У Маріуполі почав працювати перший терапевт-підприємець - лікар первинної медико-санітарної допомоги Богдан Рудковський.
Мало хто знає, що крім «державних» поліклінік і приватних центрів, в Україні працюють і лікарі, які ведуть приватну медичну практику - ФОП (фізичні особи-підприємці), і що з ними також можна укладати декларації й отримувати ті ж послуги, що й у звичайній амбулаторії.
Вибір - за пацієнтом
В рамках реформи, фінансування сфери медицини перейшло у відомство Національної служби здоров'я України та ведеться за принципом «Гроші ходять за пацієнтом».
Якщо ми говоримо про первинну ланку, то тут немає різниці - у якого терапевта чи педіатра обслуговується пацієнт: з центру первинної медико-санітарної допомоги, приватної клініки або у лікаря-ФОП. Всі вони мають приблизно однакові обов'язки - консультують, призначають лікування, направляють на обстеження чи консультації до вузьких спеціалістів, виписують лікарняні листи та електронні рецепти на медпрепарати за держпрограмою «Доступні ліки».
Але лікар-підприємець, як зауважив журналісту PR.UA Богдан Рудковський, «працює сам на себе, сам за все платить і все утримає». Він підписав договір з НСЗУ в травні, а приступив до підписання декларацій кілька тижнів тому.
«Я працюю як терапевт, тобто лікую пацієнтів тільки з 18 років за програмою медичних гарантій «первинна медико-санітарна допомога». У Польщі, де я свого часу стажувався, таких медиків називають просто - «лікар першого контакту». В Україні ж це може бути і терапевт, і лікар загальної практики (сімейний лікар), і педіатр, - розповів Богдан Рудковський. - За нормативами, що діють, я можу, як і інші терапевти, укладати до двох тисяч декларацій з пацієнтами. За кілька тижнів уклав більше сотні декларацій, але в майбутньому збираюся зупинитися на тисячі пацієнтів. Тому що інакше неминуче буде страждати якість послуг».
У комунальних поліклініках лікарі інколи змушені обслуговувати й понад дві тисячі пацієнтів, але потрапити до них на прийом або хоча б зв'язатися телефоном буває дуже складно.
«Будь-яка послуга - це товар, і медичні послуги - не виняток, - вважає терапевт. - Чим якісніше і доступніше товар - туди і йде клієнт. Кожен з нас хоче зекономити час, нерви, гроші. Я завжди ставлю собі питання: як було б комфортніше для мене самого?»
Від прийому до консультацій вдома
Більшість пацієнтів у нього - молоді, які активно використовують електронні сервіси та чекають того ж від свого лікаря «першого контакту». Деякі «підтягнули» за собою і батьків, зрозумівши, що отримувати медичну допомогу зараз можна не тільки в амбулаторіях з забитими чергами коридорами, які починають займати ще до початку прийому.
Богдан Рудковський переконаний: до кожного звернення слід підходити індивідуально - і не завжди доцільно щоразу викликати пацієнта на прийом. Часом досить телефонної розмови або скинутого на месенджер результату аналізів для того, щоб дати рекомендації. А буває, що ситуація диктує необхідність огляду і ретельного опитування.
«Я завжди попереджаю своїх пацієнтів - у мене прийом може тривати 40-60 хвилин. Тому що я повинен з'ясувати всі нюанси, врахувати всі особливості пацієнта, вдатися в його сімейний анамнез - за 15 хвилин це не зробиш», - зазначив лікар-терапевт.
Поки він працює без медсестри, але ліцензія є і на сестринську справу. У перспективі планує працювати з медсестрою, яка зможе робити уколи, крапельниці, проводити лабораторні дослідження. Поки лікар проводить експрес-тести на рівень цукру і холестерину - за допомогою спеціальних тест-смужок. Аналізатор проб для проведення загального аналізу крові поки занадто дороге вкладення для підприємця-початківця. Зате є портативний апарат для проведення електрокардіограми. Зняти ЕКГ він може і вдома у пацієнта, якщо того вимагає ситуація.
Консультація з виїздом теж можлива за домовленістю. Але потрібно розуміти, що в екстрених випадках, якщо є загроза життю, пацієнт повинен звертатися до швидкої медичної допомоги.
Але в інших випадках терапевт тримає зв'язок з пацієнтами щодня і безпосередньо: пацієнти телефонують, пишуть повідомлення. Працювати в такому режимі нелегко, та й лікар, як будь-який інший чоловік, повинен ходити у відпустку, може захворіти. Щоб в такі періоди пацієнти не відчували себе покинутими, Богдан Рудковський планує залучати колегу - ще одного терапевта, який зараз отримує ліцензію лікаря-ФОП.
Досьє PR.UA
Вищу медичну освіту Богдан Рудковський здобув у Донецькому національному медичному університеті, інтернатуру проходив в маріупольській лікарні швидкої медичної допомоги, у відділенні кардіології. Бувши студентом, підробляв медбратом в Донецьку, деякий час працював фельдшером швидкої медичної допомоги.
Великий досвід придбав під час роботи в гуманітарній місії. П'ять років провів як медичний консультант, надаючи допомогу жителям Авдіївки, інших міст і сіл на лінії розмежування, де можливостей потрапити на прийом до штатного лікаря в той час практично не було. Рецепти на безплатні ліки, «гуманітарка» - жителі «сірої зони» дійсно потребували підтримки та з вдячністю її приймали.
Крім того, Богдан Рудковський проходив стажування в Польщі - в Ярошовці, в єдиному в країні госпіталі по лікуванню туберкульозу.
Раніше PR.UA розповідав, як в День міста в Маріуполі медики й переселенці отримали квартири.
Світлина Людмили Єрмішиної