У Маріуполі створено і активно працює комісія з недобудованих будівель.
Протягом декількох років в місті була проведена інвентаризація нерухомості, яка закинута власниками, руйнується і псує зовнішній вигляд вулиць і проспектів, а також представляє реальну небезпеку для жителів.
У планах міської влади - назвати поіменно власників покинутих будівель. Крім того, місто вимагатиме через суд привести до ладу занедбаний кінотеатр імені Шевченка в Кальміуському районі. А також міська влада веде переговори з власником кінотеатру «Буревісник», щоб купити закинутий будинок за прийнятною ціною і дати йому шанс на нове життя.
Як розповіла PR.UA директор департаменту по роботі з активами Маріупольської міськради Світлана Штенда всього в Маріуполі за результатами інвентаризації виявили 117 нежитлових, зруйнованих, недобудованих будинків - 25 з них у комунальній власності, 13 в державній, а 72 в приватній.
Також фахівці департаменту по роботі з активами готують документацію, щоб прийняти на баланс сім недобудов, власники яких не визначені.
Відносно зруйнованих будівель, які можуть становити загрозу - комісія приймає рішення обмежити до них доступ, якщо вони знаходяться в комунальній власності. Якщо ж будівля приватна, то вплинути на ситуацію складніше, оскільки закон ніяк не регулює, в якому вигляді повинні знаходитися недобудови.
«Коли будівля будується, є правила безпеки - потрібно ставити високий паркан, вказати, хто проводить роботи. Недобудовані, занедбані будівлі об'єктами будівництва вже не назвеш, тому до них застосувати такі норми не можна. По відношенню до цих будівель правил немає. Тому добитися результату можна тільки в бесіді з власником. А для них знести сходовий проліт, поставити паркан - це додаткові витрати. Тому, якщо люди на контакт не йдуть, ми впливаємо на них по-іншому», - зазначає Світлана Штенда.
Натиснути на власника доведеться фінансово.
«Люди, які мають будівлі, повинні платити за оренду землі. Тим, хто за ними не доглядає, комісія по збитках налічує сплату за землю за максимальною, 12-відсотковою податковою ставкою. Звичайні підприємці платять за ставкою 3%», - говорить Світлана Штенда.
Також департамент по роботі з активами планує змусити власників згадати про свої володіннях через суд. Він може зобов'язати їх привести будівлі в порядок відповідно до норм ДБН. Першими відповідачами стануть власники кінотеатру імені Шевченка та одного із зруйнованих хлібозаводів.
На інших об'єктах - хлібозаводах на вулиці Куїнджі і Кафайській, недобудов біля пам'ятника літаку, кінотеатра імені Шевченко, об'єкті незавершеного будівництва на вулиці Гранітної, колишньому кінотеатрі імені Леніна, об'єкті на перетині вулиць Виноградній і Українського козацтва планують наклеїти особливі банери. На них вкажуть інформацію про власника, чи платить він податки, з якого року об'єкт пустує. Маріуполь повинен знати своїх героїв - вирішили в муніципалітеті.
«Хочемо подивитися, яка реакція буде у власників. Можливо, вони згадають, що у них є занедбані будівлі. Незважаючи на те, що не все йде гладко, позитивні зрушення є. Закрито доступ до знаменитої «Пізанської вежі» на бульварі Шевченка. Похилена висотка не раз ставала місцем трагедій. Там знесені сходові отвори, піднятися наверх не можна. У будівлю обмежений доступ, встановлені великі шлакоблокові плити. Також закрили вхід в 12-поверхівку за адресою вулиця Олімпійська, 79, в дитячий сад № 89», - розповідає директор департаменту по роботі з активами.
Кінотеатр «Буревісник», долею якого часто цікавляться маріупольці, отримав шанс на нове життя. Зараз місто веде переговори з власником, щоб купити будинок за прийнятною ціною.
Світлини Аліни Комарової