У Маріуполі після старту кампанії з відновлення мозаїчного панно "Підкорювачі космосу" видатного майстра Віктора Арнаутова з'явилися кандидати на таку відповідальну роботу.
Однак знайти фахівців виявилося не так просто. Більше того, ініціатори відновлення панно хочуть, щоб у цій місії взяли активну участь жителі Маріуполя.
Про це pr.ua розповів засновник проєкту "Життя дверей має значення" Ярослав Федоровський.
"Тижня два тому з Алевтиною Швецовою ми виступили в ефірі МТВ з ініціативою реставрації та збереження цієї мозаїки. Ми зіштовхнулися проблемою пошуку людей, які можуть якісно виконати цю роботу. В Україні таких одиниці. Є багато бажаючих займатися реставрацією цієї мозаїки чи інших, але у них або немає жодного досвіду, або є навички створення нового мозаїчного панно, але "Підкорювачі космосу" вимагають не заміни точною копією, а саме реставрації. Деякі пропонують закрити мозаїку, зняти її, викинути і точну копію зробити за ескізами. Потім ми поспілкувалися з десятком людей, хтось рекомендував один одного, і, зрештою, у темі реставрації саме радянських панно зійшлися на майстрах Гуріних із Києва. Вони у 2020 році займалися реставрацією столичного автовокзалу, і це був дуже крутий прецедент для України і за фактом перший, оскільки справою зайнялися не якісь структури, волонтери допомагали в очищенні, укладанні та інших роботах. Ми хочемо, щоб громадськість Маріуполя так само взяла участь у реставрації "Підкорювачів космосу" за прикладом Києва", - поділився Ярослав Федоровський.
Проте розпочати роботи нині неможливо без задокументованої вартості робіт. Оцінку такого завдання з аналізом може зробити лише профільний фахівець. Комплексне дослідження панно у столичних експертів фірми "GurinBrothers" коштує 97 тисяч гривень. Інших більш компетентних майстрів в Україні немає, вибір поки що зупинено на цих реставраторах.
Департамент культури у 2021 році ініціював надання охоронного статусу "Підкорювачам космосу". На думку Ярослава Федоровського, це потрібна справа, але слід врахувати, що у разі позитивного вирішення питання вартість робіт з реставрації може зрости в кілька разів і знадобляться значні кошти. Зібрати мільйони гривень у такому разі на відновлення буде набагато складніше.
"Якщо мета відреставрувати та зберегти, то спочатку потрібно взятися за відновлення та ремонт усіх козирків над панно, які дозволяють затікати воді при опадах і тим самим її руйнувати, відреставрувати мозаїку і лише потім надавати "Підкорювачам космосу" охоронний статус. Інакше вартість робіт зросте у 3- 5 разів. Запитання: звідки знайдуться гроші, хто їх виділить, чи знайдеться в такому разі інвестор? На ці питання зараз ніхто не може відповісти. Тому в даний час з департаментом культури у нас діалог на тему того, яким шляхом піти", - додав Ярослав Федоровський.
Він переконаний, що найважливіше в цьому ще й залучення саме професіоналів до порятунку мозаїки, щоби не зруйнувати її і не спотворити.
Ярослав Федоровський переконаний, що збір коштів на перший етап - обстеження панно - за прикладом проєкту "Життя дверей має значення" набагато кращий - у такому разі жителі Маріуполя не залишаться байдужими до збереження культурної спадщини видатного земляка.