Будівництво індустріального парку - це один з найбільш великих і складних інвестиційних проєктів, який націлений на диверсифікацію економіки, створення нових конкурентоспроможних робочих місць і реалізується в Маріуполі крок за кроком. В цей час повним ходом йдуть будівельно-ремонтні роботи з боку міста з тим, щоб вже цієї осені інвестори, а це п'ять турецьких компаній, приступили до будівництва підприємств.
Нагадаємо, «АзовАкваІнвест» - це 15,65 га міської землі, що включає розташовану на березі Азовського моря територію колишнього рибоконсервного комбінату і промисловий майданчик в заплаві річки Кальміус. Пріоритетною для подальшого освоєння є територія колишнього рибокомбінату - близько 9 га, яка простоює ось уже кілька років.
Концепція індустріального парку, як розповів в коментарі для PR.UA директор департаменту економіки міськради Євген Бодягін, була прийнята в 2017 році. «АзовАкваІнвест» внесений до державного реєстру. Підписано Меморандум про співпрацю між Маріупольською міською радою та Турецької торгово-промисловою палатою. А також - пакет договорів з турецькими інвесторами, форма яких була затверджена сесією міськради.
«Мова йде про договори гарантії в тому, що інвестори будуть вкладати кошти в будівництво виробництв. А також - про договори на знесення старих аварійних будівель, і інвестори взяли на себе зобов'язання виконати це за свій рахунок, після чого почати будувати виробничі приміщення. Всього підписано п'ять пакетів таких договорів на будівництво п'яти підприємств по виробництву ліфтів, текстилю, автоматичних дверей, метизної, а також пакувальної продукції для експорту продовольчих і промислових товарів», - розповів Євген Бодягін.
На сьогодні, за його словами, міські служби активно займаються демонтажем аварійних будівель, які не ввійшли в договори з інвесторами і знаходяться на території загального користування. Крім цього, до індустріального парку проводяться комунікації електро- і водопостачання, водовідведення. Тобто місто виконує взяті на себе зобов'язання.
«В цілому, договори в рамках індустріального парку передбачають порядку 232 мільйонів гривень інвестицій. Відкриття підприємств дозволить згенерувати близько 650 нових робочих місць з конкурентною заробітною платою і призведе до розвитку території колишнього рибоконсервного комбінату, яка багато років залишалася невикористаною. Будівництво індустріального парку стане яскравим маяком для всіх інших інвесторів: в Маріуполь можна і потрібно вкладати кошти, тут безпечно розвивати свій бізнес. Це значуща подія, що дозволяє отримати результат як в економіці, так і в соціальній сфері», - підкреслив директор департаменту.
За минулий період в Україні прийнято низку законів на підтримку інвесторів. А чи зачіпають вони інтереси турецьких компаній, які мають намір відкрити підприємства в Маріуполі?
На питання PR.UA директор департаменту відповів: «Так, зачіпають. Зокрема, закон про індустріальні парки в Україні дозволяє укладати договори суборенди землі з інвесторами на строк не менше 30 років. При тому, що звичайні договори оренди укладаються на термін до 10 років. Плюс до цього законодавством передбачені пільги по митному оформленню обладнання, яке ввозиться на територію України для реалізації інвестиційних проєктів. Крім цього, надаються пільги з податку на прибуток і ПДВ».
Поряд з преференціями від держави інвестори мають додаткові бонуси від міської ради, які розподіляються за двома напрямками. Перший: міськрада надала право комунальному комерційному підприємству «Приазовська інвестиційна компанія» укладати з інвесторами договори суборенди землі на тридцять років за пільговою ставкою 1% від грошової оцінки. А це вагома перевага перед конкурентами: платити за землю не 3%, як платить весь бізнес, а втричі менше.
Про другий напрямок вже сказано вище: місто взяло на себе і виконує зобов'язання з будівництва зовнішніх мереж електро-, водопостачання та водовідведення.
На сьогодні інвестори заявляють про те, що максимально поєднуватимуть два процеси: демонтаж старих будівель колишнього рибоконсервного комбінату і будівництво нових виробництв.
«Турецькими інвесторами подані документи на розробку проектно-кошторисної документації на будівництво виробничих корпусів. Отримання цих документів очікується до осені, після чого інвестори зможуть почати активний демонтаж і будівництво. Це приватне будівництво; стверджувати ПКД належить українським профільним організаціям», - розповів Євген Бодягін.
В Україні на цей момент зареєстровано близько 35 індустріальних парків. Але більшість з них існують тільки на папері, а діючі можна перерахувати на пальцях однієї руки.
Проєкт будівництва індустріального парку в Маріуполі знаходиться в стадії реалізації ось уже п'ятий рік. За словами директора департаменту, один тільки процес документального оформлення, реєстрації і узгодження «АзовАкваІнвеста» зайняв більше року; на жаль, швидше в нашій країні не виходило.
Але, як би там не було, актуалізація цього амбітного проєкту вже перейшла в практичну площину.
Візуалізація індустріального парку в Маріуполі
14 липня 2022
25 березня 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)