Незаконна вирубка дерев під виглядом їх «обрізки» набула в Маріуполі загрозливого характеру.
У міській раді придумали, як мінімізувати бурхливу діяльність «чорних лісорубів». Кожне дозволене до обрізки дерево пронумерують і відстежуватимуть весь процес, передає PR.UA.
Ажіотаж на дрова
Є дві картинки сьогоднішньої реальності. Одна, що називається, радує око, особливо зараз, коли весна вступає у свої права і тисячі квітів, кущів, дерев, висаджених у реконструйованих парках, скверах, на площах, дарують людям свою незайману красу.
Але, на жаль, є й інша, неприваблива сторона: в кожному районі міста в зелених зонах можна зустріти замість дерев їх обрубки. Мертві стовбури висотою до двох метрів – це все, що залишили варвари від тополь, каштанів або кленів, які могли б ще багато років служити людям. Якщо раніше, ще кілька років тому, «чорні лісоруби» орудували подалі від людських очей, десь в посадках і віддалених районах Маріуполя, а на центральних вулицях проявляли себе хіба що під Новий рік, спилюючи верхівки ялин, то тепер наслідки їх діяльності може бачити кожен.
Попит визначає пропозицію: цей закон ринку діє і в незаконній сфері.
«Ні для кого не секрет, що останнім часом у зв'язку з ростом тарифів на газ населення почало активно використовувати дрова для опалення своїх будинків. Це викликало ажіотаж на ринку продажу дров і під приводом обрізки дерев, яка практично нічим не регулюється, так звані «чорні лісоруби» фактично знищують зелені насадження, і ця динаміка лякає», - розповів Ваагн Мнацаканян, начальник управління з питань екології, енергоменеджменту та охорони праці міської ради.
Вилом в законодавстві
Законодавче поле на сьогодні: є прийнята майже чотирнадцять років тому постанова Кабінету міністрів України, якою затверджено «Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». Є парочка наказів Міністерства житлово-комунального господарства України дванадцятирічної давнини. Це – все.
«Що стосується обрізки дерев, то це питання взагалі не регулюється ніякими законодавчими актами. А в цьому якраз головний підступ, бо «чорні лісоруби» під виглядом обрізки де-факто здійснюють знесення зелених насаджень, залишають близько двох метрів стовбура, а все інше вирубується», - розповів Ваагн Мнацаканян.
Начальник управління нагадав: на сьогодні, щоб видалити зелені насадження, відповідний акт повинна прийняти комісія при районній адміністрації міськради, куди входять представники комунального підприємства «Зеленбуд», екологічної інспекції та інші. При цьому ордер видається вкрай рідко, коли мова йде про необхідність компенсації зеленого насадження. Якщо ж дерево сухе, аварійне, то воно підлягає знесенню без компенсації. Такий порядок пропонується змінити.
Ідентифікувати дерева та організації
Підготовлено проєкт рішення міської ради, розробці якого передував ряд зустрічей з представниками поліції, прокуратури, судових органів, районних адміністрацій і «Зеленбуду» для того, щоб виробити власну систему обрізки та видалення зелених насаджень.
Проєктом пропонується: перед тим, як давати дозвіл на обрізку або видалення дерева, воно неодмінно повинно обстежуватися комісією в складі дендролога і фахівця екологічної інспекції. Комісія дає висновок, яке дерево можна дозволити до видалення, а яке під обрізку і в якому відношенні.
Крім цього, пропонується ідентифікувати кожне зелене насадження: при комісійному обстеженні дерева будуть забезпечуватися спеціальною пломбою з присвоєнням індивідуального номера. Для чого це потрібно?
«На сьогодні, якщо, наприклад, в акті комісії йдеться про те, що на перетині певної вулиці і проспекту дві тополі потрібно знести, а три каштани обрізати, то виникає проблема. Представники поліції та прокуратури кажуть: «Ми приїжджаємо, а нам надають акт, де написано – дві тополі та три каштани. А як зрозуміти про які конкретно дерева йдеться – про ті, що зносяться, або про сусідні?» Встановивши пломби, а їх ціна копійчана, забезпечивши дерева індивідуальними номерами, ми зможемо цю проблему закрити», - вважає Ваагн Мнацаканян.
Передбачається, що сам процес обрізки або видалення буде фотографуватися і відбиватися в програмному забезпеченні «Благоустрій» з прив'язкою до локації і фіксацією номера. Тобто, відкривши точку локації в додатку, можна буде побачити всю інформацію – акт, ордер, фото дерева до і після обрізки.
«З введенням нової системи ми мінімізуємо ризики того, що «чорні лісоруби» зможуть цією лазівкою скористатися», - розповів начальник управління.
На сьогодні в Маріуполі діє свого роду мораторій, введений розпорядженням міського голови Вадима Бойченка, коли позапланове видалення зелених насаджень призупинено, такі питання повинні бути узгоджені з «Зеленбудом». Уже зараз створена тeлеграм-група за участю в тому числі і представників підприємства, а також районних адміністрацій і поліції, в якій анонсується виконання планових робіт – де вони проводяться і в який час.
Проєктом рішення пропонується обов'язкова ідентифікація не тільки зелених насаджень, а й організацій, які виконують роботи. «Ми хочемо, щоб будь-яка організація, яка здійснює видалення або обрізку дерев, була ідентифікована. Якщо, скажімо, ОСББ на якихось умовах привертає людей, щоб зробити обрізку, повинен бути укладений договір, хоча б за 1 гривню, щоб ідентифікувати цих людей. Будь-то товариство з обмеженою відповідальністю або фізична особа-підприємець – вони повинні бути навчені або мати персонал, навчений роботам підвищеної небезпеки, на висоті. Не повинно бути такого, коли люди без будь-якого навчання просто взяли б бензопилу, залізли наверх і піддавали небезпеці себе і тих, хто внизу, як це часом відбувається зараз. Зараз буває, що поліція мало не «за руку» ловить «чорних лісорубів», конфіскує машини, а потім за рішенням суду повертає їх власникам. Наявність договору дозволить в разі будь-яких порушень притягнути винних осіб до відповідальності. Не хотілося б «розмахувати сокирою», але в даній ситуації необхідно навести порядок», - зазначив Ваагн Мнацаканян.
Підготовлений проєкт рішення є регуляторним актом. Після проходження передбаченої законодавством процедури він буде винесений на розгляд сесії міської ради в серпні-вересні цього року.