Маріуполь з'явився в колекції оцифрованих архівних шпигунських карт, супутникових і аерознімків.
Тепер кожен може дізнатися, як з'являлися Грецька і Театральна площі, що було на околицях і навіть на місці його рідної хати завдяки проекту ОldMaps. У режимі онлайн доступні аерозйомки Маріуполя 60-х років, які опублікували дніпряни Артем Костюк та Сергій Чігвінцев.
Зайшовши на сайт, користувач може розглянути місто на кадрах, датованих 18 квітня 1962 року, 4 червня 1966 року і порівняти з супутниковою зйомкою Google за 2018 рік.

Фото: скріншот ОldMaps.
Також є можливість відобразити назви вулиць і зрівняти між собою історичні файли.
![]()
Фото: скріншот ОldMaps.
За словами автора незвичайного історичного проекту, блогера, журналіста і дослідника Артема Костюка, все починалося з ідеї зробити таке для рідного Дніпра.
«Мені хочеться дізнаватися своє місто, і щоб люди його теж полюбили. Показав ідею фонду «Культурна столиця», виграв грант і у мене з'явилася можливість купити якісь аерознімки 40-х років Дніпра, а також орендувати сервер для таких ємних кадрів. Поступово почав прив'язувати їх до карт і так вийшло, що завдяки карті вдалося навіть виявити Лазаревську церкву, місцезнаходження якої було невідомим. Потім стали з'являтися сусідні локації, більше знімків в архівах і я подумав, чому не зацікавити інші міста такою ініціативою. З локацій Донецької області вже є Мирноград і Покровськ, які по-своєму для мене значимі і мені було цікаво дізнатися, якою була обстановка, в якій я бував тут», - ділиться з PR.UA Артем Костюк.
За його словами, часто люди самі просять додати їх міста на ОldMaps, купують розсекречені аерознімки в архівах Департаменту геологічної розвідки США і він включає їх до проєкту. Купівля одного файлу обходиться в 35 $.
«Є навіть села, про які ніхто не знає, але жителі зібрали кошти на покупку файлу і я створив їм окрему локацію. Також вийшло і з Маріуполем. Людина, яка придбала файл в архіві США, побажала себе не називати. Зараз я прив'язав знімки міста 1962 і 1966 років. Вони дуже відрізняються за якістю, тому що це різні місії та зроблені різною технікою. Знімки 1966 року дуже хороші - можна побачити, як вулицями рухається транспорт. Матеріал цей, насправді, дуже унікальний, тому що дає можливість прослідкувати динаміку місцевості, як будувалися і розвивалися міста. Якщо у ваших ентузіастів буде бажання, надалі буду продовжувати прив'язувати знімки Маріуполя колишніх років на ОldMaps», - додає Артем Костюк.
Він зазначає, що в його планах продовжувати в рамках проекту створювати нові локації. Сьогодні на ОldMaps вже є Запоріжжя, Кривий Ріг, Новомосковськ, Дніпропетровськ, Синельникове, Павлоград, Полтава, Нікополь, інші міста і навіть села України.
Фото: скріншот
ОldMaps.