов'язане зі змінами у чинному законодавстві, запровадженими з 1 травня 2021 року. А також з результатами проведеної верифікації (перевірки) щодо наявності в одержувачів субсидії та членів їх сімей депозитів понад 100 тисяч гривень, здійснення ними покупок вартістю понад 50 тисяч гривень, наявності транспортних засобів, з дати випуску яких минуло менше ніж п'ять років і так далі" , – розповіла Ірина Коробка.
Нагадаємо, що практично одночасно з процесом монетизації субсидій в Україні було ухвалено Закон "Про верифікацію та моніторинг державних виплат". Згідно з цим документом, вперше було запроваджено процедуру перевірки (верифікація) вірогідності інформації для призначення, нарахування та здійснення виплат пенсій, допомог, пільг, субсидій, стипендій та інших виплат шляхом державних коштів.
У 2021 році, за інформацією директора департаменту, у Маріуполі одержувачам субсидії виплачено понад 231,7 млн гривень.
А скільки маріупольців позбавлені права на отримання субсидії через те, що у них з'явилися борги з комунальних платежів?
На запитання pr.ua Ірина Коробка відповіла:
"У зв'язку з наявністю заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг у загальній сумі 340 гривень і більше субсидія не надається 442 сім'ям у 2021 році, тоді як у 2020 році не надавалася 3141 сім'ї".
Таким чином, у Маріуполі різко скоротилася не тільки кількість субсидіантів, а й тих домогосподарств, кому субсидія не надавалася у зв'язку із заборгованістю. Цифри, наведені Іриною Коробкою, лише підтверджують дані Костянтина Пісмарьова: у зростанні боргів населення за комунальні послуги монетизація субсидій відіграла свою роль, але не головну.
Як позбутися боргів?
Надійний спосіб позбутися боргів – не накопичувати їх. Це залізне правило дуже добре знає доросле покоління маріупольців: хоч би якими скромними були доходи, завжди потрібно відкласти на комунальні платежі. Тому що комунальні борги мають звичай виростати легко, швидко та непомітно перетворюватися на космічні суми – чим більше, тим здається вже не можливо їх погасити.
А як насправді: чи може боржник відновити своє право на субсидію та за виконання яких умов? Ірина Коробка прокоментувала:
"Одержувач може звернутися за субсидією за умови погашення заборгованості, що існує, а також якщо укладено договір про реструктуризацію цієї заборгованості. Щодо укладення договору споживачам слід звернутися до постачальників відповідних комунальних послуг. При цьому якщо такий договір буде укладено протягом двох місяців з початку опалювального сезону, житлову субсидію буде призначено з початку сезону".
Про ті заходи, які застосовуються підприємствами – постачальниками послуг у роботі зі скорочення заборгованості споживачів, розповів для pr.ua Костянтин Пісмарьов:
"Найпростіший шлях для людини, яка з тих чи інших причин накопичила борги – це з'явитися на підприємство та укласти договір про реструктуризацію заборгованості. Це дозволить не лише поступово погасити свій борг, але й також уникнути нарахування штрафів та пені. Платити за спожиті послуги у будь-якому разі необхідно. Інакше у підприємства не залишається іншого виходу, ніж звернення до суду, стягнення заборгованості у судовому порядку, зокрема завдяки рухомому та нерухомому майну боржника".
Є ще один аспект у комунальних боргів. Якщо хтось думає, що це "особиста справа" між підприємством та боржником, він глибоко помиляється. ККП "Маріупольтепломережа", як і КП "Маріупольводоканал" є дотаційними стосовно міського бюджету. На їхню діяльність щорічно спрямовуються мільйони гривень із міської скарбниці. Тобто борги перед комунальниками опосередковано виплачують усі платники податків. Ті мільйони гривень, які могли б піти на ремонт доріг, шкіл, дитячих садків, лікарень.
Так чи інакше, але в будь-якому разі боржнику не варто чекати, доки у двері постукає судовий виконавець.