В Україні в ряді міст подорожчав проїзд в громадському транспорті - автобусах, тролейбусах і трамваях.
В середньому ціни за проїзд коливаються до 12 гривень, з урахуванням приміських і нічних маршруток, у звичайних - до 10 гривень. Причому подорожчання відбулося в червні. Так, в Краматорську проїзд в автобусах з 8 червня піднявся до 10 гривень. У Вінниці ціна на квиток також подорожчала до 10 гривень з 1 червня. Аналогічна вартість проїзду - в Києві, Харкові та Львові.
Про необхідність підвищення тарифів почали говорити ще в лютому. Перевізники скаржилися на паливо і запчастини, що різко подорожчали. Крім того, у зв'язку з пандемією коронавірусу істотно знизився пасажиропотік, що також негативно позначилося на доходах транспортних підприємств.
У Маріуполі також заговорили про вимушене підвищення тарифів. На відміну від інших міст, де досі пасажирів перевозять старі маршрутки, без кондиціонерів, з розбитими салонами, в Маріуполі було виділено величезні кошти на придбання комфортного для городян громадського транспорту - містких автобусів, тролейбусів і трамваїв.
«За п'ять років Маріуполю вдалося повністю оновити транспортний парк. Згадаймо, що у 2015 році в місті не було жодного автобуса. Сьогодні їх понад 60. Якщо ми і далі будемо фінансувати з міського бюджету МТТУ, доведеться «забирати» гроші з реконструкції та ремонту доріг, шкіл, дитячих садів і парків», - заявив директор департаменту транспорту та зв'язку Маріупольської міськради Василь Клат.
Він зазначив, що вартість дизпалива з початку 2021 року зросла на 42%. Подорожчання окремих запчастин склало до 96%. Серед них - шини та гальмівні колодки. Наприклад, якщо рік тому одна шина на автобус коштувала 4200 грн, то зараз у два рази більше - 8200 грн.
Крім того, близько 200 тисяч пасажирів мають пільги й користуються правом безоплатного проїзду. У зв'язку з цим МТТУ зазнає збитків в розмірі понад 400 млн грн, які покриваються з міського бюджету.
«Ми не можемо нескінченно тягнути гроші з міського бюджету на утримання транспорту. Якщо не підвищити ціни на проїзд зараз, ми будемо змушені скорочувати кількість маршрутів, так само як і частоту виходу транспорту, а значить збільшувати час його очікування пасажирами», - сказав Василь Клат.
Ці фактори, за його словами, змушують підприємство йти на підвищення вартості проїзду. При цьому економічно обґрунтований тариф для трамвая і тролейбуса становить 21 грн, а для автобуса - понад 12 грн. Але в департаменті розуміють, що така ціна буде непіднімною для більшості жителів. Тому пропонують мінімальне збільшення вартості. В автобусі - до 10 гривень, в електротранспорті - до 9 гривень.
«Профільні фахівці довго проводили розрахунки, тому підвищення вартості проїзду доведено до економічно обґрунтованого рівня. На сьогодні місто вже отримало нові одиниці транспорту по інвестиційним проєктам, сформована і переформатована нова маршрутна транспортна мережа. Ми розуміємо витрати, які необхідні, для того, щоб цей транспорт добре функціонував, скільки необхідно персоналу і грошей на утримання і ремонт техніки», - наводив раніше PR.UA роз'яснення Василя Клата.
А заощадити маріупольці зможуть шляхом придбання місячного проїзного квитка. Його вартість складе 450 грн. Для студентів і школярів - 225 грн. У той час як в інших містах ціна проїзного коливається від 500 до 1300 грн.
Світилина Аліни Комарової