У Маріуполі підприємцям-початківцям допомагають втілювати мрії в реальність.
У листопаді у нашому місті завершився перший бізнес-інкубатор M.Start – 15 маріупольців боролися за грант на відкриття власної справи. Переможцем став Сергій Борхаленко – він планує запустити у місті освітній IT-проєкт. Як проходило навчання, коли виникла ідея центру, а також чому в ньому навчатимуть маріупольських школярів, підприємець погодився розповісти pr.ua.
3000 євро на мрію
Бізнес-інкубатор проходив у Маріупольському міському центрі підтримки та розвитку малого та середнього бізнесу. Його виконавчий директор Дмитро Дресвянніков розповідає:
"Програма стартувала 1 липня, її відкриття стало можливим завдяки грантовій підтримці компанії Finance in Motion. Це перший інкубатор для класичного підприємництва в Донецькій області".
Учасниками стали 15 маріупольців із різними бізнес-ідеями: виробництво виробів із дерева, косметики, виготовлення картин із ниток тощо. До фінішу дійшло дев'ятеро людей.
"Тренінги для учасників проводили фахівці з усієї України, вони вели навчання з різних тем: маркетинг, фінансове планування, побудова команди. Після цього учасники були поділені на групи, за кожним із них був закріплений ментор – один із маріупольських підприємців. Вони ділилися з ними досвідом".
Переможця обрала комісія із представників центру та компанії-грантодавця. Він отримав 3000 євро на реалізацію своєї ідеї.
Подарували знання та можливості
Переможець інкубатора Сергій Борхаленко згадує – про власний освітній ІТ-проєкт мріяв уже давно, але для його відкриття не було ні знань, ні фінансів. Підприємця лякали невдалі історії друзів – раптом бізнес прогорить, так і не ставши успішним?
"Якось я почув про те, що у нашому місті стартував бізнес-інкубатор. Я подав заявку і вдало пройшов відбір. Це і стало стартом мого проєкту", - згадує Сергій.
Навчання виявилося дуже корисним: підприємці знайомилися один з одним, черпали знання, отримували відповіді на свої запитання.
"Це було знайомство з учасниками з такими ж палкими очима, дуже класними лекторами та знаннями, яких мені так не вистачало, - згадує підприємець. - Ми не просто вчилися, а в реальному часі "прокачували" свої проєкти. Моїм ментором була підприємець Ольга Пікула. Вона має колосальний досвід і знання. Вона повністю "перекроїла" мій проєкт і розробила стратегію його реалізації. Допомогла мені подолати всі кризи, з якими я зіткнувся, і знайти рішення. Я їй дуже за це вдячний».
Навчання дало Сергію мотивацію розвиватись далі. Про перемогу підприємець не думав:
"Я вважаю, що кожен з учасників інкубатора - переможець, ми отримали найцінніше - можливість реалізувати свої бізнес-проєкти. Нам дуже пощастило, що в Маріуполі надають таку допомогу підприємцям. Усім, що я сьогодні маю, я зобов'язаний Центру підтримки та розвитку МСБ. Без нього моя мрія, безумовно, так і залишилася б просто мрією".
Розвиток дитячих талантів
Проєкт Сергія Борхаленка – сучасний дитячий центр програмування, LEGO-конструювання та робототехніки для дітей від чотирьох до 17 років. Ідея такої установи виникла давно.
"Я з дитинства люблю конструювати та завжди відчував великий інтерес до сфери IT. Але в Маріуполі не вистачало можливостей для навчання та самореалізації, на відміну від Києва чи Львова, наприклад. Сьогодні все змінилося. Розвиток IT-сфери став одним із пріоритетів нашого міста, - каже підприємець. - Водночас маріупольський ринок дитячої IT-освіти дуже малорозвинений та практично не зайнятий. Я побачив у цьому можливості для старту свого проєкту".
У "Роботорії" (так називатиметься центр) діти зможуть пройти сучасне STEM-навчання та отримати всі необхідні знання та навички, які дозволять їм стати успішними архітекторами, інженерами, програмістами та спеціалістами у сфері IT-технологій. Це дасть їм великі кар'єрні та фінансові можливості в майбутньому. У центрі, за словами підприємця, вони зможуть всебічно розвиватися, розкривати свої таланти та реалізовувати потенціал.
Відкриття – наступного року
Наразі підприємець займається пошуком відповідного приміщення в центрі міста. Повноцінне відкриття центру заплановане наступного року. Але й сьогодні "Роботорія" вже працює в тестовому режимі. Викладачі проводять уроки на базі дитячих центрів, що існують.
"Перші результати мене вже дуже тішать, діти з радістю біжать на заняття, і багато батьків побачили у них великі схильності до IT, про які вони навіть не здогадувалися", - ділиться Сергій Борхаленко.
Грантові кошти підприємець витратить на закупівлю обладнання. Більшу частину вже придбали, але для запуску все ще не вистачає багато чого. Потрібні комп'ютери та спеціалізовані конструктори для курсу робототехніки.
"У центрі діти часто працюватимуть у групах. Так вони розвивають лідерські якості, навчаються працювати в команді та самостійно прокачують мислення та логіку", - вважає маріуполець.
Нагадаємо, маріуполець Андрій Семенов відкрив власну мануфактуру шкіри.