Пандемія COVID-19, яка вибухнула 2020 року, негативно вплинула на світову економіку.
Найбільше у цій ситуації постраждали незахищені верстви населення та малозабезпечені громадяни, а також сім'ї, де є безробітні.
Більшість змушені витрачати заощадження та економити на їжі
В Україні удар по сімейному бюджету через коронавірус та його наслідки відчули 69 відсотків громадян. Такі результати дослідження Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), проведеного влітку 2020 року.
Нинішнього року ситуація погіршилася через те, що новий штам коронавірусу "Дельта" став більш агресивним. Зараз хвороба вражає всі вікові групи: від дітей до людей похилого віку, захворювання розвивається стрімко з більш тяжкою симптоматикою і в більшості випадків з необхідністю кисневої терапії, лікування проходить довше і складніше. А це означає, що грошей із сімейного бюджету буде витрачено більше. Крім того, поки людина перебуває на лікуванні, вона втрачає дохід, а лікарняні листи Фондом соціального страхування зараз оплачуються із затримкою у кілька місяців. Тому багато домогосподарств змушені витрачати свої заощадження та економити на продуктах харчування.
Втрата доходів та робочих місць
Епідемія коронавірусу та режим "червоної зони" у Маріуполі внесли серйозні корективи у життя городян. Про те, як коронавірус та карантинні обмеження вплинули на сімейний бюджет маріупольців, дізнавалася журналістка pr.ua.
Виявилося, що серед городян працездатного віку справді багато хто відчуває складнощі фінансового характеру. Деякі маріупольці зіткнулися зі зниженням доходів, а хтось навіть із втратою роботи хоча б одним із членів родини. Пенсіонери також стверджують, що незабаром карантин ударить і по їхньому гаманцю.
Так, Людмила Погорєлова зазначила, що коли у громадському транспорті пенсіонери зможуть їздити лише за наявності сертифікатів про вакцинацію, їй доведеться ходити пішки.
На фото Людмила Погорєлова
У сфері транспортного обслуговування наразі допускають до роботи лише вакцинованих працівників. Але не всі маріупольці згодні на щеплення.
"Моя дочка вже вдруге змушена брати відпустку власним коштом, оскільки не вакцинована, бо нещодавно перехворіла ковідом", - розповіла Лариса Давидова.
Зазнає збитків і малий бізнес. Володимир Зіпір, який продає свіжозварену каву в самому центрі Маріуполя констатує - із запровадженням "червоної" зони, з кінця жовтня, покупців значно поменшало, як наслідок: менше продажів - нижчий прибуток.
На фото Володимир Зіпір
Навіть ті, хто працює дистанційно, і чия робота не пов'язана з прийомом відвідувачів, великою кількістю соціальних контактів чи поїздок, стверджують, що їхні прибутки також скорочуються.
"Зараз такий час, що молодь і без коронавірусу працює віддалено. Але поки я хворів, то тимчасово втратив роботу", - розповів фрілансер Андрій Гордієнко.
Він так само, як й інші маріупольці, стикається з обмеженнями, наприклад, не зміг потрапити до бібліотеки, а коли хворів на коронавірус, змушений був вистоювати довгу чергу, щоб потрапити до лікаря.
Неможливість проводити масові заходи у звичному форматі змушує перебудовуватись і сферу культури.
Як розповів керівник народного театру «Театроманія» Антон Тельбізов, карантин для їхнього колективу став часом пошуку нових форм самовираження.
На фото Антон Тельбізов
Більшість опитаних маріупольців схиляються до думки, що карантин суттєво вплинув не лише на економічну складову життя. Напружена епідемічна обстановка, необхідність носити маски, неможливість отримати ті чи інші послуги, позначаються і психологічному стані кожного.
Ще складніше доводиться тим, хто в мить став безробітним через карантинні обмеження – відсутність доходу, бездіяльність, коли ти не можеш працювати, щоб забезпечити свою сім'ю, коли доводиться пояснювати своїй дитині, чому ти не можеш купити, те, що вона просить – неважливо їжа це чи нова іграшка. Все це, на думку писхологів, може спровокувати депресію та загнати людину у тяжкий психологічний стан.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у Маріуполі під час пандемії коронавірусу втратили роботу понад 14 тисяч людей.