Pfizer і Moderna – РНК-вакцини з ефективністю понад 90%, AstraZeneca – векторна вакцина, яка використовує модифікований аденовірус, що захищає від серйозних наслідків коронавірусу.
Поки лікарі шукають ліки проти коронавірусу, єдиним способом захисту від цього захворювання залишається вакцинація.
Проте не всі поспішають щеплюватися. Таке ставлення до вакцинопрофілактики обумовлено недостатньою проінформованістю про механізм дії вакцин. До того ж із чотирьох вакцин потрібно вибрати одну. Яку саме? Про те, як підібрати вакцину від коронавірусу, чому вакцини по-різному діють, як довго зберігаються захисні властивості вакцини та від яких штамів вони захищають, розповіла бактеріолог мікробіологічної лабораторії маріупольської районної філії державної установи "Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України" Ірина Черкез.
Що таке вакцина?
За словами бактеріолога, будь-яка вакцина виготовляється з ослаблених чи вбитих мікроорганізмів, а також їх антигенів, отриманих генно-інженерним або хімічним шляхом. Тобто щеплення - це введення антигенного матеріалу людині з метою сформувати імунітет до хвороби, який, можливо, і не захистить від коронавірусу, але суттєво послабить прояви та наслідки хвороби.
Антигенним матеріалом для вакцин є живі, але ослаблені штами мікробів, вбиті мікроби або очищений матеріал, наприклад, білки мікроорганізмів.
Вакцини проти COVID-19 були розроблені надто швидко. Як переконатися, що дослідники не пропустили важливих етапів?
Швидка розробка вакцин проти коронавірусу пояснюється тим, що вчені мали фору. Технологія їх виготовлення вже існувала і її використання для розробки вакцини проти нового вірусу стало першорядним завданням. Регуляційні органи спростили деякі етапи процесу отримання дозволу, при цьому вакцини, як і раніше, мали відповідати суворим стандартам FDA щодо безпеки та ефективності.
Чи захищають вакцини від інших штамів коронавірусу?
Попередні дослідження показують, що вакцини ефективні проти штамів коронавірусу, що з'являються. Оскільки вакцини досить ефективні, вони можуть забезпечити суттєвий захист навіть якщо вони не спрацюють так само добре проти нового штаму. Кількість штамів, що збільшується, — це ще одна причина, через яку необхідно вакцинуватися якомога раніше. Простіше кажучи, чим швидше люди вакцинуються, тим менше шансів, що у вірусу з'явиться черговий новий штам.
Як довго триває захисна дія вакцин? Чи потрібно вводити їх щороку як вакцину проти грипу?
Рано говорити про те, скільки триватиме захисна дія вакцин і чи буде потрібна регулярна повторна вакцинація. Жодна вакцина не забезпечує 100-відсотковий захист від зараження вірусом або передачі його іншим людям, тому дуже важливо, як і раніше, дотримуватися заходів безпеки – не порушувати соціальну дистанцію, носити захисні маски, мити руки.
Чим відрізняються вакцини?
"Їх не можна порівнювати між собою через відмінності у підходах до організації відповідних досліджень. Але загалом усі вакцини, допущені ВООЗ до застосування, відрізняються високою ефективністю захисту від важкої форми захворювання та можливої госпіталізації внаслідок зараження коронавірусом", - розповіла Ірина Черкез.
Вакцина Pfizer/BioNTech – розроблена німецькою компанією BioNTech за співпраці з американською Pfizer та китайською Fosun Pharma. Розповсюджується також під товарним знаком Comirnaty. Є РНК-вакциною, що кодує мутантну форму білка вірусу, який інкапсульований в ліпідні наночастинки. Вводиться внутрішньом'язово. Для вакцинації необхідно ввести дві дози з інтервалом три тижні. Особливістю поширення та зберігання вакцини є складна логістика, оскільки її потрібно зберігати за температури від -80 до -60°C. Вакцина Pfizer/BioNTech дозволена для використання у 140 країнах. Ефективність вакцини проти COVID-19 "Пфайзер-Біонтек" становить 95%.
