У Маріуполі та області на військовий облік стали вже близько п'ятдесяти жінок.
І вони продовжують приходити до терцентрів комплектування. Чи будуть їх призивати до армії та відповіді на інші питання дізнавався pr.ua.
Наказ Міністерства оборони України №313 від 11 жовтня 2021 року, який регламентує оновлений список професій жінок, за яким вони мають стати на військовий облік, набув чинності.
На запитання журналісту pr.ua відповів начальник відділу військового обліку, бронювання та впровадження Єдиного держреєстру військовозобов'язаних Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковник Василь Братусь.
Хто має стати на облік
Перелік спеціальностей, за якими жінки мають стати на військовий облік, містить 35 професійних напрямків, кожний з яких становить десятки окремих спеціальностей. Це юристи, медики, робітниці промисловості та сільського господарства, вчені та багато інших. З переліком можна ознайомитись за посиланням.
Стати на облік мають упродовж цього року жінки віком від 18 до 60 років. Причому й ті, які мають дітей. Раніше pr.ua розповідав, які документи необхідно надати та як проходити медичну комісію.
Вагітні жінки та з малолітніми дітьми теж беруться на військовий облік. Для них враховуватиметься стан здоров'я та сімейні обставини. "Жінки ставали на військовий облік і раніше, - розповів підполковник Василь Братусь. - Проте за обмеженим списком професій - лікарі, зв'язківці, обчислювачі та жінки - військовослужбовці, звільнені у запас".
Тепер, за його словами, згідно зі змінами, коло професій значно розширилося. Це дозволить удосконалити комплектування військових формувань високопрофесійним особовим складом як у мирний час, так і в особливий період. По суті система військового обліку буде приведена у відповідність до стандартів НАТО.
Чи закликатимуть на військову службу жінок?
Як зазначив Василь Братусь, постановка на військовий облік – це не заклик на військову службу та не мобілізація.
Ті, хто стоїть на обліку, можуть бути покликані або залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть служити в армії лише на добровільних засадах – за контрактом.
Також на військові збори вони залучаються за згодою. Жінки стають на військовий облік також, як і чоловіки. Надалі за потреби жінкам пропонуватимуть брати участь у збірній підготовці.
Чи приймуть на роботу?
До кінця цього року при влаштуванні на роботу керівник підприємства чи організації не вимагатиме документа про облік.
Проте з наступного року при працевлаштуванні треба буде разом з іншими документами надати військово-обліковий. А при зміні професії та облікових даних про це необхідно буде інформувати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Крім того, з наступного року керівники підприємств відповідатимуть за постановку на військовий облік своїх співробітниць. За відмову робітниці керівника можуть оштрафувати на суму до 8,5 тисячі гривень, а саму співробітницю вперше – до 850 гривень, у другий – до 1700 гривень. Відповідальність передбачена до кримінальної.