Близько трьох тисяч осіб в Маріуполі не отримали листки непрацездатності через відсутність паперових бланків.
Пацієнтам замість лікарняних видавали довідки, які підтверджують факт хвороби. Коли надійдуть бланки, на їх підставі випишуть лікарняні.
Як розповів PR.UA директор департаменту охорони здоров'я міськради Андрій Ремпель, в усіх міських комунальних лікувальних установах Маріуполя, де закінчилися паперові бланки лікарняних листів, з початку липня запрацював новий електронний сервіс - е-лікарняний.
До повного переходу на систему електронних лікарняних в Україні залишилося трохи більше місяця - до кінця серпня. Зараз ця система працює в тестовому режимі, тобто, діють і паперові, і цифрові лікарняні, а з 1 вересня на заповненні бланків вручну остаточно буде поставлено крапку.
E-лікарняний: алгоритм отримання
Три місяці - саме такі строки встановили лікувальним установам, щоб підготуватися до переходу на електронні лікарняні. Як повідомляється на сайті Національної служби здоров'я України, перші електронні лікарняні були виписані ще 4 червня.
Лікарняний, тобто, «Медичний висновок про тимчасову непрацездатність» тепер - електронний документ, який лікар підписує цифровим підписом. Після підпису документ автоматично відправляється до спеціального реєстру Пенсійного фонду. Діагноз пацієнта туди не передається - тільки інформація від лікаря, що в певний період часу людина не може працювати за станом здоров'я.
Пенсійний фонд в цьому реєстрі доповнює дані про місце роботи. Пацієнту не потрібно буде згадувати повну назву компанії, де він працює, адресу, побоюючись помилитися - ця інформація буде додаватися автоматично. З цими даними це вже буде «готовий» електронний лікарняний, який направляється роботодавцю. Доступ до перегляду електронного лікарняного є у самого пацієнта і його роботодавця - кожен заходить через свій «особистий кабінет» на сайті Пенсійного фонду.
У момент, коли лікар створює медичний висновок про тимчасову непрацездатність, пацієнт отримує SMS-повідомлення про те, що йому створили такий документ. Для пацієнта це є підтвердженням, що ця інформація буде відправлена до Пенсійного фонду. Коли Пенсійний фонд доповнить цю інформацію даними про роботодавця, пацієнт отримає ще одне SMS-повідомлення про те, що йому створили електронний листок непрацездатності. А значить - оплатять період непрацездатності.
Перехід від паперових до електронних документів економить час як пацієнта, так і лікаря, впевнені в Національній службі здоров'я України. Українцям більше не потрібно буде бігати по кабінетах амбулаторії, підписуючи бланк, стояти в черзі біля віконечка їх видачі, нести документ на роботу - все буде здійснюватися автоматично.
Для отримання електронного лікарняного встановлено такий алгоритм. Перший крок - пацієнт звертається до лікаря, який внесе електронний медичний висновок в базу охорони здоров'я. Другий крок - лікар завіряє документ своїм електронним підписом. Третій крок - лікарняний автоматично відправляється в електронний реєстр листків непрацездатності Пенсійного фонду, після чого пацієнт може побачити свій лікарняний за допомогою електронного кабінету на сайті Пенсійного фонду.
Лікарняний буде закриватися автоматично: якщо хвороба протікає згідно з планом лікування, повторно йти в лікарню не треба. Під час пандемії це важливо, адже після одужання пацієнт не контактуватиме з відвідувачами лікарні. А ще їх не можна підробити.
Дуже важливий момент: отримати електронний лікарняний зможуть тільки ті, хто є в електронній системі охорони здоров'я. Тобто - уклали декларацію з лікарем загальної практики (сімейна медицина) або терапевтом.
У теорії - просто, на практиці - не завжди
Особливої підготовки до переходу на електронні лікарняні лікарняним установам не потрібно - медики і так вже не перший рік працюють з медичними інформаційними системами (МІС), системами автоматизації документообігу. Самим лікарям, звичайно, довелося вчитися, як правильно створювати такий цифровий документ, адже електронний лікарняний оформлюється інакше, ніж записи про прийом або направлення до вузького спеціаліста.
Сімейний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги № 5 Тетяна Швець зазначає, що вона, як і багато її колег, зіткнулася з тим, що формування електронного лікарняного відбувається з деякою затримкою: «Після заповнення відповідних розділів на моніторі з'являється напис: «В обробці» - і нічого не відбувається. Намагаємося розібратися, чому так відбувається, керівництво повідомляє про подібні збої в Національну службу здоров'я».
Володарі перших електронних лікарняних теж стикаються з труднощами. Так, маріупольчанка Ольга Мітькова так і не змогла «показати» свій лікарняний менеджеру з кадрів - за номером документ не перебуває в базі, так ніби його не існує.
У Національній службі здоров'я України впевнені, що причину подібних збоїв потрібно шукати на рівні самих лікарень, а сама система - надійна.
Так, директор Західного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров'я України Наталія Будяк прокоментувала PR.UA: «Затримки в оформленні документа можуть бути пов'язані з низькою швидкістю Інтернету в установі, з роботою МІС або безліччю інших причин. У тому числі - і з людським фактором. Не у всіх співробітників є бажання вчитися, не у всіх є розуміння, що з новими навичками працювати стане простіше. Зараз пройшло ще не так багато часу, але, я впевнена, вже скоро ми всі побачимо позитивні сторони цього нового кроку вперед - наскільки це зручніше. Зі свого боку, наша служба готова сприяти, ми розробили детальну інструкцію, як оформляти електронний лікарняний. І готові консультувати, якщо виникають складнощі».
Ще олна сторона лікарняних - будь-яких - як паперових, так і електронних - термін отримання виплат. Як повідомляв Фонд соціального страхування України, останнім часом доходів фонду не вистачає на покриття всіх прийнятих на фінансування допомог і виплат. За статистикою за рік лікарняні виплати отримують приблизно 5,5 млн українців на суму 18 млрд грн.
В уряді вважають, що введення електронного листа непрацездатності дозволить істотно оптимізувати витрати за рахунок виключення «липових» лікарняних. Ринок продажу фальшивих документів в Україні процвітає - на сайтах пропонують купити все: від прищеплювальної карти до довідки про проходження флюорографії. Потрібен лікарняний? Будь ласка, з доставкою по Україні. «Ніяких черг, економимо ваш час» - запрошують сайти «клієнтів». Зрозуміло, що мова йде не про реальних пацієнтів - адже захворівши, людина відразу звернеться до лікаря - в першу чергу, щоб одужати, і тільки в другу - за лікарняним.
Фото Аліни Комарової