Цього року вся Україна відзначає 80-річчя однієї з найсумніших сторінок своєї історії – трагедії жертв урочища Бабин Яр на території Києва.
Восени 1941 року тут розпочалися масові розстріли єврейського населення міста, а також військовополонених та учасників руху опору. Лише наприкінці вересня німці розстріляли 33 771 людину.
Саме таку кількість ґудзиків було використано для створення художньої інсталяції, відкриття якої відбулося 18 жовтня у центрі сучасного мистецтва «Готель "Континенталь"» (Палац культури «Молодіжний»), працівники якого стали ініціаторами та активними учасниками проєкту. До них приєдналися актори з молодіжного театру «Театроманія» під керівництвом Антона Тельбізова.
На початку заходу юні маріупольські актори влаштували перформанс, під час якого відтворили події перших днів трагедії. Юнаки та дівчата підіймалися на імпровізоване місце розстрілу, після чого падали вниз, здригаючись від пострілів. На завершення композиції тіла акторів сплелися воєдино, символізуючи купу мертвих тіл загиблих жертв. Водночас перед глядачами постала жінка-матір, яка намагалася вибратися з могили, аби захистити своїх дітей.
Продовження мінівистави відбулося вже в глибині підвального приміщення, де панувала майже цілковита темрява. Глядачі побачили дівчинку, яка дивом залишилася в живих та прийшла на місце розстрілів шукати своїх рідних. Але єдине, що вдалося відшукати дитині – це вцілілі речі загиблих. На завершення пролунала щира молитва «Отче наш», після чого вражена ворожою кулею героїня дійства впала, немов підкошена, потягнувши за собою ряднину, якою була прикрита інсталяція.
Перед глядачами постала страшна й водночас зворушлива картина - одинока жінка на купі з ґудзиків, яка схилилася від болю та журби. А над нею нависла страшна загроза – ворожа рука з пістолетом, що символізувала людиноненависницьку ідеологію фашизму.
«Моїм задумом було показати мізерність людського буття у порівнянні з ворожою атмосферою та колосальним тиском, - розповідає авторка інсталяції Олена Філатова. - Тому виникла ідея зобразити маленьке людське тіло посеред купи ґудзиків, кожен з яких символізує втрачене людське життя. Спочатку це був лише легкий начерк, а вже згодом я створювала картину так, як відчувало серце».
За словами художниці-аматорки, ця робота є другим масштабним проєктом у її кар’єрі. Першою була виставка-перформанс за участю 13 живих скульптур під назвою «Вибір за тобою», створена спеціально для молодіжного театру «Театроманія». Майстриня зізнається, що любить експериментувати й здатна працювати не лише з ґудзиками чи живими людьми, а й з будь-яким матеріалом.
Окрім головного експонату виставки, на шляху до імпровізованого місця розстрілу жертв Бабиного Яру були розміщені кілька невеличких картин, на яких зображені злочини фашистів проти людства.
«Для створення цих робіт я використовувала реальні фотографії, на яких були зафіксовані розстріли єврейського населення. Жертви тут зображені у вигляді примар, а постаті їхніх катів мають сірий відтінок. За моїм задумом, вони лише виглядають як люди, але при цьому більше схожі на вовків», - відзначила майстриня.
На заході з вшанування пам'яті єврейського населення був присутній головний рабин Маріуполя Менахем Мендел Коен, який поділився своїми враженнями про подію:
«Усе це дуже зворушливо, що сьогодні тут зібралася молодь, яка брала активну участь у підготовці та проведенні заходу. Мене переповнюють почуття болю втрати й співчуття загиблим. Сьогодні вранці ми були на місці розстрілів єврейського населення в селищі Агробаза - планувалося влаштувати великий мітинг, але через карантинні обмеження це зробити не вдалося. Тож наступної неділі ми плануємо провести зібрання, щоб вшанувати пам'ять загиблих поминальними молитвами. Очікуємо на присутність родичів розстріляних людей та тих, кому тоді вдалося вижити».
![]()
За словами керівника єврейської спільноти Маріуполя, трагедія Бабиного Яру спонукає людство зробити для себе відповідні висновки. Головне - ніколи не можна ігнорувати небезпеку, треба вчасно вживати необхідні заходи щодо запобігання розповсюдженню людиноненависницької ідеології.
«Окремо хочу подякувати тим, хто попри небезпеку наважився простягнути руку допомоги й рятувати життя людей. Добре, що ми зараз живемо в такий час, коли можуть мирно співіснувати представники різних конфесій», - відзначив Менахем Мендел Коен.
![]()
Завідувачка культурного відділу центру сучасного мистецтва Інна Сухомлинова повідомила, що за задумом організаторів виставки, присвяченої 80-річчю трагедії Бабиного Яру, у період з 19 по 29 жовтня кожен охочий міг би ознайомитися з інсталяцією та іншими експонатами. Але, на жаль, через карантинні обмеження цей захід переноситься на невизначений термін.
Раніше pr.ua повідомляв, що в Маріуполі презентували інсталяцію до 80-річчя трагедії Бабиного Яру.