Пів року тому, з 1 червня, в Україні відкрився ринок землі. Це означає, що тепер можна легально купувати та продавати землю сільськогосподарського призначення. Журналіст pr.ua дізнавався, як триває процес продажу у Маріуполі, районі та області.
В Україні на землю сільськогосподарського призначення припадає понад 70% території країни.
Скільки коштує гектар землі
Ціну землі визначає продавець, проте вона не може бути нижчою за мінімальний поріг – так буде до 2030 року. У середньому цей мінімум становить від 21 тис. грн до 34 тис. грн залежно від регіону.
Фактичні ціни за гектар ріллі суттєво відрізняються залежно від регіону. Так, у Києві це понад 240 тис. грн, тоді як на периферії середня ціна становить близько 40 тис. грн за гектар. Про це повідомляв міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.
Як купують землю у Маріупольському районі
Голова Маріупольської районної ради Степан Махсма у коментарі pr.ua зазначив:
"До того, як запрацював ринок землі, ми раз у раз чули, що як тільки його відкриють, всі кинуться продавати та скуповувати землю. Але жодних черг з охочих укласти угоди купівлі-продажу у нашому районі ми не спостерігаємо. З 16 тисяч власників паїв лише сто побажали продати свою ділянку – тим, кому вони справді потрібні для цільового використання".
Загалом в Україні, як свідчать дані соціологічних опитувань, опубліковані у вільному доступі, переважна більшість власників паїв теж не планують продавати свої ділянки.
Скільки просять за земельні ділянки у Маріуполі
Як випливає з повідомлень про продаж земельних ділянок на сайтах безоплатних оголошень, у Маріуполі та його околицях продають і дачні ділянки в чотири сотки, і ділянки в один-два гектари.
Ціни багато в чому залежать не від площі, а від того, де розташована ділянка, від наявності інфраструктури поблизу. Поруч із містом, у перспективному районі чи курортній зоні – дорожче.
Хтось готовий продати земельний пай у 1,7 га лише за 50 тис. грн. А хтось два га, але поряд із Маріуполем, оцінив у 940 тис. грн. У самому Маріуполі – ще дорожче. Так, за сім хвилин їзди на машині від центру міста виставлено на продаж ділянку сільськогосподарського призначення площею 850 соток – за один млн грн.
Дачу на чотири сотки у Приморському районі можна купити за 27 тис. грн. А дачу у приазовській Ялті на 10 соток – за 134 тис. грн. Ці ціни – набагато вищі за мінімальний поріг, про який говорилося раніше. Тобто "за безцінь" землю ніхто не віддає. Але втратити ділянку через неоформлені документи в перспективі можна, про це читайте нижче.
Донбас – не місце для інвестицій у землю?
Області, обпалені воєнними діями – Донецька та Луганська – за показниками купівлі-продажу земель у самому кінці рейтингу.
Як повідомляла на брифінгу заступник директора департаменту - начальник управління земельних відносин, водних ресурсів, економіки та інвестицій Донецької облдержадміністрації Олена Рибакова, у нашій області за час функціонування ринку землі в Україні, з 1 червня, укладено 737 договорів купівлі-продажу. Загальна площа проданих ділянок складає 2900 га, тобто всього 0,01% усіх земель сільськогосподарського призначення в Донецькій області.
"Це майже найнижчий показник, менший лише в Луганській області, – зазначила вона. – Це свідчить про те, що ринок у Донецькій області розвивається стримано та поступово. Ми бачимо, що побоювання масового скуповування земель не справдилися".
Як використовують сільгоспугіддя Донецької області?
Земля, яка приносить прибуток, навряд стане об'єктом продажу. Чорноземи Донецької області по праву вважаються цінним ресурсом. За даними управління земельних відносин, водних ресурсів, економіки та інвестицій Донецької облдержадміністрації, цього року в нашій області зібрали рекордний урожай зернових та бобових – понад два млн тонн. Такий показник побив рекорд урожаїв минулих років, до початку ООС: бойові дії, на жаль, далися взнаки й на сільському господарстві.
Також Донецька область стабільно перебуває на 2-3-му місці за поголів'ям свиней – 430 тисяч голів, зазначила Олена Рибакова. Ще один показник, який свідчить про те, що це не лише промисловий, а й аграрний регіон – рекордна сума, виплачена фермерам Донецької області за держпрограмами. На підтримку садівництва, тваринництва, придбання сільськогосподарської техніки та іншу державу направило 137 млн грн.
![]()
Національне багатство
Донедавна у всьому світі налічувалося лише шість країн, які не мали вільного ринку землі: Північна Корея, Таджикистан, Конго, Венесуела, Куба та Україна. Тепер їх п'ять. Чи виправдовуються побоювання, що в Україні "почнуть продавати землю за безцінь монополістам"? Такі побоювання висловлювали напередодні ухвалення закону. Проте експерти висловлювали думки й про позитивні сторони нововведення.
За даними Держгеокадастру, площа зареєстрованих земельних ділянок в Україні становить понад 32 млн га. Приблизно дві третини – це земельні ділянки (паї), розподілені у 90-х роках серед майже 7 мільйонів працівників та пенсіонерів колгоспів. З них 1,5 млн померли, так і не дочекавшись права розпорядитись своїм паєм. Багато хто здавав і здає ділянки в оренду - у кілька разів дешевше, ніж у європейських країнах, де земля, хоч і не така родюча, але цінується високо.
Наприкінці листопада кількість угод на землі досягла понад 48 тисяч. Найактивніше продавали та купували в Харківській та Київській областях, повідомлялося на сайті Мінагрополітики.
Підводні камені та стримувальні фактори на ринку землі
Один зі стримувальних факторів для ринку земельних відносин – труднощі юридичного характеру, вважає Олена Рибакова.
"Важко знайти нотаріуса, який спеціалізується на цьому аспекті правових відносин, сама робота з підготовки договорів – кропітка. Оформлення однієї угоди може тривати близько двох тижнів, – розповіла фахівець. – Крім того, пайовики не кинулися продавати ділянки: паї на продаж виставили лише ті, кому гостро потрібні були кошти. Але й платоспроможного покупця знайти не так просто, адже навіть мінімальна вартість одного гектара – 31 тисяча гривень".
Ще раз про документи на землю
Наразі при оформленні документів на землю дільницям присвоюються кадастрові номери. В тих, хто отримував папери на землю до 2004 року, таких номерів немає. Чим це загрожує?
"За законом власник не зобов'язаний переоформлювати документ та реєструвати ділянку в реєстрі, але краще це зробити, – попереджала на брифінгу Олена Рибакова. - Більшість ділянок уже внесено до державного реєстру та відображаються на публічній кадастровій карті. Існує ймовірність того, що покупець у пошуках вільної ділянки землі обере ділянку без кадастрового номера, не знаючи, що вона у приватній власності".
На сайті Держгеокадастру наголошується: якщо державний акт старого зразка (рожевого кольору, що видано до 2004 року), то підставою для присвоєння кадастрового номера буде технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки на місцевості.
Також варто увідповіднювати із земельним законодавством документи тим, хто досі не отримав права власності на земельний пай, а має лише сертифікат. Якщо до 1 січня 2025 року право власності не буде юридично оформлене, така ділянка відійде територіальній громаді.
Раніше pr.ua розповідав про те, як у Маріуполі, Маріупольському районі та Нікольській громаді жителі побоювалися, що підприємці скуплять земельні паї у районі покладів радіоактивного цирконію та розпочнуть його розробку.