Мінекології планує побудувати в Україні сучасну систему моніторингу якості повітря використовуючи досвід Маріупольського меткомбінату імені Ілліча, що входить до Групи Метінвест.
Про це в інтерв'ю виданню "Фокус" заявив міністр захисту навколишнього середовища та природних ресурсів Роман Абрамовський, передає PR.UA.
На підприємстві протягом декількох років системно реалізується екологічна програма модернізації виробництва. Для моніторингу якості повітря на Маріупольському меткомбінаті імені Ілліча за кошти підприємства встановили спеціальні підфакельні датчики, що дозволило в рази знизити шкідливі викиди. Успішний досвід Маріупольського меткомбінату може лягти в основу дієвої системи моніторингу якості повітря за міжнародними стандартами по всій країні.
"Напевно, вже п'ять років Донецька область системно працює над цим питанням, голова місцевого департаменту екології поставив собі завдання і виконує її. До речі, в Маріуполі на комбінаті імені Ілліча є підфакельні датчики, підключені до корпоративної системи. Я бачив дані цих датчиків, вони показують зменшення викидів з 500 до 20 одиниць дрібнодисперсного пилу після реконструкції системи пилоочищення. Хочемо, щоб такі датчики були на всіх підприємствах, працюємо над тим, щоб об'єднувати їх в один реєстр викидів і переносозабруднювачів, як це робиться в європейській практиці", – зазначив Абрамовський.
Приступити до реалізації проекту планували в 2020 році, проте корективи внесла пандемія – кошти на створення системи моніторингу якості повітря в результаті були перерозподілені на боротьбу з коронавірусом.
"У нинішньому році нам виділили гроші з держбюджету на створення системи моніторингу, на ці цілі ми планували використовувати близько 100 млн грн. Однак бюджет перерозподілили у зв'язку з пандемією коронавірусу і гроші у нас забрали. На наступний рік ми знову запросили 200 млн грн на моніторинг, сподіваюся, гроші виділять. Міністерство і місцеві органи влади готові до того, щоб на умовах співфінансування побудувати сучасну європейську систему моніторингу якості повітря", – заявив він.
При цьому Абрамовський прогнозує, що при правильному підході і належному фінансуванні дієву систему моніторингу якості повітря в Україні можна було б створити протягом п'яти років. Зараз необхідно проаналізувати ті датчики, які вже працюють і, якщо вони відповідають стандартам, їх теж можна підключити.
"В Україні потрібно робити систему правильно, щоб вона була верифікованою, викликала довіру у експертів, чиновників і українців", - зазначив міністр.