Щорічно в правилах проведення оцінювання знань з'являється щось нове, не обійшлося без новацій і в цьому році. Так, тепер можна здавати не чотири, а п'ять предметів, обираючи з 13 дисциплін. З п'яти предметів чотири є обов'язковими.
Ще одне нововведення - в нинішньому році уряд планує вперше заохотити грошовою премією тих, хто краще за всіх здасть ЗНО. 30 найрозумніших випускників, які з чотирьох предметів набрали не менше 790 балів, в тому числі 200 балів за один предмет, зможуть отримати 100 тисяч гривень - кожен.
У перший день ЗНО - з хімії в Маріуполі працював всього один пункт тестування, з 210 зареєстрованих учасників прийшли 152. Все пройшло спокійно, без нестандартних ситуацій. На французьку, німецьку та іспанську мови бажаючих було ще менше, також діяв один пункт - для 33 учасників, з яких четверо не з'явилися.
А ось на тестуванні з англійської мови, були задіяні 10 пунктів у всіх районах Маріуполя: його збиралися проходити, згідно зі списками реєстрації, 2446 людей.
Всього ж в Маріуполі в нинішньому році відкрито 19 пунктів проведення ЗНО - найбільша кількість в Донецькій області.
Журналіст PR.UA побував в одному з пунктів тестування - в опорній школі Лівобережжя № 10. Здавати ЗНО з англійської мови туди приїхали випускники з усіх районів Маріуполя - зараз при розподілі до уваги не береться місце проживання. Незважаючи на те, що пункт відкривається о 9:45, вже о 9 годині на подвір'ї школи почали збиратися невеликими групами старшокласники, деяких привезли батьки. Деякі, побоюючись, як би не запізнитися, їхали з Центрального в Лівобережний район через Кальміуський - щоб не «застрягти» в корці на Набережній, де йдуть ремонтні роботи.
Багато хто прийшов ошатно одягненим - юнаки в білих сорочках, дівчата - в сукнях, брючних костюмах. Незважаючи на безтурботний сміх, багато хто хвилювався. А готувалися не один місяць.
«Місяців зо три тому я дуже переживала, зараз вже ні. Пробне ЗНО проходила, результати трохи засмутили. Зате я зрозуміла, над чим потрібно попрацювати, тим більше, що час ще був, - розповіла випускниця школи № 16 Ганна Іванова. - Моя мета - вступити на бюджет на «Право». Знаю, що там серйозний конкурс, але я ще з 10 класу знала, на які предмети потрібно робити упор. Навіть без репетитора, самостійно можна за допомогою інтернету знайти все, що потрібно для підготовки».
«Без репетитора - важче, зараз, мені здається, у всіх є репетитори. У мене їх навіть два, з математики та англійської мови, - розповів Вадим Заровний, який закінчує школу № 67 і збирається вступати до Донецького юридичного університету МВС України на спеціальність «Правоохоронна діяльність». - Крім високих балів ЗНО в моєму випадку буде враховуватися також рівень фізичної підготовки, так що тренуванням теж приділяю час».
Тим, хто вивчає математику поглиблено додаткові заняття не знадобилися.
«У нас, в технічному ліцеї, і так 9 годин математики на тиждень, - зазначила Дар'я Гайдей. - Математика мені дається легше, ніж українська мова та література, за якими я займалася з репетитором».
Тож не дивно, що випускниця ліцею з технічним складом мислення обрала спеціальність «Архітектура».
Після відкриття пункту перед входом вишикувалася довга черга: перевірка документів займала більше часу, ніж вимір температури.
Ще один нюанс, пов'язаний з карантином і навчанням, так би мовити, на дому. Як відбилася дистанційна освіта на знаннях можна буде судити після оголошення результатів ЗНО.
Однак експерти дають невтішні прогнози.
«Дослідження підтверджують, що дистанційна освіта має негативні наслідки на результати навчальних досягнень. Є кілька країн, які однозначно стверджують, що втрати великі і нерівномірні, - коментувала заступник директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко. - В учнів початкової школи більші проблеми, ніж у старшої школи, так як їм перш за все необхідно отримати вміння вчитися, і це дуже складно зробити дистанційно. Також великі втрати в навчальних досягненнях у дітей з малозабезпечених сімей, тому що дистанційна освіта проходить насамперед завдяки всіляким гаджетам».
Світлини Людмили Єрмішиної