На Донеччині планують модернізувати потужності компанії «Вода Донбасу», реконструювати 8751 км водопровідних та каналізаційних мереж та впровадити зелену енергетику.
До цього мають долучити донорів. Проблема водопостачання жителів Донеччини розглянута на державному рівні в присутності представників Тристоронньої контактної групи, передає pr.ua.
Увагу цьому питанню на конференції в Києві приділили вперше з часів окупації частини української території. Про це повідомив голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко.
За його словами, компанія «Вода Донбасу» наразі є найбільшим в Європі постачальником води та обслуговує 3,9 млн жителів у 289 населених пунктах області. Вона працює по обидва боки від лінії зіткнення, а у виробничому процесі залучено понад 11 тисяч працівників, і значна частина інженерних споруд компанії знаходиться на лінії фронту.
«Коли говорять про водозабезпечення Донецької області, то зазвичай у якості головної проблеми називають маловодність регіону. Натомість це не так. Основна проблема на сьогодні – війна, яку веде Росія проти України», – сказав секретар РНБО Олексій Данілов.
Так, на конференції були презентовані результати технічного аналізу та попередні сценарії впровадження заходів з модернізації «Вода Донбасу» керівником програми USAID «Проєкт енергетичної безпеки» паном Діном Вайтом, а також була дана оцінка ризиків системи водопостачання та операційного аудиту КП «Вода Донбасу» з боку ЮНІСЕФ та міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні.
Зокрема, Павло Кириленко зазначив, що в області практично повністю відсутні підземні водні ресурси, канал Сіверський Донець – Донбас вже понад 60 років функціонує без капітального ремонту, через що стається близько 27 тисяч аварійних ситуацій, а 58 населених пунктів області отримують воду за графіком. Крім того, значні витрати йдуть на електроенергію, а тарифи не відповідають собівартості послуг.
Голова ДонОДА представив стратегічні напрямки подальшої модернізації компанії, що включає ремонти зруйнованих та аварійних ділянок Південнодонбаського водопроводу, зменшення енерговитрат, будівництво сонячних та вітряних електростанцій, а також нової мережі водопостачання в Торецьку.
«Внаслідок бойових дій знищуються стратегічні інженерні об’єкти та комунікації, причому зазвичай їх неможливо оперативно та повноцінно відновити, оскільки представники окупаційної влади не надають погодження на проведення ремонтних робіт у так званій сірій зоні. Крім того, фінансова політика окупантів, спрямована на несплату за спожиті воду, електроенергію та невстановлення актуальних тарифів, ставить компанію на межу виживання. Ми не стоїмо на місці та самостійно рухаємо процес стабілізації роботи «Вода Донбасу». Але, звичайно, коштів обласного бюджету не вистачить для повної стабілізації роботи компанії. Це має бути проєкт терміном на понад п'ять років з чітким графіком його реалізації та підтвердженими джерелами фінансування. Звичайно, ми плануємо подавати свої проєкти на Програму відновлення України ЄІБ, але частина з наявних проєктів перевищує п'ять млн євро й не проходить за вимогами», – відмітив Павло Кириленко.
До співпраці запрошені потенційні донори, оскільки гострі проблеми водопостачання населення Донецької області потребують термінового вирішення.
Раніше повідомлялося, що на модернізацію водопостачання Донецької області потрібно 30 млрд грн.