Сьогодні, 29 квітня, міський голова Вадим Бойченко зустрічав в Маріуполі главу виконавчого комітету Національної ради реформ України Михайла Саакашвілі, разом з яким відвідав Маріупольський морський торговельний порт і провів обговорення з представниками малого і середнього бізнесу стратегії розвитку, передає PR.UA.
В ході візиту Вадим Бойченко і Михайло Саакашвілі обговорили ряд питань, матеріали за якими передано в офіс реформ.
«Одна з ключових проблем пов'язана з роботою Маріупольського морського торгового порту. На жаль, державне підприємство з початку збройного конфлікту в три рази скоротило свій потенціал і з 17,5 мільйона тон перевалочні потужності впали до 5 мільйонів тон. Зараз бізнес-планом передбачено зростання до 7 мільйонів тон, але потенціал дозволяє наростити ще 4 мільйони. Порт може розвиватися, але для цього необхідно вирішити проблему із залізницею. Крім цього, потрібно замінити криголам, єдиний в Україні, якому виповнилося 65 років, щоб забезпечити стабільну роботу порту взимку. Щоб відкрити порт для всієї України, де активно розвивається агробізнес, необхідно побудувати бетонну дорогу. Програма розвитку портів України не повинна обходити Маріуполь. Вона має зайти в Маріуполь», - підкреслив Вадим Бойченко.
Необхідність підтримки базових галузей економіки, в тому числі порту, міський голова відстоює на всіх рівнях: «Це гарантує пряме повернення коштів в усі рівні бюджету».
Друга проблема, яку відчуває не тільки Маріуполь, а й деякі інші міста, що розвиваються, як Львів, наприклад, пов'язана з бюджетними відносинами.
«Ми за п'ять років наростили бюджет, але держава забирає кошти за рахунок збільшення реверсної дотації. У 2019 році вилучення з маріупольського бюджету склали 90 мільйонів гривень, в 2020 році - 220 мільйонів, а в цьому році - 440 мільйонів гривень. Як розвивати міста, піднімати економіку - і навіщо, якщо ти розумієш, що у міста все забиратимуть? Це неправильна модель і її потрібно міняти для того, щоб міста ще більше розкривали свій потенціал», - упевнений Вадим Бойченко.
Гострота цієї проблеми особливо помітна зараз, в ході адміністративно-територіальної реформи і укрупнення міської громади за рахунок приєднаних сільських рад.
«З приєднанням до Маріуполя ближніх сіл до міста повинна була прийти не тільки проблематика, а й додаткові фінансові вливання з боку держави. Якби місту повернули хоча б 5% податку на доходи фізичних осіб, основного для наповнення міського бюджету, ми змогли б сформувати чіткий план розвитку «Місто без околиць», включивши в нього не тільки селища, які історично склалися всередині міста, але і ті, що приєдналися. У грошовому еквіваленті - це 2,5 мільярда гривень», - зазначив міський голова.
Позицію Вадима Бойченко розділяє Михайло Саакашвілі: «Успіх карається. Маріуполь карається більше всіх, тому що успішний, у міста більше забирають до державного бюджету. Навіщо бути успішним, якщо тебе карають, навіщо конкурувати з іншими містами? Такий підхід насправді необхідно докорінно змінювати. Держава, навпаки, має вкладати ще більше в ті міста, де є результати».
У коментарі для журналістів Михайло Саакашвілі, зокрема, зазначив: «Мені дуже приємно перебувати в Маріуполі, який вибрав найкращого мера в Україні, тому що він перетворив реально депресивне місто в таке, що найбільш динамічно розвивається по інфраструктурі та міському господарству в нашій країні - і зробив це в найскладніших умовах».
Голова виконкому Національної ради реформ України вважає, що, по-перше, в Маріуполь потрібно привозити мерів інших міст, щоб вчитися досвіду. По-друге, не заважати місту в розвитку.
«Тут потрібно створити вітрину і символ розвитку України для того, щоб країна була захищена. Тому що через успіх у розвитку проходить здатність держави зберігати свою територіальну цілісність. Маріуполь - це символ майбутнього України і повинен таким стати, але на це має працювати вся Україна. Дуже пощастило країні, що такий хороший мер, тому що, якщо був би поганий - скільки грошей не вкладай, нічого не вийде. А в Маріуполі є конкретні результати і, головне, є бачення перспектив розвитку», - вважає Михайло Саакашвілі.
Ділячись своїми враженнями від міста, київський гість, в минулому президент Грузії (2004-2013), губернатор Одеської області (2015-2016), зазначив, що Маріуполь сьогодні чистіше і доглянутіше, ніж та ж Одеса.
Під час зустрічі з підприємцями голова виконавчого комітету Національної ради реформ України Михайло Саакашвілі запропонував відкрити в Маріуполі представництво офісу реформ, щоб генерувати ідеї місцевого бізнесу з актуальних питань і прискорювати реформи на користь розвитку країни.
![]()
![]()
![]()
Світлини Аліни Комарової