Сьогодні, 16 травня, в Україні відзначається День пам'яті жертв політичних репресій.
Шана постраждалим від комуністичного терору закріплена Указом Президента України №431 / 2007 від 21 травня 2007 року, передає PR.UA.
З тих пір щорічно в третю неділю травня згадують тих, на кому було клеймо «ворога народу» і чиї долі були зламані. Серед них — мільйони представників української інтелігенції, діячів науки, культури, політики, військові, церковне духовенство і прості громадяни.
Офіційний старт репресіям був даний постановою Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи» від 2 червня 1937 р, відповідно до якого вийшов указ НКВС СРСР № 0044. При цьому політичні репресії в Україні мали місце ще з 1918 року і завершилися лише в кінці 1980-х.
Як повідомляється на сайті Донецької обладміністрації, за даними СБУ в Україні було заарештовано понад один мільйон громадян, 545 тисяч засуджено, порядку 140 тисяч чоловік розстріляно.
«Крім того, з кінця 1920-х і до початку 1950-х років з України виселено 2 млн. 880 тисяч розкуркулених селян і членів їх сімей. Більшість репресованих були українцями, але жертвами терору в Україні стали також поляки, німці, євреї, представники інших національностей», — сказано в повідомленні.
Одним з масових поховань жертв політичних репресій 1937-1938 років є Рутченково поле в Донецьку.
Сьогодні іменний список з архівними матеріалами про каральні заходи СРСР на території України нараховує понад 100 великих томів. Дев'ять з них розповідають про репресії на території Донецької області, що в порівнянні з іншими регіонами країни є найбільшим числом томів.
Фото з відкритих джерел