У Маріуполі на території Старого міського кладовища волонтери знайшли стародавні плити.
Могильні надгробки датуються приблизно 1880 роком і виявлені на «Хараджаєвській» ділянці, передає PR.UA.
Як повідомляє директор ГО «Архі-Місто» Андрій Марусов, знахідка волонтерів підтвердила унікальність даної локації з точки зору історії. Обидві плити належать грецькому роду Сахаджі та були знайдені випадково.
«Перша плита, що виявлена 21 серпня, постраждала від невідомих гробокопачів. Вони її перевернули, наткнулися на цегляну підставу і закинули плиту в зарості бузку. На лицьовому боку масивної гранітної плити виявився напис: "Тут спочиває прах Анастасії Сахаджі". За даними сайту Azovgreeks, в роду Сахаджі було дві Анастасії, обидві по батькові "Кирилівна". Перша народилася в 1838 році, а друга - в 1902 році. Судячи з матеріалу і виконанню плити й написам, під нею, швидше за все, похована Анастасія Кирилівна 1838 року народження...» - розповідають в «Архі-Місті».
Друга плита, за словами волонтерів, була використана двічі - тинькування на поверхні давало неправильне уявлення про датування радянським періодом. Завдяки пильності маріупольчанки Наталії Шпотаковської з'ясувалося, що насправді плита розташовувалася на могилі Івана Гавриловича Сахаджі (1804-1883 років) і була пересунута кимось із городян 20 столітті для іншого поховання.
«Примітно, що буквально за п'ять кроків знаходиться плита батька Івана Гавриловича - Гавриїла Кириловича Сахаджі. Вона була "перевідкрита" волонтерами у квітні 2020 року і на сьогодні є найдавнішою датованою плитою Некрополя (1834-35 років). Напис на ній виконано на грецькій! Ці знахідки остаточно підтвердили унікальний характер ділянки. На ньому збереглися усипальниці відразу п'яти родів приазовських греків, включаючи склепи та пам'ятники Олександра Хараджаєва, міського голови в 1860-х роках, Спиридона Гофа, гласного міської думи, і його брата Гавриїла, який побудував будинок редакції "Приазовського робочого" і так далі. Шістнадцять безіменних древніх плит на ділянці, швидше за все, належали грекам-першопоселенцям з цих же родів», - резюмує Андрій Марусов.
Він вважає, що дана ділянка маріупольського Некрополя першочергово потребує впорядкування і музеєфікації. В іншому випадку через пару років після злив плити виявляться похованими під землею і поглинуться заростями.
ГО «Архі-Місто» запрошує до співпраці меценатів та представників міської влади, щоб зберегти історичну спадщину Маріуполя.
Раніше повідомлялося, що волонтери в День Незалежності України висаджували Платанову алею.