Десятки проєктів, ініційованих і підтриманих самими городянами, реалізовані в Маріуполі за три роки існування програми «Бюджет громадської участі». Цього року заявки будуть прийматися з початку травня, передає PR.UA.
Як показує практика, головне, щоб стати переможцем і отримати фінансування з міської казни - це генерувати гарні ідеї і отримати найбільшу кількість голосів самих маріупольців.
Активність маріупольців збільшилася в десять разів
На старті проєкту, три роки тому, маріупольці ставилися до нього з великою часткою скепсису. На конкурс було представлено всього 60 проєктів, в голосуванні взяли участь близько тисячі городян, 30 проєктів набрали найбільшу кількість голосів і були реалізовані протягом року.
Але чим більше проєктів знаходило втілення в життя, тим активніше підключалася до програми громада. У 2020 році було подано 137 проєктів, експертною радою допущено до голосування 98, жителі Маріуполя віддали за них 10 451 голос, в результаті стали переможцями 34 проєкти. Для їх реалізації у 2021 році передбачено близько 10 млн грн з міського бюджету.
Як розповів у своєму коментарі для PR.UA директор департаменту економіки міськради Євген Бодягін, найбільшу питому вагу в бюджеті громадської участі займають проєкти, що стосуються благоустрою та обладнання шкіл і дитячих садків, а також створення спортивних і розважальних майданчиків.
«Головна мета програми - залучення активних городян у вирішення питань використання коштів бюджету Маріуполя для інфраструктурних проєктів, необхідність яких визначається самими маріупольцями. Якщо маріупольці вважають, що за місцем їх проживання не вистачає скверу, якихось активних локацій, місць дозвілля - вони ініціюють спрямування бюджетних коштів на реалізацію свого проєкту.
Якщо в перший рік проєкти набрали близько тисячі голосів маріупольців, то в минулому році - понад 10 тисяч. Це насправді тішить і говорить про зростання активності наших жителів, їх готовності безпосередньо брати участь у розвитку міста», - зазначив Євген Бодягін.
У кілька етапів
Сам конкурс складається з декількох етапів, перший - подача заявок через Центри надання адміністративних послуг. У 2021 року заявки від учасників будуть прийматися з початку травня.
Далі в департаменті оцінюють повноту поданих документів, а вони досить прості: це описова частина ініціативи і приблизний розрахунок вартості. Справа в тому, що міська програма розділяє проєкти на малі і великі. Малі - це ті проєкти, що впливають на територію в рамках одного району, двору, установи освіти тощо, їх розрахункова вартість не повинна перевищувати 200 тис. грн. Під великими маються на увазі проєкти міжрайонного та міського масштабу, вартість яких не виходить за 500 тис. грн.
Додатковий критерій: проєкт повинен бути реалізований протягом бюджетного року і передбачати загальнодоступність.
Наступний етап - експертна рада оцінює можливість реалізації проєктів і їх відповідність названим критеріям. Всі допущені до конкурсу проєкти виставляються на голосування.
Переможців визначають виключно маріупольці своїми голосами
«Ніхто з представників депутатського корпусу або муніципалітету не визначає, який саме проєкт слід реалізувати. Це роблять виключно жителі Маріуполя, віддаючи свої голоси за той чи інший проєкт», - зазначив Євген Бодягін.
За словами директора департаменту, експертна рада оцінює проєкти виключно з технічної точки зору. Наприклад, серед раніше поданих проєктів був і такий: в приватному секторі п'ять будинків виходять в один загальний двір і жителі захотіли, щоб їм його впорядкували. Але експертна рада після виїзду на місце визначила, що цей двір закритий, обгороджений парканом і воротами на замку, до нього мають доступ тільки власники будинків. А значить проєкт не відповідає критеріям загальнодоступності.
Ще один проєкт: маріупольці ініціювали ремонт дороги протяжністю в 1,5 кілометра, але це буде коштувати більше, ніж 500 тис. грн. Експертна рада змушена була відхилити цей проєкт, оскільки він також не відповідав умовам конкурсу, а саме - ціновим критеріям.
У той же час більшість поданих проєктів все-таки допускаються до участі в конкурсі, а ті з них, хто отримує найбільшу кількість голосів маріупольців, стають переможцями.
Проголосувати можна або безпосередньо в ЦНАП, де це допоможуть зробити співробітники; або - через електронну площадку громадського бюджету Маріуполя.
«На початку травня відкривається прийом заявок. Хотілося б звернутися до всіх активних маріупольців: будь ласка, беріть участь в конкурсі, ініціюйте ті проєкти, які ви вважаєте важливими, і ваші мрії стануть реальністю», - закликав потенційних учасників конкурсу Євген Бодягін.
В цьому році реалізуються проєкти-переможці минулого року на суму близько 10 млн грн з міського бюджету. Соляна кімната в дитячому садку, нові спортивні зали, бігові доріжки, ігрові майданчики, доглянуті тротуари, десятки інших проєктів, ініційованих маріупольцями, роблять життя в Маріуполі красивіше і комфортніше.