Руслан Рябошапка, 17-річний студент з Маріуполя, розробляє додаток eDopomoga – він допоможе людям, які не володіють цифровими навичками, вивчити базові функції свого смартфона. Руслан впевнений: користувач будь-якого віку може подружитися зі своїм смартфоном.
Хлопець поєднує навчання на юридичному факультеті з вивченням IT. Він розповів PR.UA, як до нього прийшла ідея застосунку та скільки часу знадобилося, щоб самому засвоїти навички, необхідні для її втілення.
За даними Міністерства цифрової трансформації, 15,1% українців не володіє цифровими навичками – кожен шостий користувач смартфона не знає, як відправити СМС або повідомлення в Viber, не кажучи вже про те, щоб відправити електронний лист або оплатити комуналку через додаток банку.
Руслан запропонував своє рішення проблеми: додаток eDopomoga.
«Потреба в цифровій грамотності є, але дуже мало нормально реалізованих рішень. Я вирішив зробити додаток максимально зрозумілим: воно копіює інтерфейс телефону – на ньому, як і на робочому столі, знаходяться базові додатки. Користувач натискає, наприклад, на додаток дзвінків, і йому відкривається спливаюче вікно з підказками: як подзвонити, як додати новий контакт», – розповідає хлопець.
Додаток розрахований на всіх користувачів, які мають потребу засвоїти базові функції смартфону, але особливо 50 років і старше. Часто люди старшого віку просто бояться користуватися смартфоном, бо думають: якщо їм натиснути «не туди», то все зламається. eDopomoga пропонує користувачеві набути досвіду роботи з додатками в максимально простій формі.
Функціонал програми ділиться на дві частини: базові функції (дзвінки, СМС, ліхтарик і т. д.) та додаткові (месенджери, онлайн-банкінг). Базовий модуль буде безоплатним, додатковий – платним. Зараз студент розробляє версію програми для Android.
Руслан Рябошапка вчиться Харкові на спеціальності «Право». Хлопець розповідає: коли їх групу перевели на дистанційне навчання восени, він повернувся до Маріуполя. Тут і зацікавився IT. eDopomoga стало його першим проєктом.
![]()
«Багато чого довелося освоювати самому, в чомусь допоміг знайомий розробник. Я зайнявся декількома мовами програмування: спочатку С#, потім Kotlin, коли потрібно було зайнятися інтерфейсом додатку, освоїв Figma. За порадою знайомої почав ходити в ПДТУ, де працює центр інноваційного підприємництва, – там пройшов курс, під час якого і придумав додаток», – ділиться Руслан.
У травні на базі ПДТУ пройшов курс «Основи інноваційного підприємництва на практиці» для студентів і викладачів за підтримки проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України». 28 травня Руслан з іншими випускниками курсу буде захищати свій проєкт.
Фото з особистого архіву Ярослава Рябошапки та з відкритих джерел