У православних маріупольців сьогодні, 15 березня, розпочався Великий піст. У 2021 році він завершиться 2 травня, Світлим Христовим Воскресінням. Він триває близько семи календарних тижнів та є підготовкою вірян до найголовнішого для них Свята Пасхи, передає PR.UA.
Чому він встановлений?
Великий піст можна розділити на два етапи - 40 днів (Свята Чотиридесятниця) і Страсна седмиця. Церква встановила його в наслідування сорокаденного посту Христа в пустелі. Про цю подію з життя Спасителя оповідає Євангеліє. Також цікаво, що Чотиридесятниця символізує блукання ізраїльтян протягом 40 років після виходу з Єгипту і сорокаденний піст пророка Мойсея перед тим, як Господь на Синайській горі дав йому 10 заповідей.
Коли прийти до церкви в період Великого посту?
Богослужіння цього періоду церковного календаря значно відрізняються від основних. Починаючи з першого дня посту, в храмах здійснюються особливі служби. Як відзначають батюшки, багато з молитов і співів Великого посту віряни можуть почути тільки раз на рік і тільки в цей час. Коли ж саме варто побувати в храмі?
У перший тиждень в храмах на вечірніх звучить Великий покаянний канон Андрія Критського. У цьому році він служиться з 15 по 18 березня.
Чотири неділі поспіль також можна побувати на Акафісті Страстям Христовим. Як правило, його починають служити з другого тижня посту (28 березня).
У суботу другого, третього і четвертого тижнів Великого посту відбувається поминання покійних - 27 березня, 3 і 10 квітня. Ці суботи називаються «батьківськими».
Третій тиждень називається Хрестопоклонним - він припадає на 4 квітня. У цей період з вівтаря на середину храму виносять Розп'яття для поклоніння вірянами.
7 квітня святкується Благовіщення Пресвятої Богородиці - свято, яке вважається першим, що належить до життя Спасителя.
У середу ввечері п'ятого тижня посту, 14 квітня, відбувається Стояння Марії Єгипетської та прочитується повністю канон Андрія Критського.
Шостий тиждень (25 квітня) Великого посту завершується святом Входу Господнього в Єрусалим - або Вербною неділею.
Важливими днями Страсної седмиці в богослужбовому сенсі є Великі Четвер, П'ятниця і Субота. Тобто 29, 30 квітня та 1 травня будуть служитися особливі молитви, що розповідають про останні дні Ісуса Христа та Його страждання.
Як постити?
У цей період Статут наказує утримуватися від м'ясних, молочних і яєчних продуктів. Лише в деякі дні Типікон дозволяє куштування риби та ікри, але слід пам'ятати, що при цьому піст не повинен зашкодити здоров'ю людини. Найбільший акцент при цьому рекомендують зробити на добрих вчинках та внутрішньому житті.
Раніше повідомлялося, що березневі дощі принесуть маріупольцям похмурі дні.
Фото Аліни Комарової.