У Маріупольському районі знайшли спосіб, як раз і назавжди захистити інтереси жителів від зазіхань на розробку Азовського цирконій-рідкоземельного родовища поблизу селища Нікольське.
На цьому місці депутати пропонують відкрити природний підземний заказник, передає PR.UA.
На черговій сесії Маріупольської районної ради 3 вересня депутат Вадим Кудрявцев розповів, що на одному з останніх сходів селищної територіальної громади було прийнято рішення направити делегацію до Києва для вивчення питання видобутку цирконію. Делегація, за його словами, відпрацювала успішно і привезла з державних архівів всі необхідні дані.
«Ця ділянка площею 20 квадратних кілометрів вивчалася з 1974 по 2007 роки. За цей час було пробурено 1 339 свердловин і виявлено, що в одній тонні породи зміст цирконію становить 19 кілограмів. Найстрашніше - це супутні елементи: уран і талій. З 1339 свердловин в 770 фон досягає 610 мікрорентгенів на годину при допустимій нормі радіації - до 50 мікрорентгенів», - розповів депутат.
Вадим Кудрявцев також додав:
«Розробка родовища і підйом породи на поверхню загрожує тим, що радіоактивним пилом покриються десятки кілометрів сільгоспугідь в окрузі. Крім цього, ураном будуть забруднені річка Кальчик, Старокримське водосховище в Маріуполі та Азовське море».
Комісія, яка створена депутатами селищної ради, прийшла до висновку, що найкращим способом запобігти розробці родовища стане створення підземного заказника, який охороняє мінерали під землею. Що це дасть?
«Земля нагорі - це власність громадян. Ми її не чіпаємо - люди орють, вирощують, продають, купують. Але чіпати надра - ні в якому разі не можна. Це забороняє статус заказника», - розповів Вадим Кудрявцев.
За його словами, в Україні такі заказники вже є: п'ять - загальнодержавного значення і десять - місцевих, один з яких знаходиться в Роменському районі Сумської області.
Рішення про створення природного підземного заказника на площі близько 100 гектарів було підтримано одноголосно депутатами Нікольської селищної ради на серпневій сесії.
Голова селищної ради Василь Мітько розповів:
«У прийнятому рішенні ми також клопочемося перед головою Донецької обласної державної адміністрації та обласним департаментом екології про те, щоб підземний заказник був затверджений офіційно на регіональному рівні. Це необхідно для того, щоб питання розробки родовища зняти раз і назавжди; витримати всю передбачену законодавством процедуру і довести відкриття заказника до логічного завершення».
Зі свого боку Маріупольська районна рада готова надати всебічну підтримку у розв'язанні цього питання. Зокрема, на сесії 3 вересня голова районної ради Степан Махсма зазначив:
«Рішення, яке було прийнято нікольськими депутатами, ми, безумовно, підтримаємо. Проєкт рішення Маріупольської районної ради буде підготовлено і розглянуто в порядку денному наступної сесії. Прийняте рішення буде направлено до департаменту екології Донецької обласної державної адміністрації та всі інші структури, необхідні за законодавством. В першу чергу ми орієнтуємося на громадську думку жителів району. Ми зобов'язані захистити їх інтереси й ключове - захистити наше молоде покоління від того, що може загрожувати їх життю і здоров'ю».
Нагадаємо, як уже повідомляв PR.UA, в лютому цього року відбувся ряд масових протестів жителів Маріупольського району проти проведення аукціону, запланованого Державною службою геології та надр України.
В результаті наказом Держгеології від 18 лютого лот на продаж спеціального дозволу на користування надрами Азовського родовища був знятий з аукціону.
Нинішня ініціатива по створенню природного підземного заказника є превентивним заходом на той випадок, якщо зацікавлені в розробці родовища суб'єкти господарювання почнуть скуповувати землю у фермерів - її сьогоднішніх власників. Заказник дозволить захистити надра.