Де і з якою метою створюються старостинські округи, в чому полягатимуть повноваження старост, як це вплине на рівень життя і виконання програми «Місто без околиць», розповість pr.ua.
Згідно із законом і запитами жителів
Створення старостинських округів регламентує Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост», що набрав чинності.
Він визначає термін для місцевих рад - до 31 жовтня.
Депутати Маріупольської міської ради на черговій сесії 27 жовтня розглянуть чотири проєкти рішень, пов'язаних зі створенням старостинських округів в чотирьох районах міста. Напередодні вони отримали підтримку депутатського корпусу на засіданнях постійних комісій міськради.
«Міська рада йде в ногу з часом. Старостинські округи на території Маріупольської міської громади створюються відповідно до вимог закону - для ближніх сіл, що увійшли до складу Маріуполя з урахуванням історичних, природних, етнічних, культурних та інших особливостей, які впливають на соціально-економічний розвиток громади. Крім цього, міськрада ініціювала створення старостинських округів по запитах жителів селищ, що історично входять в межі міста Маріуполя», - зазначила секретар міської ради Ксенія Сухова.
Зокрема, на території Маріупольської міської громади створюються дев'ять старостинських округів.
Центральний район:
- Бердянський старостинський округ (села Бердянське, Агробаза, Приміське, Шевченко, Приазовське).
Лівобережний район:
- Виноградненський старостинський округ (села Виноградне, Піонерське, Приморське).
Приморський район:
- Покровський старостинський округ (села Покровське, Рибальське, Червоне, Широка Балка);
- Південний старостинський округ (селища Моряків і Південне);
- Зінцевий старостинський округ (селища Кіровка, Зінцеве).
Кальміуський район:
- Старокримський старостинський округ (селище Старий Крим);
- Каменський старостинський округ (селище Каменськ);
- Мирненський старостинський округ (селище Мирне);
- Волонтерівський старостинський округ (селище Волонтерівка).
На території старостинських округів поширюються повноваження районних адміністрацій, структурних підрозділів, департаментів міськради та її виконавчого комітету.
Стати учасниками програми «Місто без околиць»
Що дає створення старостинських округів? Відповідаючи на питання pr.ua, Ксенія Сухова розповіла: «Перш за все у жителів селищ і сіл з'являється можливість представляти свої інтереси в органах міської влади. Це дозволить, спираючись на думку мешканців, більш якісно реалізувати програму «Місто без околиць». Висловлюючи свої думки та пропозиції, жителі самі будуть розставляти пріоритети в цій програмі: що важливіше і в якому старостинському окрузі зробити в першу чергу».
Секретар міськради нагадала, що в кожному з сіл і селищ є свої проблеми, які накопичувалися десятиліттями. Вирішити їх відразу - не вистачить ніякого бюджету. Тому дуже важливо, що створення старостинських округів дозволить посилити комунікації з жителями, визначити першочерговість завдань і сконцентрувати фінансові ресурси саме на тих напрямках, про які говорять самі люди.
«Програма «Місто без околиць» розрахована на десять років, і самі маріупольці зможуть стати її учасниками та замовниками першочергових робіт: відремонтувати дорогу, або школу, дитячий сад, побудувати амбулаторію і так далі. У міської ради є мета реалізувати цю програму і абсолютно точно те, що щороку в селищах на території Маріупольської міської громади повинні й будуть відбуватися зміни на краще», - акцентувала Ксенія Сухова.
Кандидатури старост представлять на громадське обговорення
Інтереси жителів старостинських округів в органах виконавчої влади будуть представляти старости. Як вони призначаються?
«Процедура призначення старост максимально прозоро показана в Законі «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост». Відповідно до закону міський голова висуває кандидатуру старости на громадське обговорення - громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю. Якщо кандидатура підтримана жителями старостинського округу, то вона затверджується рішенням сесії міської ради», - прокоментувала Ксенія Сухова.
Секретар міськради також додала, що всі організаційні питання, пов'язані з призначенням старост, будуть вирішені після створення старостинських округів:
«Міська рада максимально зацікавлена в тому, щоб у жителів околиць з'явилися свої представники у владі, які будуть доносити їх проблематику до міського голови, його заступників, структурних підрозділів ради».
Відповідно до закону, староста - це посадова особа органів місцевого самоврядування, яка працює в апараті міської ради або її виконавчих органах на постійній основі.
Закон визначає досить широкий перелік повноважень старости. У тому числі: він бере участь в засіданнях міської ради, її постійних комісій з правом дорадчого голосу. Має право на гарантований виступ з питань, що стосуються інтересів жителів старостинського округу. Бере участь в організації та контролі виконання розпоряджень міського голови, рішень міськради та виконкому. А також - у підготовці пропозицій до проєкту міського бюджету в частині фінансування програм, які реалізуються на території старостинського округу. Староста бере участь в здійсненні контролю за використанням об'єктів комунальної власності, станом благоустрою, інформує керівництво міста про результати такого контролю і так далі.
Коли будуть представлені кандидатури старост і кого підтримають жителі? Pr.ua продовжує стежити за розвитком подій.