За 2021 рік до загального фонду бюджету Маріуполя надійшло понад 4,140 млрд гривень власних доходів, що майже на 470 млн гривень більше, ніж роком раніше.
Бюджет виконано на 100,2%, передає pr.ua.
Головний платник податків – підприємства Групи Метінвест
Перевиконання власних доходів бюджету Маріупольської територіальної громади свідчить про те, що економіка міста вистояла під час коливань на світовому та внутрішньому ринках.
Окрім власних доходів, Маріупольська територіальна громада отримувала міжбюджетні трансферти та разом з ними виконання міського бюджету загалом за 2021 рік склало:
- за доходами – понад 6,462 млрд гривень;
- за видатками – понад 6,328 млрд гривень.
У власних доходах, як завжди, левову частку займає ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) – 79%. У порівнянні з 2020 роком надходження зросли майже на 387 млн гривень або на 13,5%.
За групами підприємств рейтинг основних платників податків Маріуполя традиційно очолюють підприємства Групи Метінвест – близько 1,343 млрд гривень.
"У порівнянні з 2020 роком надходження ПДФО від підприємств Групи Метінвест збільшилися на 107 мільйонів гривень. Це пов'язано з тим, що щороку Група Метінвест підвищує соціальні стандарти та насамперед забезпечує зростання заробітної плати працівників", - прокоментувала Катерина Каленик, директор департаменту фінансів міської ради.
Серед основних платників податків - комунальні підприємства та установи – 418,5 млн гривень, зростання майже на 75 млн гривень.
Силовий сектор – понад 407 млн гривень, зростання майже на 71 млн гривень.
У структурі доходів другий за важливістю податок міської скарбниці – плата землю - 7%.
Вперше за багато років до неї наблизився єдиний податок, який сплачує маріупольський малий бізнес – 6%. Це сталося завдяки збільшенню кількості платників і прожиткового мінімуму для розрахунку ставки єдиного податку. В результаті надходження склали понад 259 млн гривень, що на 52 млн гривень більше у порівнянні з 2020 роком. Ця цікава статистка лише підтверджує, що маріупольські підприємці за умов пандемії COVID-19 змогли адаптуватися до різноманітних обмежувальних заходів.
Акцизний податок на продаж алкоголю, тютюну та палива приніс 5% надходжень міської скарбниці або понад 195 млн гривень, що на 31 млн гривень більше, ніж у 2020 році.
Переважають видатки соціального спрямування
Отримані ресурси були спрямовані насамперед на виконання так званих "захищених" статей бюджету: виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери, оплату медикаментів, харчування та енергоносіїв. Зокрема, видатки на оплату праці становили близько 1,688 млрд гривень або 43,5% у загальній структурі видатків.
Видатки по галузях:
- освіта – 1,557 млрд гривень, у тому числі понад 856 млн гривень власних видатків плюс близько 701 млн гривень субвенції з державного та обласного бюджетів;
- охорона здоров'я – 137 млн гривень;
- соціальний захист населення – 108 млн гривень;
- культура – 105 млн гривень;
- фізкультура та спорт – 127 млн гривень;
- житлово-комунальне господарство – 541 млн гривень;
- транспорт - 438 млн гривень.
У структурі видатків на особливу увагу заслуговує такий показник, як реверсна дотація: зароблені Маріуполем кошти в обсязі близько 444 млн гривень були передані до державного бюджету України. Чим-чим, а на відсутність апетиту наша держава не страждає: реверсна дотація, а точніше вилучення з міського бюджету перевищили річні витрати на комунальний транспорт.
Хоч би що там було, Маріуполь залишається вірним своїй формулі успіху. У грошовому вираженні – це майже 1,658 млрд гривень бюджету розвитку міста. Це ті кошти, які прямували на фінансування всіх інфраструктурних проєктів: ремонт доріг, шкіл та дитячих садків, реконструкцію Ювілейного парку імені Гурова, басейну "Нептун", лівобережної набережної та багато інших.
Бюджет-2022 збільшується майже на 799 млн гривень
Серед додаткових джерел наповнення міського бюджету на 2022 рік директор департаменту фінансів назвала залишки коштів, що склалися на 1 січня – 202 млн гривень. Плюс субвенція з держбюджету, що надійшла наприкінці минулого року у 158 млн гривень, з яких 154 млн гривень – на реконструкцію басейну "Нептун".
Крім цього, наприкінці минулого року в Україні було втричі збільшено ставку екологічного податку, для міського бюджету це додаткові 113 млн гривень.
Кошти інвестиційних кредитів, які вдалося залучити Маріуполю для реалізації проєктів розвитку, що окупаються, – 280 млн гривень.
Загалом видатки міського бюджету на 2022 рік збільшуються майже на 799 млн гривень і становитимуть близько 6,522 млрд гривень, у тому числі видатки розвитку – 1,784 млрд гривень.
За словами Катерини Каленик, додатковий фінансовий ресурс буде спрямований на реалізацію заходів Програми соціального та економічного розвитку Маріуполя на 2022 рік:
- 67 млн гривень – на проєкти підтримки ОСББ та ремонту житлового фонду, виконання програми "Затишний двір";
- 57 млн гривень – на придбання меблів у рамках програми "Нова українська школа"; розробку проєктно-кошторисної документації (ПКД) щодо будівництва об'єктів спортивної інфраструктури, а також пішохідного мосту між пірсом та Приморським бульваром; на реконструкцію пляжу в селищі Піщане;
- 12 млн гривень – на капітальний ремонт вулично-дорожньої інфраструктури (в основному це міст через річку Кальміус);
- 9 млн гривень – на розробку ПКД з реконструкції центральної набережної вздовж Приморського бульвару;
- 7 млн гривень – на поточний ремонт ДЮСШ "Прометей";
- 5 млн гривень – на реалізацію програми "Доступне житло";
- 4,5 млн гривень – на ремонт харчоблоків у школах та дитячих садках на умовах співфінансування з державою;
- 3 млн гривень – на розробку ПКД із реконструкції стадіону імені Володимира Бойка;
- 42 млн гривень – на інші об'єкти інфраструктури, зокрема алею "Якір" - майже 30 млн гривень тощо.
На сесії міської ради 23 лютого депутатам належить затвердити обидва документи: підсумки бюджету-2021 та зміни у бюджеті-2022. Напередодні сесії вони знайшли підтримку постійних комісій міськради.