У Маріуполі вже тиждень працюють пункти масової вакцинації від COVID-19, орієнтовані на людей похилого віку.
Журналіст pr.ua вирішив з'ясувати подробиці роботи закладу та поспілкуватися з відвідувачами й медичними працівниками.
Як повідомила завідувачка відділення денного перебування територіального центру соціального обслуговування Центрального району Ольга Черепеніна, центр розпочав роботу з 17 листопада, він працює лише дві години на день – з 09:00 до 11:00.
"Кількість людей, які роблять щеплення, кожного дня різна. Це залежить від багатьох факторів, навіть від погоди. Найбільша кількість людей, які щепилися протягом одного робочого дня, становить 54 особи. Для порівняння - учора їх було 24 особи, сьогодні лише за першу годину роботи вже вакцинувалися 24 людини. А взагалі за вісім днів роботи нашого пункту щеплення від коронавірусу тут зробили вже 330 людей", - відзначила Ольга Черепеніна.
За словами завідувачки відділення, на щеплення приходять люди з різних районів міста та різних вікових категорій. Попри те, що пункт розрахований на людей віком 60+, тут не відмовляють нікому, навіть 30-річним. Єдиною причиною відмови у вакцинації відвідувачів є наявність медичних протипоказань до щеплення від коронавірусу. Адже всі відвідувачі пункту спочатку потрапляють на огляд до лікаря, який приймає рішення щодо надання дозволу на вакцинацію.
Як повідомила лікар-інтерн Софія Косарєва, до вакцинації не допускаються люди, які хворіють на ГРВІ та грип.
"Протягом чотирьох чергувань у цьому пункті масової вакцинації в мене було два таких випадки, - повідомила Софія Косарєва. - Обидва рази це були люди з підвищеною температурою тіла, які хворіли на ГРВІ. А сьогодні до нас прийшов чоловік, який лише 10 днів тому пройшов курс променевої терапії. Як з'ясувалося, пацієнт мав при собі письмовий дозвіл лікаря-онколога, тому він сьогодні отримав щеплення".
Лікар повідомила, що на теперішній час в наявності є лише два різновиди вакцин – це Moderna та Coronavac. Але більшість відвідувачів – це люди похилого віку. Як правило, вони обирають Coronavac, адже саме ця вакцина характеризується відсутністю побічних ефектів.
Це підтвердили й опитані нами відвідувачі закладу. Наприклад, 83-річна Людмила Поліщук розповідає, що після першої дози щеплення вакциною Coronavac вона не відчула жодного дискомфорту.
"Про вакцинацію я дізналася від сусідки, яка сама тут вакцинувалася, тому я прийшла сьогодні сюди. Першу дозу вакцини я отримала в центрі масової вакцинації на залізничному вокзалі. Після щеплення я не відчула ніяких побічних ефектів – усе пройшло так, як нібито нічого й не було", - розповідає Людмила Поліщук.
Більша частина відвідувачів пункту вакцинації приходять сюди свідомо, піклуючись про власне здоров'я та безпеку оточення. Але серед них є й ті, хто висловлює своє незадоволення рішенням міської влади позбавити права на безоплатний проїзд в комунальному транспорті пенсіонерів, які не мають документів про щеплення від COVID-19.
Наприклад, 71-річний Дмитро Опанасович заявив, що прийшов спеціально для того, аби мати можливість безоплатно користуватися громадським транспортом. Водночас він повідомив, що в грудні 2020 року важко переніс коронавірусну хворобу. Але все одно це не стало основною причиною його рішення про вакцинацію.
Цікаво, що до пункту вакцинації приходять не лише мешканці Маріуполя, але й гості нашого міста. Так, журналісту pr.ua пощастило поспілкуватися з мешканкою Кривого Рогу Зінаїдою Камінською. Жінка вже протягом семи місяців доглядає за сестрою, яка прикута до ліжка після перенесеної важкої форми коронавірусної хвороби.
"Я прийшла сюди заради власного здоров'я. З самого початку я планувала зробити щеплення, але зробити це вдома не встигла. Коли захворіла сестра, я змушена була приїхати до Маріуполя, аби доглядати за нею. І ось я побачила на дошці оголошень біля під'їзду повідомлення про те, що тут можна зробити щеплення. Я зателефонувала за вказаним номером телефону, записалася на щеплення – і ось я тут", - повідомила Зінаїда Камінська.
Під час спілкування з відвідувачами пункту масової вакцинації з'ясувалося, що на щеплення можна потрапити різними способами – дехто прийшов за попереднім записом в телефонному режимі, інші просто прийшли вакцинуватися за живою чергою. Але всі вони відзначають надзвичайно високий рівень організації та чуйне ставлення медиків.
Наприклад, 75-річний Віктор Головченко, який прийшов отримати вже другу дозу щеплення, відзначив, що в порівнянні з центром масової вакцинації на залізничному вокзалі тут набагато краще все організовано.
"Я дізнався про можливість зробити тут щеплення з оголошення біля під'їзду. Сьогодні вранці о 09:00 я зателефонував до центру вакцинації та записався на щеплення. Хочу відзначити, що все організовано дуже чітко – спочатку треба заповнити бланк "згоди", мені в цьому допомогли співробітники, які зустрічають відвідувачів. Потім людей направляють до лікаря, який проводить огляд та надає дозвіл на щеплення. Далі пацієнту роблять укол, після чого супроводжують до спеціально обладнаної кімнати відпочинку, де відвідувачі під наглядом медиків перебувають протягом 15-30 хвилин", - відзначив Віктор Головченко.
Під час спілкування чоловік повідомив, що на початку року він вже перехворів на коронавірусну хворобу у важкій формі. Після двох тижнів амбулаторного лікування його у важкому стані доставили до міської лікарні №9.
"Перебуваючи вдома, я виконував усі рекомендації лікарів, але нічого не допомагало. Після госпіталізації завдяки тому, що маріупольські металургійні підприємства повністю забезпечують наші лікарні киснем, мені вдалося доволі швидко одужати – вже через три дні лікування в мене впала температура та нормалізувалося дихання. Моїм лікарем була жінка, на ім'я Наталія Іванівна, яка з самого початку вселяла в пацієнтів надію на одужання, закликала не падати духом та боротися з хворобою. Користуючись нагодою, я хочу подякувати цій мужній жінці за турботу – молюся за її здоров'я щодня", - відзначив Віктор Головченко.
Нагадаємо, мешканці Центрального та Приморського районів мають можливість вакцинуватися на базі територіального центру соціального обслуговування населення, розташованого за адресою проспект Миру, 80 (часи роботи - по буднях з 09:00 до 11:00). А для маріупольців з Лівобережного та Кальміуського районів працює аналогічний заклад, розташований за адресою бульвар Меотиди, 20а (часи роботи: понеділок, середа та п’ятниця з 11:00 до 13:00).