В Україні збираються карати за порушення академічної доброчесності.
26 серпня на черговому засіданні Кабміну прийнято Порядок скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації. Дипломи можуть анулювати, якщо вчена рада вишу знайде в них плагіат, фабрикацію, обман, або якщо студент платив хабар. Це стосується молодших бакалаврів, бакалаврів і магістрів, передає PR.UA
Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет зазначив:
«Уряд прийняв важливе рішення, а саме - створення правових умов, які стимулюватимуть студентів дотримуватися академічної доброчесності та нести відповідальність в разі порушень».
Стежити за якістю освіти повинні самі виші, процедуру перевірки роботи запускає вчена рада. Також її можуть ініціювати на підставі звернення, яке надійшло в університет. У ньому вказуються дані людини, якого звинувачують в плагіаті, інформація про порушення і докази. Їх повинні перевірити протягом двох місяців і винести рішення - скасовувати присвоєння ступеня чи ні.
У разі скасування випускник має право відновитися для здобуття вищої освіти та переатестації, а університет може визнати та зарахувати тільки 50% кредитів, отриманих в рамках освітньої програми. Якщо ж людина відмовляється від кваліфікації добровільно, зараховується повний обсяг кредитів.
У міських вишах розповідають: всі дипломні та курсові перевіряють на плагіат. Перший проректор Маріупольського державного університету професор Олена Булатова говорить:
«Ми давно співпрацюємо з компаніями, які надають послуги з перевірки студентських робіт, дисертацій. Крім того, ці роботи знаходяться у відкритому доступі в університетській бібліотеці - студенти знають, що в будь-який момент документ можна відкрити та подивитися».
Проректор називає плагіат крадіжкою і підтримує нові правила Кабміну:
«В Україні проблема існує давно, і її потрібно вирішувати в правовому полі. У країнах Європи, в США за плагіат виключають з університетів, чиновники подають у відставку. На жаль, в нашому суспільстві ставлення до списування, а значить і до присвоєння результатів чужої праці завжди було набагато лояльніше, ніж в інших країнах. Так бути не повинно - університет буде реагувати на всі порушення і вживати заходів».
МДУ - учасник проєкту «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти», який реалізується Американськими радами з міжнародної освіти за підтримки Посольства США в Україні, Міністерства освіти і науки України, Національного агентства по забезпеченню якості освіти.
У Приазовському державному технічному університеті також стежать за якістю робіт. Курсові та дипломні роботи перевіряють у спеціальних антиплагіатних програмах. Ректор ПДТУ В'ячеслав Волошин вважає - звичка «списувати» йде зі школи, коли батьки закривають очі на «Готові домашні завдання» та збірки творів:
«У дитини формується розуміння, що завжди можна щось підглянути, тому і в університетах вона користується чужими матеріалами. Звичайно, я говорю не про всіх, є багато студентів, які отримують оцінки своїми силами».
На думку ректора, вчений, який краде ідеї, і без ануляції диплома приречений на провал:
«Якщо громадськість знайде плагіат, на людину чекає моральна загибель. Її перестануть друкувати, запрошувати на конференції».
Чи почнуть в Україні дійсно анулювати дипломи, і наскільки масово, покаже час. Але у студентів з'явиться зайвий привід задуматися - писати курсову або завантажити?
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у Маріуполі в школах і дитячих садках не будуть готувати обіди.
Світлина з відкритих джерел