Без щеплень деякі маріупольці можуть втратити заробіток, причому список професій для обов'язкової COVID-вакцинації знову розширився.
Майже рік тому, у березні 2021 року, в Маріуполі стартувала кампанія щеплення від COVID-19. Сьогодні вже майже половина маріупольців мають сертифікати про вакцинацію, що дає надію на те, що нинішню "хвилю" захворюваності ми пройдемо без переповнених тяжкими хворими стаціонарів.
Істотне прискорення зростання імунного прошарку дають обмеження для невакцинованих українців. Як це вплинуло на показники вакцинації в Маріуполі?
Від педагогів до листоноші
Наказ Міністерства охорони здоров'я, який доповнює перелік професій, для представників яких вакцинація від COVID-19 є обов'язковою, набрав чинності ще 31 січня.
Згідно з цим документом від 30 листопада 2021 року, до списку тих, хто підлягає обов'язковій вакцинації від COVID-19, додаються:
- працівники органів місцевого самоврядування;
- закладів охорони здоров'я державної та комунальної форм власності;
- комунальних підприємств, установ та організацій.
Нагадаємо, з 8 листопада 2021 року в Україні вакцинація від COVID-19 стала обов'язковою для освітян та працівників центральних та місцевих органів влади.
9 грудня минулого року перелік доповнили працівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, працівниками установ та закладів, які надають соціальні послуги, закладів захисту прав дітей, реабілітаційних закладів. А також співробітниками підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави – таких як "Укрпошта", "Укрзалізниця".
Усі, чиї професії потрапили до цих списків, усуваються від роботи без збереження зарплат, але за законом бути звільненими не можуть.
У Маріуполі навіть були прецеденти усунення роботи невакцинованих педагогів. Щодо органів місцевого самоврядування, то їхні співробітники вакцинувалися ще до осені майже на 100%.
І колективи комунальних підприємств почали щеплюватися також заздалегідь, часто прямо на робочих місцях: до них виїжджали мобільні бригади. На місцях вакцинували й педагогічні колективи, що дуже зручно. Таким чином, на момент набрання чинності нового переліку більшість колективів вже й так була з щепленням.
І до вакцинації їх закликали не лише для того, щоб, наприклад, нормально міг працювати комунальний громадський транспорт, не відчуваючи дефіциту водіїв та кондукторів. Або щоб у "Мультицентрі" було кому вести прийоми городян. Але й тому, що позначені у списку професії майже завжди мають на увазі контакт працівника з великою кількістю людей, а отже й ризик заразитися. А кожен новий хворий – це продовження ланцюжка заражень.
Маріуполь - лідер регіону з вакцинації
Виходячи зі статистики міської ради, найбільший відсоток вакцинованих маріупольців серед офіційно працевлаштованих - близько 75%. Серед пенсіонерів – лише 15%. А загалом у нашому місті повний курс вакцинації пройшли понад 40% мешканців, включаючи дітей віком від 12 років.
На Донеччині статистика виглядає набагато гірше: станом на 5 лютого – лише 15,2 % повністю вакцинованих. Тоді як, наприклад, у Дніпропетровській області 43%, Полтавській – майже 45%, а у Києві – 62%. Це найвищий показник в Україні. Досягли його, ймовірно, завдяки тому, що саме в Києві найбільша кількість тих, хто без щеплення не має права працювати.
І все ж, якщо говорити в цілому по Україні, то кількість доз, що вводяться, зростає постійно – це добре видно за графіками, що публікуються на основі даних Міністерства охорони здоров'я. Проте наша країна все ще ніяк не може перетнути позначку хоча б у 50%: станом на 5 лютого повний курс вакцинації був у 33,6% українців.
Те, що і в маріупольських пунктах вакцинації стало помітно менше відвідувачів, викликає занепокоєння. Як раніше зазначав директор департаменту охорони здоров'я міськради Андрій Ремпель, щепляться "майже втричі менше за планові показники".
У порівнянні з груднем минулого року, спад – очевидний. Так, якщо в середині грудня в окрему добу фіксувалося понад дві тисячі введених доз, то в січні – від тисячі до півтори тисячі доз. У лютому щеплень стали робити ще менше: з початку місяця жодного з днів показник не дотягнув навіть до однієї тисячі на добу. Водночас є й ті, хто потурбувався вже і про отримання дози бустера – таких у Маріуполі понад дві тисячі.
Загалом за даними за 6 лютого в Маріуполі запровадили 310 204 дози різних видів вакцин.