Рік у рік в Україні поступово збільшуються вимоги до страхового стажу.
Кінцева цифра – 35 років для тих, хто має намір, починаючи з 2028 року, отримати право на пенсію у віці 60 років, передає pr.ua.
Хто має право на призначення пенсії за віком?
Умови призначення пенсії за віком ще цього року стали однаковими для чоловіків та жінок. Починаючи з 1 січня та по 31 грудня 2022 року, пенсія за віком після досягнення 60 років призначається за наявності страхового стажу не менше 29 років, тобто вимоги до стажу збільшуються на один рік.
Надалі ці вимоги також будуть зростати та додавати щороку по одному року:
- 2023 рік – не менше 30 років;
- 2024 рік – не менше 31 року;
- 2025 рік – не менше 32 років;
- 2026 рік – не менше 33 років;
- 2027 рік – не менше 34 років;
- 2028 рік – не менше 35 років.
Поки що українське законодавство обмежується цією цифрою необхідного для призначення пенсії страхового стажу.
Якщо стаж відсутній
У разі відсутності необхідного страхового стажу право на призначення пенсії можна отримати по досягненню віку 63 роки та 65 років.
У 2022 році таке право мають:
- після досягнення 63 років – за наявності страхового стажу від 19 до 29 років;
- після досягнення 65 років – за наявності страхового стажу від 15 до 19 років.
Надалі, аж до 2028 року, вимоги до стажу щороку зростають на один рік.
Нагадаємо, що страховий стаж, згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - це період (термін), за який щомісячно сплачено страхові внески у сумі не меншій за мінімальну. Іншими словами, страховий стаж, необхідний для призначення пенсії, зараховується лише за періоди, коли виплачувався єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Немає внеску – немає стажу – немає пенсії.
У 2022 році, якщо людина не матиме страхового стажу хоча б у 15 років, їй не призначать трудову пенсію за віком ні в 60, ні в 63, ні в 65 років. Прийдеться або довше працювати, отримувати офіційну зарплату, з якої перераховується ЄСВ, і таким чином заробляти необхідний стаж. Або – шукати інший вихід, але вибір невеликий: між мізерною допомогою від держави та покупкою стажу, доступної далеко не для всіх.
Купити один рік стажу коштує не менше 34 320 гривень
Стаж, який бракує, можна купити, уклавши з податковою службою договір добровільного страхування, який передбачає одноразову сплату ЄСВ за попередні періоди. В такому випадку враховується подвійна ставка ЄСВ на дату укладання договору – тобто 44% мінімальної заробітної плати за кожен місяць.
З 1 січня 2022 року мінімальна зарплата становить 6500 грн. Отже, один місяць недостатнього стажу коштуватиме 2860 грн; один рік – 34 320 грн.
З 1 жовтня 2022 року "мінімалка" збільшиться до 6700 грн. А разом з нею стане дорожчим і купівля стажу, що бракує: 35 376 грн за один рік.
Зрозуміло, що це суми доступні далеко не всім. Тим більше, коли йдеться про те, що для призначення пенсії не вистачає, наприклад, п'ять і більше років, а всю суму треба викласти за один раз.
Це насправді дуже болючі питання для тих людей, хто не був офіційно працевлаштований, і роботодавець не виплачував за такого працівника ЄСВ. Для приватних підприємців, хто не платив ЄСВ за себе, або "забував" правильно оформити документи про припинення своєї діяльності, вчасно знятися з обліку у податковій службі. Щомісяця в Україні близько півтори тисячі таких людей укладають договори про купівлю стажу, що бракує.
Останнім часом з'явилася хороша тенденція: дедалі більше людей працездатного віку на вебпорталі Пенсійного фонду України відкривають особисті кабінети, щоб контролювати надходження ЄСВ і вже зараз, у 35-40 років, мати уявлення про те, на яку пенсію можна розраховувати в майбутньому.
Нагадаємо, раніше pr.ua повідомляв, що в Україні з 1 січня 2022 року збираються запровадити загальнообов'язкову накопичувальну пенсійну систему.