У Маріуполі щорічно ховають від 6000 до 6300 осіб.
Кладовища на сьогодні займають близько 300 гектарів. Щоб зберегти живу землю для живих людей, є спосіб, перевірений світовою практикою: будівництво крематорію. У Маріуполі зроблено перший крок.
«Ритуальна служба» - замовник проєкту
Рішенням виконкому Маріупольської міської ради комунальне підприємство «Ритуальна служба» визначено замовником виконання робіт з будівництва крематорію в районі Старокримського кладовища.
У коментарі для pr.ua директор департаменту з питань управління підприємствами з благоустрою міськради Ігор Бабек розповів:
«Фактично пройдена лише перша сходинка. Майбутній проєктант крематорію буде обраний за результатами тендеру, оголошеного на платформі публічних закупівель ProZorro. Після того, як проєкт буде розроблений, у 2022 році він повинен пройти державну експертизу. І тільки потім почнеться будівництво крематорію».
Реалізація цього проєкту є надзвичайно актуальною для Маріуполя.
«На сьогодні на землях Маріупольської міської територіальної громади розташовано 28 кладовищ, які займають близько 300 гектарів. З них п'ять кладовищ призначені тільки для підзахоронення і два, що повноцінно діють. Щороку в Маріуполі ховають від 6000 до 6300 осіб. Необхідність надання такої ритуальної послуги, як кремація, більш ніж назріла. Доведено світовою практикою: це найоптимальніший і екологічно виправданий спосіб поховання», - зазначив директор департаменту.
Як буде виглядати крематорій?
Точну відповідь на це питання буде отримано після розробки проєкту. В Україні на сьогодні три крематорію, що діють - в Києві, Харкові та Одесі. «Наймолодший», одеський, був побудований в кінці вісімдесятих років минулого століття.
«У нашій країні на сьогодні, на жаль, немає гідних зразків, на які можна було б подивитися, щоб потім застосувати в Маріуполі. Тому ми вивчаємо кращі практики в Європі, де, в залежності від країни, кремація займає в загальному похованні від 60% до 80% і більше. Після будівництва крематорію в нашому місті очікується, що цим видом ритуальних послуг скористаються близькі до 50% померлих», - розповів Ігор Бабек.
У вимогах до майбутнього проєкту закладається не тільки сам крематорій, але і колумбарій для зберігання урн з прахом. Поки мова йде про колумбарій тільки на Старокримському кладовищі, де планується облаштувати до 12 000 колумбарних ніш. Якщо послуга насправді виявиться потрібною, то колумбарії з'являться і на інших міських кладовищах. Не виключено, що проєктанти запропонують так звані «сімейні склепи», коли в одній ніші розміщуються декілька урн.
Має бути обговорення з громадськістю та церквами
Фахівці Маріупольського муніципалітету в онлайн-режимі спілкувалися з представниками різних міст. Ігоря Бабека особливо вразив досвід Амстердама, столиці та найбільшого міста Нідерландів, де кремація - це історична традиція, яка постійно обростає новими формами.
«Ці ритуальні послуги в Амстердамі надаються на високому культурному і духовному рівні; ними користуються близькі понад 80% померлих. Крематорії розміщені в хороших паркових зонах, що створюють спокій і умиротворення. На людину нічого не повинно тиснути - це одна з умов прощання. Послуги постійно вдосконалюються. Якщо родич, наприклад, не має фізичної можливості приїхати, він може подивитися прощальний обряд в прямій трансляції», - розповів Ігор Бабек.
У Маріуполі також не мають наміру ні на кого тиснути. Природно, що право вибору в цьому делікатному і життєво важливому питанні - якому способу поховання віддати перевагу, традиційному, чи кремації - залишається за людиною або його близькими.
Директор департаменту розповів, що планується проведення громадських обговорень з громадою, а також з представниками церков:
«Попереднє обговорення показує: будівництво крематорію в Маріуполі - це необхідність, яка підтримується громадськістю».
Є й економічна складова цієї підтримки: вартість кремації менше, ніж традиційних похоронів. Ігор Бабек навів цифри:
«Поховання за допомогою крематорію більш дешевше обходиться. Орієнтовна ціна кремації - близько 5000 гривень; ціна традиційного поховання починається від 8000 гривень».
Колись золоті класики з Одеси Ілля Ільф і Євген Петров жартували так: «Ну що, старий, в крематорій пора? - Пора, батюшка, ...в наш радянський колумбарій».
У Маріуполі давно пора побудувати крематорій - і це не жарти.