У День захисників і захисниць України, 14 жовтня, що вперше відзначається в нашій країні, Президент України Володимир Зеленський відвідав передові позиції ЗСУ в зоні проведення Операції об'єднаних сил і побував в Маріуполі.
Три важливі дати
На начищеному до блиску плацу 23-го загону морської охорони Державної прикордонної служби України главу держави зустрічали герої свята.
Нагадаємо, влітку цього року був прийнятий закон, згідно з яким державне свято День захисника України отримав нову назву - День захисників і захисниць України - з урахуванням значного числа жінок, які проходять військову службу і поряд з чоловіками відстоюють незалежність і територіальну цілісність нашої країни. Під такою назвою 14 жовтня свято відзначалося вперше.
Примітно, що це сталося в ювілейний рік 30-річчя Незалежності України, а також що саме в Маріуполі Президент України - Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України привітав усіх військовослужбовців держави.
Володимир Зеленський зазначив: «В історії Маріуполя, як і в історії багатьох міст нашого українського Донбасу, є щонайменше три дуже важливі дати: 10 вересня 1943 року, коли Маріуполь звільняли наші діди й прадіди; 13 червня 2014 року, коли місто звільняли їхні онуки та правнуки; і 14 жовтня кожного року, коли й діди, і онуки, і загалом сотні тисяч найкращих синів і доньок нашої рідної Батьківщини святкують професійне свято - День захисників і захисниць України».
Президент нагадав, що крім Маріуполя, у 2014 році були звільнені від окупації Лиман, Слов'янськ, Краматорськ, Дружківка, Костянтинівка, Бахмут, Сіверськ, Торецьк, Авдіївка, Красногорівка, Мар'їнка, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Щастя, Лисичанськ та інші міста Донбасу, де були збережені суверенітет і незалежність України.
«Тисячі героїв зробили цю важку й дуже важливу роботу ціною свого життя. І ми ніколи не забудемо кожного й кожну, хто загинув, захищаючи нашу державу», - сказав Володимир Зеленський.
Пам'ять загиблих героїв вшанували хвилиною мовчання.
Наслідувати та примножувати традиції Запорізької Січі
На 14 жовтня припадають ще два свята - Покрова Пресвятої Богородиці та День українського козацтва, яке особливо вшановує свою небесну захисницю.
Володимир Зеленський процитував автора першого в західноєвропейській науці загального огляду географії та історії України, німецького і французького вченого і дипломата Жана-Бенуа Шерера, який описував запорізьких козаків так: «Виховані, як спартанці, і призвичаєні до війни, як римляни, вони, одначе, ніколи не прагнули до завоювання чужих земель. Лише до захисту своїх вівтарів і домашніх вогнищ. З чим вони ніколи не могли примиритися, так це з несвободою».
Володимир Зеленський також зазначив, що захисники й захисниці України - це не тільки кадрові військовослужбовці. Це також добровольці, волонтери, медики, юристи, дипломати, журналісти.
«Наші захисники – це й наші журналісти. Ті, хто був вірним стандартам своєї професії. Хто називав війну війною. Захищав наш розум, нашу логіку, наше критичне мислення… Наші захисники – це музиканти, це актори та інші діячі культури, які з перших днів були на передовій, які захищали душу наших бійців. Давали щастя тим, кому завтра в бій, і може бути все», – сказав глава держави.
Президент назвав важливим родом військ сім'ї військових - дітей, жінок, батьків: «Про це неможливо забути. І це написано дитячою рукою на малюночку, який зробила твоя дитина. І з ним у нагрудній кишені бійці йдуть у бій. І це ваш найкращий оберіг».
Володимир Зеленський підкреслив: «Це все - наші захисники й захисниці. Скільки нас? Мільйони. Українська держава захищатиме людей, які захищають її. На суші, у воді, у повітрі, у кіберпросторі. Заради нас із вами, заради майбутнього. Заради миру. Заради майбутнього миру».
У Маріуполі Президент присвоїв вищі військові та спеціальні звання, а також вручив державні нагороди військовослужбовцям ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів - за вагомий особистий внесок у зміцнення обороноздатності України, мужність і самовідданість, проявлені під час бойових дій.
Орден отримали сини...
Серед нагороджених орденом «За мужність» ІІІ ступеня - маріуполець, доброволець Сергій Дятлов (посмертно). На вручення нагороди запросили його вдову Анастасію і двох синочків - десятирічного Богдана та шестирічного Микиту.
Анастасія розповіла для pr.ua, що до війни Сергій займався будівництвом, а потім разом з її батьком відкрив станцію техобслуговування автомобілів. З самого початку військових дій не міг залишатися осторонь, рвався на фронт добровольцем і таки домігся свого, попри те, що і мати, і дружина були категорично проти.
«Серьожа загинув 29 серпня 2014 року в Іловайському котлі. Йому було 39 років. Нашому первістку Богданчику виповнилося два з половиною рочки, а Микита ще не з'явився на світ. У нашій родині дуже довго не хотіли вірити: Сергія більше немає», - розповіла вдова героя.
У Маріуполі недавно пройшли громадські слухання, на яких було прийнято рішення встановити в пам'ять про захисника України Сергія Дятлова меморіальну дошку на будівлі школи №27, в якій він навчався.
Його сини Богдан і Микита проявили чудову витримку і стійкість під час візиту Президента України, який вручив їм татів орден. А прикордонники прокотили хлопців разом з мамою на військовому катері, від чого хлопчики були в захваті.
На розпитування журналістів товариський і відкритий першокласник Микита, який жодного разу не бачив батька, а знає лише з розповідей і фотографій, відповідає так: «У нього були зелені очі. Як у мене…»
Світлини: Офіс Президента та Аліни Комарової