Після зливи, під час якої в Маріуполі за кілька годин випала півторамісячна норма опадів, міський голова Вадим Бойченко дав доручення створити гідротехнічну службу. Вона повинна взяти під свій контроль всі ливнівки, тюбінги, гідротехнічні споруди.
Крім цього, міські служби, комунальні підприємства та районна влада вжили заходів не тільки по ліквідації наслідків стихії, а й з профілактики системи стоків води. І, як виявилося, в Маріуполі ці самі системи десь треба відновлювати, а десь створювати нові. Причому обсяг робіт - величезний, бо десятиліттями на ці проблеми ніхто не звертав уваги.
Як розповів PR.UA директор департаменту транспорту та зв'язку Маріупольської міськради Василь Клат, поставлені завдання неможливо вирішити миттєво.
«У Маріуполі є дієві зливові системи, є кинуті, та всі вони потребують уваги, - додав він. - Ми займаємося очищенням і профілактикою системи зливової каналізації та будемо посилювати цю роботу. У деяких місцях ливнівки вимагають модернізації, розширення. Там, де немає систем ливнівок, необхідно провести розрахунки по їх створенню. Це комплекс робіт».
За його словами, якщо брати Маріуполь в глобальному масштабі, то його система стоків ще пов'язана і з річками, з підземними струмками.
«Ми ж не просто говоримо про створення та роботу гідротехнічної служби в місті, - продовжив Василь Клат. - Нам потрібні інженерно-технічні працівники, які проаналізують ситуацію, що склалася і видадуть пропозиції щодо її поліпшення та подальшої реконструкції та будівництва».
Коли під час зливи виявилися вузькі місця, як зауважив директор департаменту транспорту та зв'язку, прийшов час переглянути ситуацію і впровадити нові інженерні рішення. Десь вже зараз додається кількість решіток в зливній каналізації, як на вулиці Громової, під шляхопроводом по проспекту Миру. Десь додається кількість проходів для стічної води в колектори.
З іншого боку, раніше навіть при проєктуванні зливової каналізації не враховувалося, що під час сильного дощу до неї буде нести ґрунт, траву і побутове сміття з усього міста. Можливо, система б впоралася з потоком води, але не зі сміттям, яке мало не відразу забило решітки.
До цього Василь Клат додав, що сьогодні в Маріуполі є дороги, які обладнані зливовою каналізацією, а є і без неї. Відповідно, необхідно перевірити - чи треба створювати таку систему на тих вулицях, де її немає.
«Ми сьогодні проводимо в Маріуполі капітальні ремонти центральних проспектів та вулиць, - говорив він. - І при кожному ремонті ми дістаємо колодязі, решітки, що наглухо були заасфальтовані! Все те, що було, навіть важко сказати, в які роки заасфальтовано. Ми зараз це все відновлюємо. Але цього поки недостатньо - на центральних вулицях і проспектах встигаємо робити, десь на периферії - ні. Поки не вистачає на це рук, техніки та приладів».
Як він зауважив, це як з ремонтом доріг в Маріуполі, які зі створенням «Маріупольавтодору» розбили на категорії та почали їх приводити до ладу.
Така ж робота має бути з системою зливової каналізації, яка складається не тільки з ливнівок. Наприклад, великий тюбінг на площі Кірова, що проходить в районі магазину «Орбіта», збирає воду, яка йде з яру по приватному сектору Новоселівки. А там ростуть дерева, в нього надходить земля з ділянок і сміття, яке викидають несвідомі городяни.
Великий Зінцевий струмок, що йде від АС-2 і далі - по зеленій зоні Центрального і Приморського районів, проходячи під площею Луніна. Це навіть не зливова система, а ціла підземна річка, що перетворюється у бурливу ріку під час опадів. Ніхто раніше не займався її змістом. І не дивно, що з тюбінга на площі Луніна дістали під час очищення 45 тонн сміття, в тому числі навіть старий холодильник!
«Його треба утримувати в належному порядку, як і такі ж тюбінги на інших ділянках. Чистити від наносів, ставити бар'єри від сміття, працювати з населенням, щоб люди його не кидали. Обсяг роботи - величезний. Йдеться про сотні кілометрів системи відведення зливових вод», - акцентував Василь Клат.
У цю систему входить прибережна зона, Правий берег, село Виноградне, селища Гавань, Слободка, приватний сектор біля річок.
Саме гідротехнічна служба повинна буде проаналізувати ситуацію, зробити ревізію системи, що діє, та розробити пропозиції щодо її поліпшення.
Раніше PR.UA розповідав про те, що через зливи в Маріуполі був оголошений червоний рівень небезпеки.
Світлини рятувальної аварійно-водолазної служби Маріупольської міськради, Аліни Комарової