Набув чинності указ Президента України, яким глава держави доручає уряду спільно з Центральною виборчою комісією та Службою безпеки України у двомісячний термін провести інвентаризацію та аналіз чинного законодавства, а потім, протягом півроку розробити і подати на розгляд парламенту проєкти законів щодо подвійного громадянства, передає PR.UA.
Своїм указом Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо протидії загрозам національній безпеці у сфері громадянства». У документі, зокрема, зазначається його мета: реалізація права громадян України на набуття підданства інших держав та протидія використанню подвійного (множинного) громадянства як інструменту втручання у внутрішні справи України, посягання на її незалежність, суверенітет і територіальну цілісність.
Після проведення у двомісячний термін інвентаризації та аналізу чинного законодавства Кабінету Міністрів України спільно з Центрвиборчкомом, СБУ та розвідувальними органами України доручається розробити та внести на розгляд Верховної Ради проєкти законів щодо подвійного громадянства.
Так, для громадян України, які мають громадянство іноземної держави, або проходять процедуру з його придбання, на законодавчому рівні буде введено ряд заборон.
Людина з подвійним громадянством не зможе претендувати на пост Президента України, голови Верховної Ради, прем'єр-міністра, міністра, генпрокурора, голови Нацбанку і ряд інших вищих посад в країні, а також на керівні пости на об'єктах державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
Накладається заборона на допуск до державної таємниці.
Не можна бути членом політичної партії, а також виборчої комісії, офіційним спостерігачем, забороняється проводити передвиборчу агітацію на загальнодержавних і місцевих виборах.
У майбутніх законопроєктах повинен бути відображений порядок підтвердження відмови і виходу з громадянства іноземної держави для громадян України, які претендують на зняття вищевказаних заборон. А також для тих, хто бажає бути зарахованим до державних вищих навчальних закладів на навчання за кошти державного бюджету.
Крім цього, пропонується ввести норму про дострокове припинення повноважень осіб на раніше названих керівних посадах у разі виявлення у них громадянства іноземної держави. Те саме стосується членів політичних партій та виборчих комісій.
Встановлюється, що реєстрація кандидатів або партій на загальнодержавних і місцевих виборах скасовується у разі встановлення факту ведення в їх інтересах передвиборної агітації іноземними громадянами, або громадянами України, які мають іноземне підданство.
Відомості про подвійне громадянство будуть внесені до Єдиного державного демографічного реєстру та Держреєстру виборців.
Для громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, Донецької та Луганської областей, зазначений порядок вводиться в дію з моменту відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаного державного кордону.
Крім цього, доручається встановити порядок подання декларацій про наявність або відсутність громадянства іноземної держави та встановити відповідальність за подання недостовірних відомостей.
Кабінету Міністрів України доручається також відпрацювати можливості для початку міждержавного діалогу щодо укладення двосторонніх угод з державами - крім держави, визнаної українським парламентом державою-агресором або державою-окупантом. Такий діалог повинен бути спрямований на врегулювання проблемних питань, пов'язаних з подвійним або множинним громадянством.
Нагадаємо, подвійне громадянство в Україні намагаються легалізувати не перший рік. Ще в грудні 2019 року на розгляд Верховної Ради був поданий законопроєкт Президента України. Однак у травні минулого року документ на прохання більшості фракцій був знятий з розгляду. Чи вийде на цей раз, час покаже. Указ глави держави дає вісім місяців на підготовку законодавчих ініціатив та внесення їх до парламенту. Крім цього, введення подвійного громадянства на практиці буде залежати від того, як швидко вдасться укласти двосторонні договори із зацікавленими країнами. PR.UA продовжує стежити за розвитком подій.