Вакцина Moderna - розроблена американським Національним інститутом алергії та інфекційних захворювань (NIAID), Управлінням з удосконалення біомедичних досліджень (BARDA) та компанією Moderna (США). Є РНК-вакциною, вводиться двома внутрішньом'язовими ін'єкціями по 0,5 мл з інтервалом чотири тижні. Moderna демонструє ефективність, подібну до Pfizer/BioNTech, але може зберігатися при температурі стандартного медичного холодильника 2-8 °C до 30 днів, або -20 °C протягом чотирьох місяців. Вакцина Moderna дозволена для використання у 76 країнах. Встановлено, що ефективність захисту від COVID-19, що забезпечується цією вакциною через 14 днів після першої дози, становить приблизно 92%.
"Як діють ці дві вакцини? Вони використовують крихітний шматочок генетичного коду коронавірусу, щоб навчити імунну систему людини виробляти білок, який запустить імунну реакцію у разі зараження. Інформаційна РНК тендітна: передавши інструкції вашим клітинам, вона руйнується і виводиться з організму через 72 години. Інформаційна РНК навіть не потрапляє в ядро клітини - ту частину, де міститься ДНК. Вакцини не тільки не викликають рак, як пишуть іноді користувачі соціальних мереж, але і не піддають вас впливу вірусу, що викликає захворювання. Тобто заразитися від вакцини ви не можете", – розповіла Ірина Черкез.
Вакцина AstraZeneca (Оксфордська вакцина) або Oxford/AstraZeneca, Covishield (Ковішілд), Vaxzevria - розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca. Це векторна вакцина, яка використовує генетично модифікований аденовірус шимпанзе. Вводиться внутрішньом'язово. Можна зберігати за температури побутового холодильника. За ліцензійною угодою з AstraZeneca вакцину виробляють також в Індії та Південній Кореї.
Спочатку ВООЗ включила два варіанти вакцини "АстраЗенека/Оксфорд" (AZD1222) до переліку вакцин для використання у надзвичайних ситуаціях. Проте вже у квітні цього року вакцина "АстраЗенека" визнана безпечною та ефективною у забезпеченні захисту людей від найбільш серйозних ризиків – смерті, госпіталізації та тяжкого перебігу хвороби, пов'язаних із коронавірусом. Ефективність захисту від симптоматичного перебігу інфекції, що забезпечується вакциною проти COVID-19, "АстраЗенека/Оксфорд" становить 63,09%.
Вакцина Sinovac або CoronaVac - розроблена китайською біофармацевтичною компанією Sinovac. Вакцина є хімічно інактивованою цільновірусною вакциною. Вводиться внутрішньом'язово, двома дозами. Ця вакцина дозволена для використання у 44 країнах. У ході третьої фази клінічного дослідження в Бразилії ефективність двох доз, введених з інтервалом у 14 днів, склала через 14 днів після отримання другої дози 51% у плані захисту від симптоматичного перебігу інфекції, 100% від важкої форми COVID-19 та 100% від госпіталізації.
Для вакцини Sinovac-CoronaVac використовується інактивована форма вірусу, що викликає COVID-19, яка не здатна інфікувати людину. Вірус, що використовується для вакцини, проходить інактивацію хімічною дією, що дозволяє зруйнувати генетичний матеріал, але залишає незайманими білки вірусу. Імунна система реагує на ці білки та виробляє антитіла до вірусу. За допомогою цих антитіл організм зможе швидше й успішніше відреагувати, якщо в майбутньому зіткнеться зі справжнім вірусом, що викликає коронавірус.
Вакцинація залишається ефективною зброєю проти коронавірусу та можливістю для нас усіх вийти з майже дворічних карантинних обмежень.