На старому кладовищі в центрі Маріуполя – Маріупольському Некрополі – волонтери створюють платанову алею.
Перші платани й дуби були посаджені у квітні цього року, в жовтні з'явилися ще п'ять – тепер тут росте 20 платанів. Про це повідомляє pr.ua з посиланням на громадську організацію «Архі-Місто».
«Завдяки пожертвам маріупольців волонтери зуміли закупити й посадити ще п'ять саджанців-одноліток платана східного (Platanus orientalis) на платановій алеї, найдавнішій алеї Некрополя», - йдеться в повідомленні.
Таким чином, повідомляють в «Архі-Місті», на сьогодні висаджено 15 саджанців платана кленолистого (Platanus acerifolia), найпоширенішого, засухо- і морозостійкого виду, а також п'ять саджанців платана східного, або чинари, найвідомішого виду.
Частина платанів доставлена до Маріуполя з Львівської області, частина - з Мелітополя та Київської області.
«Платан – незвично красиве дерево. Його потужний високий стовбур часом буває майже мармурового відтінку. Це єдине дерево, яке регулярно скидає свою кору ("безсоромниця" - його народна назва). Багато міст Криму та Причорномор'я пишаються своїми старовинними платановими алеями, - пояснюють вибір дерев організатори. - Платан – довговічне, засухо- і досить морозостійке дерево. Через очевидні зміни клімату Приазов'я він може стати оптимальним кандидатом для висадки в регіоні. Платан має символічне значення. У багатьох він асоціюється із Середземномор'ям та Грецією. Крім того, платан – одне з найдавніших нині живих рослин. Він виник близько 90-100 мільйонів років тому, за часів динозаврів».
За словами волонтерів, кожен саджанець обгороджений палицями та синьою стрічкою. Пізніше до дерев прикріплять бирки із зазначенням роду, часу посадки й контактами волонтерів.
В організації «Архі-Місто» уточнюють, що їхнє завдання – перетворити Некрополь в «зелені легені» центру Маріуполя, крім того, зробивши старе кладовище доглянутим, маріупольці перетворять Некрополь з його найдавнішою алеєю в символ поваги до внеску приазовських греків в створення та розвиток Маріуполя. Саме на головній алеї знаходиться найдавніше датоване поховання греків-першопоселенців як Маріуполя, так і Приазов'я (Гавриїл Сахаджа, 1833-35 роки).
В організації зазначають, що садять дерева «на очевидно порожніх місцях, щоб не порушувати права й інтереси родичів маріупольців, похованих на старому міському кладовищі».
Для завершення алеї необхідно ще не менше 20 саджанців. Посадка дерев планується навесні наступного року. Кожен охочий може зробити внесок в створення алеї, контактна інформація вказана на сторінці громадської організації «Архі-Місто» в соціальних мережах.
Раніше pr.ua повідомляв, що в склепі з колонами на старому маріупольському кладовищі виявлено два поховання.
Також волонтери планують запустити інтернет-ресурс, присвячений Некрополю і Єврейському цвинтарю, з GPS-пошуком могил.
Світлини Фейсбук "Архі-Місто"