У проєкті беруть участь 15 міст Донецької та Луганської областей. Він розрахований на півтора року. Загальний бюджет, що виділяється USAID за програмою «Демократичне врядування в Східній Україні», становить 15 млн гривень, передає PR.UA.
Розвиток культури добросусідства і громадянської активності в багатоквартирному житловому секторі - головна мета проєкту «Добрі сусіди – одна країна», який стартує в Маріуполі за підтримки USAID (Агентства США з міжнародного розвитку).
Перший заступник міського голови Михайло Когут наголосив на актуальності проєкту для нашого міста.
«Це топ-тема для Маріуполя – розвиток об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, і нам є чим пишатися. У місті діють 1100 ОСББ – це величезна сила. Не в наших правилах зупинятися на досягнутому, тому сьогодні ми орієнтовані не тільки на ремонт конструктивів будинків, енергомодернізацію, облаштування «Затишних дворів», але також на зміну менталітету людей: все, що робиться, належить співвласникам будинків, це їх власність, а як нею управляти, вони самі повинні приймати рішення. Новий проєкт «Добрі сусіди – одна країна» буде сприяти цьому. Він більшою мірою не про гроші, а про можливості для людей», - зазначив Михайло Когут.
Перший заступник міського голови нагадав, що при фінансовому сприянні USAID в Маріуполі минулого року в кожному з чотирьох районів міста були відкриті офіси підтримки ОСББ. Новий проєкт, націлений на розвиток добросусідства, починаючи з кожного двору, дозволить розширити можливості активних маріупольців.
У коментарі для PR.UA керівник проєкту Руслан Тормосов, виконавчий директор Всеукраїнської благодійної організації «Інститут місцевого розвитку», доктор економічних наук, доцент, розповів, що для його реалізації будуть залучатися кращі фахівці з усієї України, в тому числі архітектори і урбаністи.
«Спільними зусиллями разом з представниками об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та громадських організацій ми зможемо, наприклад, перетворити звичайний двір в такий, де хочеться проводити час, на місці звалища облаштувати сквер, стандартну автопарковку зробити так, щоб вона не псувала вигляд міста, і багато іншого. Ми підготуємо проєктні пропозиції для міста. Це буде перший крок до того, щоб далі залучати фінансування, в тому числі гранти від донорів. Крім цього, ми проведемо конкурс міні-проєктів і сподіваємось, що хоча б один такий проєкт, який самі жителі запропонують, а наші фахівці візуалізують, буде реалізований», - розповів Руслан Тормосов.
Але в Маріуполі, як відомо, подібні проєкти вже успішно працюють: і міська програма «Затишний двір», і конкурс міні-проєктів за програмою «Громадський бюджет». Що нового і корисного для маріупольців дасть новий проєкт добросусідства?
Відповідаючи на питання PR.UA, керівник проєкту зазначив: «Маріуполь – це приклад для інших міст, тут дійсно дуже багато зроблено і робиться. Але багато проєктів не буває. Ми сподіваємося, що нові ідеї, свіжий погляд допоможе звернути увагу на якісь недоробки, застосовувати арт-благоустрій прибудинкових територій, арт-інсталяції і так далі».
В рамках проєкту плануються тренінги для представників ОСББ, в тому числі з питань залучення міжнародного фінансування, створюються спеціально для об'єднань співвласників два сайти, Telegram-канал і чат-бот, за допомогою якого можна буде отримати персональні консультації від експертів та юристів з вирішення проблемних питань.
У Маріуполі буде організовано літній табір з розвитку громадянського лідерства, в якому візьме участь молодь, по чотири представники від кожного міста. А у 2022 році в нашому місті буде проведено Регіональний форум ОСББ.
Презентація проєкту пройшла для представників маріупольських об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, які висловили свою підтримку новому почину. В ході презентації Михайло Когут і Руслан Тормосов підписали Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між муніципалітетом і «Інститутом місцевого розвитку» за підтримки USAID.
Як зазначалося, Маріуполь є лідером, має багатий досвід і місце для розвитку є.