Уродженець Маріуполя Сергій Онишко в складі експедиції як фотограф міжнародного туристичного видання побував в Антарктиді, зробивши безліч приголомшливих фотознімків і відео.
Він розповів журналісту PR.UA, що подорож відбувалося на двох яхтах в кінці грудня - початку січня, якраз в той час, коли в Антарктиді «буяє» літо. Було порівняно жарко для самих південних широт - повітря прогрівалося до плюс дванадцяти градусів.
«Експедиція була присвячена 200-річчю відкриття Антарктиди, - згадував Сергій. - Ми відвідали чотири полярних станції, в тому числі й нашу, українську, - імені академіка Вернадського. У нашій команді було вісім осіб, у тому числі четверо членів екіпажу яхти під красивою назвою - в перекладі з французької «Моє серце». Стартували ми з міста Усвая в Аргентині, що знаходиться на острові Вогняна Земля».
Яхти йшли через протоку Дрейка, що з'єднує Тихий та Атлантичний океани. За словами нашого земляка, це найнебезпечніший куточок на Землі - на тисячу кілометрів немає ні клаптика суші. Глибина океану складає 5,5 кілометра. Тут бувають високі хвилі. Долали протоку 4 дні по хвилях заввишки до шести з половиною метрів. Пощастило - в сильні шторми хвилі здіймаються більш ніж на 20 метрів. Проте учасники експедиції неабияк похвилювались, коли яхту кидало вгору і вниз по шестиметровим гіркам океану.
«Ще це місце називають кладовищем кораблів, бо на дні їх дуже багато з давніх часів. Адже до відкриття Панамського каналу кораблі проходили навколо Південної Америки. І далеко не всі з них змогли подолати в штормову погоду підступну протоку, - додав Сергій Онишко. - Враження від подорожі - приголомшливі. Ти бачиш абсолютно незайману природу. Вражають уяву своєю первозданною красою крижані гірські піки, перевали, ущелини. Ми пройшли по тих місцях, де взагалі з людей нікого не було, які навіть на карту ще не нанесли. Можна знайти якесь озеро і навіть назвати його своїм ім'ям».
В Антарктиді учасники експедиції відвідали чотири полярні станції, в тому числі й англійську, де знаходиться саме південне у світі та найвіддаленіше від цивілізації поштове відділення.
Їх радо зустрічали на українській станції імені Вернадського. Запам'яталися лекції вчених-полярників. Але засмутили їх слова про глобальне потепління, підкріплені фотографіями, зробленими протягом 50-70 років. На них видно, як відступають кордони льодовиків. Ще одне негативне враження було пов'язано з даними вчених про те, як згубно впливає на природу пластик, як він колосально забруднює океан і все живе в ньому. У тканинах китів, пінгвінів і інших мешканців знаходять велику кількість мікропластику, через який в організмах птахів і тварин відбуваються мутації.
«Ми бачили, як грає у хвилях серед айсбергів кит горбач, як відпочивають на льоду морські леопарди та тюлені. А нами цікавилися пінгвіни декількох видів, в тому числі - імператорські, поліційні. Вони дуже цікаві», - згадував Сергій Онишко.
За його словами, до всіх тварин люди підходили не ближче, ніж на 5-7 метрів, а до пінгвінів - на 2 метри. Пов'язано це з тим, що тварини сприймають людину, як ворога. І, якщо близько до них підійти, то вони починають хвилюватися і навіть можуть кинути своє потомство.
Важко було повертатися додому - в цивілізацію, де шумить і деренчить транспорт, звучить багатоголосся людей на вулицях, залитих штучним світлом вечорами.
Сергій Онишко кілька років тому переїхав жити з Маріуполя до Одеси, але не забуває своє місто, друзів і близьких.
Його виставку фотографій з Антарктиди маріупольці побачать в Центрі сучасного мистецтва імені Куїнджі в жовтні.
Раніше PR.UA розповідав про виставку унікальних виробів ковалів Маріуполя.
Світлини та відео Сергія Онишко