Чотири законопроєкти, ініційованих Президентом України Володимиром Зеленським, спрямовані на стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом проведення з 1 липня 2021 року до 1 липня 2022 року одноразового добровільного декларування активів фізичних осіб, передає PR.UA.
Президентські законопроєкти (№5153, 5154, 5155, 5156) пропонують державні гарантії учасникам кампанії з добровільного декларування активів. Вони полягають в тому, що декларанти будуть звільнені від адміністративної та кримінальної відповідальності за несплату податків і зборів. Єдина умова - оплата збору з одноразового добровільного декларування.
Тобто держава як би пропонує: «Заплати один раз - і я все прощу». Пропонується в період з 1 липня 2021 року по 1 липня 2022 року провести одноразове добровільне декларування активів фізичних осіб.
Учасниками цієї кампанії зможуть стати майже всі бажаючі, як резиденти, так і нерезиденти України, якщо їх активи отримані за рахунок доходів, з яких необхідно було, але не так і не сплачені податки і збори в Україні. Виняток становлять і не зможуть скористатися амністією лише ті громадяни, які, починаючи з 1 січня 2005 року, підпадають під антикорупційне законодавство. Тобто чиновники, судді, правоохоронці, депутати, посадові особи державних, комунальних підприємств і так далі. Але і в цьому переліку робиться виняток: крім тих, хто претендував або претендує на зайняття посад, що вимагають подання декларації. Тобто претенденти можуть також потрапити під амністію.
Пропонується три ставки одноразового добровільного декларування.
5% - щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках в банках в Україні, і прав грошових вимог до резидентів України; а також за іншими активами, які зареєстровані в Україні.
9% - щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках фінансових установ за кордоном і прав грошових вимог до нерезидентів України; а також за іншими активами (рухоме і нерухоме майно, корпоративні права, фінансові інструменти), які знаходяться за кордоном.
2,5% - щодо номінальної вартості державних облігацій України, придбаних декларантом з 1 січня 2021 року до 20 червня 2022 року - до подачі одноразової добровільної декларації.
Прихильники податкової амністії посилаються на досвід зарубіжних країн - Аргентини, Індонезії, Італії та інших, де аналогічні кампанії привели до істотних, в мільярдах доларів, надходжень до бюджетів.
Противники амністії, а вони були завжди і не тільки в нашій країні, говорять про те, що подібний інструмент вводить нерівні умови для платників податків і провокує падіння податкової дисципліни: законослухняні починають приховувати доходи в очікуванні наступної хвилі амністії.
На думку ряду експертів, амністія може стати ефективною тільки в тому випадку, якщо вона передує податковій реформі, спрощенню та зменшенню оподаткування. «Останнє попередження» і бажання бізнесу очиститися спрацьовує тоді, коли слідом за роботою над помилками настає неминуча відповідальність за ухилення від оподаткування.
Як це буде в Україні? Передусім потрібно розглянути і прийняти закони. Поряд з президентськими в парламент подано альтернативні законопроєкти. PR.UA продовжує стежити за розвитком подій.