Історики та краєзнавці Маріуполя впритул зайнялися вивченням історії селища Волонтерівка.
Складено імена і прізвища засновників цього селища, тепер дослідники планують відшукати старовинні фотографії учасників Грецького легіону і провести виставку, передає PR.UA.
Про це повідомляє ГО «Архі-Місто» з нагоди наближення 200-річчя Грецької революції і національного відродження.
«Мало хто в Маріуполі знає, що борці за незалежність Греції взяли участь в створенні міста, а "грецький ген свободи"- в крові їх нащадків, нинішніх маріупольців. У 1853 році між Російською імперією і Британською, Османською та Французькою імперіями спалахнула Кримська війна. Багато греків, включаючи активних учасників Грецької революції та їх синів, вирішили використати цю ситуацію для повернення Греції її історичних земель, які перебували під владою османів. При неформальному схваленні короля Греції вони підняли повстання в Епірі, Македонії, Фессалії, Халкідиці і на Олімпі. Однак вони прорахувалися. Росія зазнала поразки у війні, і в 1856 році Грецький легіон був розформований. Але для багатьох волонтерів повернення додому, в турецькі провінції, було неможливим. Для поселення їм була виділена земля під Маріуполем, їх звільнили від податків на три роки і видали позики на облаштування», - розповідають в «Архі-Місті».
Виділені під Маріуполем ділянки поклали початок селу Ново-Миколаївка (нині - Волонтерівка) в 1857-59 роках. На них оселився 201 волонтер та кілька офіцерів Грецького легіону. Також відомий і опублікований список прізвищ цих людей. Як відзначають в «Архи-Місті», в 1995 році третина прізвищ жителів Волонтерівка становили прізвища волонтерів-першопоселенців. І сьогодні вони зустрічаються і серед жителів Маріуполя.
«Щоб віддати данину поваги маріупольцям-волонтерам, ми в "Архі-Місті" плануємо організувати виставку з історичними фотографіями волонтерів та їхніх нащадків. Ми будемо надзвичайно вдячні за їх фотографії і сімейні історії! Будь ласка, відгукніться!», - запрошують взяти участь в дослідженні і організації виставки маріупольців.
Також планується відшукати захоронення волонтерів та їхніх нащадків на Старому міському кладовищі.
Поділитися сімейними історіями про своїх греків-легіонерів маруіпольци можуть по е-mail: arximisto@gmail.com, а також зв'язавшись з організаторами виставки по телефону 096 463 69 88.
Також у Маріуполі вперше на археологічних пам'ятках встановили охоронні знаки.
Іллюстрація: "Грецький легіон під час облоги Севастополя", XIX ст., Автор невідомий.