Для вісімнадцяти прифронтових сіл і селищ у складі Сартанської об'єднаної територіальної громади Донецької області поетапно проводяться роботи по відновленню повноцінного мирного життя, передає PR.UA.
Одна з головних проблем в селах на лінії розмежування, як розповів в коментарі для PR.UA голова Сартанської селищної військово-цивільної адміністрації Олександр Куркчі - люди залишилися без роботи. Наприклад, сьогодні в селі Бердянському під Широкіно проживають близько 170 чоловік, переважно пенсіонери, але третина - це працездатне населення, основна діяльність якого завжди, з покоління в покоління, була пов'язана з риболовлею; це потомствені рибалки.
«Ми намагаємося вирішити питання з розміщенням пункту базування на території сіл Бердянське та Сопине. Щоб жителі могли оформити документи відповідно до чинного законодавства, виходити в море, ловити рибу, заробляти гроші, годувати свої сім'ї і платити податки в бюджет громади. Щоб вирішити це питання, необхідно пройти ряд погоджень, в тому числі зі штабом ООС щодо безпеки рибалок. Акваторія в районі села замінована; Бердянське знаходиться, що називається, на лінії розмежування», - розповів Олександр Куркчі.
За його словами, обстріли, що почастішали останнім часом, не зачіпають населені пункти, військові дії ведуться за їх межами і сьогоднішня ситуація непорівнянна з трагічними подіями 2014 - 2015 років: «Мирні жителі живуть мрією про мир, вірять в те, що прийде час, коли вся окупована територія України повернеться в свої одвічно українські кордони і разом з цим повернеться повноцінне мирне життя».
Як уже повідомляв PR.UA, ось уже третій рік поспіль під егідою Донецької обласної державної адміністрації працює програма відновлення житла, зруйнованого в результаті військових дій. У минулому році в населених пунктах по всій лінії розмежування в регіоні було відновлено близько 1300 будинків.
«Наші прифронтові села продовжують брати участь в даній програмі. В цьому році ми відновлюємо близько 24 будинків в селі Лебединське, 8 - в Бердянському і 15 - в Чермалику. Акцент робиться на відновлення дахів. Крім цього, з урахуванням фінансових можливостей Сартанської військово-цивільної адміністрації, будемо намагатися допомогти жителям і в ремонті інших конструктивів будинків», - зазначив Олександр Куркчі.
За його словами, ремонтними роботами займаються співробітники ДСНС України з Маріуполя і Миколаївської області. Безумовним пріоритетом є зруйновані будинки, в яких проживають люди: «Днями відновили, наприклад, дах будинку в Чермалику, який протікав останні п'ять років. Жителі дякували українським рятувальникам зі сльозами на очах».
Не тільки житло, але й інші питання життєзабезпечення людей насправді дуже важливі. У селі Лебединське немає транспорту, закриті школа і дитячий садочок. Щоб повернути людей до села, потрібно в першу чергу відновити їх роботу. Тим більше, що лебединська школа може замкнути на собі потреби жителів ще двох сіл - Сопине і Бердянське.
«У Бердянському немає ні транспортного, ні медичного обслуговування і ніяка «швидка» туди не виїжджає. Ми провели зустріч з перевізниками: маршрут №67 поки доходить тільки до Сопино, його необхідно продовжити до межі Бердянського і забезпечити хоча б чотири рейси на день. Зрозуміло, що автобуси будуть дотаційними, але Сартанська ВЦА готова дотувати перевізників, щоб жителі Бердянського мали можливість дістатися на роботу до Маріуполя і назад», - розповів Олександр Куркчі.
В Орловському до останнього часу було відсутнє продовольче постачання. За підтримки голови Маріупольської районної ради Степана Махсми і голови Маріупольської районної держадміністрації Наталії Рад це питання вдалося частково вирішити: два рази на тиждень в село виїжджає продовольча крамниця, привозить соціальний хліб за 10 гривень, крупи, деякі інші продукти.
Крім цього, в Орловському не було абсолютно ніякого водопостачання: ні питної, ні технічної води. На сьогодні в забезпеченні питною водою допомагає міжнародна організація ADRA, яка привозить близько двох кубометрів води щотижня. Що стосується технічної води, то при підтримці Програми розвитку ООН Сартанській ВЦА вдалося зробити свердловину, в планах: розробити проект установки системи очищення води, і робота в цьому напрямку ведеться спільно з ADRA.
«Хочу відзначити, що для вирішення цих та багатьох інших актуальних питань, власне, і створювалася Сартанська територіальна громада. Це було не тільки адміністративне рішення, але перш за все бажання простягнути руку допомоги всім навколишнім прифронтовим селам і підняти їх на рівень центру громади - селища Сартана», - акцентував Олександр Куркчі.
Бюджет, який є у розпорядженні громада, дозволяє це зробити поетапно. В цьому році, за словами голови Сартанської ВЦА, в кожному з населених пунктів громади планується відремонтувати хоча б одну дорогу, щоб люди предметно відчули зміни на краще. А це важливо: в тій же Сартані після пережитих семи обстрілів селища п'ять років тому громада не опустила руки, відновлювала будинки, будувала дороги, упорядковувала парки - і, завдяки цій роботі, переступила через депресію, повернувшись до повноцінного мирного життя.
Наша довідка: до складу Сартанської ОТГ входять сім колишніх місцевих рад, в тому числі дві, де були утворені військово-цивільні адміністрації. Це Чермаликська сільрада в складі сіл Чермалик, Федорівка, Орловське; Павлопольська сільрада - села Павлопіль, Харчовик, Черненки; Талаковська селищна рада - селище Талаковка, села Гнутове і Ломакіне; Лебединська сільрада - села Лебединське, Сопине, Калинівка; ВЦА Комінтерново-Водяне в складі села Комінтерново, яке знаходиться на тимчасово непідконтрольній території, Водяне, де проживає близько 9 чоловік, і села Заїченко; Широкінска ВЦА - села Широкіне і Бердянське. Центр громади - селище Сартана.
Унікальність Сартанської ОТГ полягає в тому, що всі 18 населених пунктів в її складі з населенням близько 20 тисяч осіб перебувають на лінії розмежування. Територія Сартанської громади охоплює близько 40 тисяч гектарів.