Навіть у тих випадках, якщо людина легко або безсимптомно перенесла коронавірусну хворобу, може спостерігатись так званий постковідний синдром.
Про це передає pr.ua з посиланням на телеграм-канал Міністерства охорони здоров'я України.
Науковці наголошують, що перенесення коронавірусної хвороби в легкій формі зовсім не означає, що це не матиме жодних негативних наслідків для вашого організму. Тому в більшості випадків після одужання від COVID-19 людям важко адаптуватися до нормального ритму життя.
Цей стан також має ще одну назву – "тривалий ковід" (long COVID-19) та полягає в тому, що після перенесеної коронавірусної хвороби в людини можуть з'явитися симптоми, які не можна пояснити наявністю жодної з відомих сучасній науці хвороб. Як правило, такий стан може спостерігатися досить тривалий час - від 5 до 12 тижнів або й більше.
Науковці з Великобританії на підставі проведених ними досліджень відзначають, що постковідний синдром у кожної п’ятої людини, яка перехворіла на коронавірус, триває протягом п'яти тижнів, а кожен десятий не може повністю відновитися протягом 12 тижнів.
Отже, головною ознакою постковідного синдрому є тривалий час відновлення після захворювання на коронавірусну хворобу. Він може мати такі симптоми:
- слабкість,
- знесилення,
- тривалий кашель,
- задишка,
- втрата смаку та нюху,
- порушення сну та свідомості,
- тривожність,
- депресія,
- головний біль,
- суглобовий синдром,
- випадіння волосся,
- розлади ендокринної системи тощо.
І це далеко не вичерпний перелік клінічних проявів постковідного синдрому, адже з кожним днем він поповнюється все новими й новими проявами.
Тому цілком природно, що перед тими, хто переніс корона вірусну хворобу, постає питання: як повернутися до активного життя?
Медики поки що не можуть дати однозначну відповідь на це питання, адже, враховуючи індивідуальні особливості перебігу захворювання на COVID-19, такої інструкції поки що не існує.
Та все ж таки науковці сформулювали декілька порад, які допоможуть колишнім пацієнтам відновитися після перенесеної коронавірусної хвороби, а саме:
- дотримання режиму сну та збалансованого харчування;
- помірна фізична активність;
- вправи для тренування мозку та когнітивних здібностей;
- прогулянки на свіжому повітрі.
Крім того, людям, які перенесли COVID-19 треба приділяти підвищену увагу лікуванню хронічних захворювань, якщо вони в них є. В цьому випадку необхідно обов’язково проконсультуватися з сімейним лікарем щодо того, як корона вірусна хвороба вплинула на ваше самопочуття.
Науковці наголошують, що єдиним способом зменшити ризик захворювання на COVID-19, а значить і не допустити проявів постковідного синдрому, є вакцинація.
Список та контакти центрів та пунктів вакцинації можна знайти за посиланням, або за телефоном 0 800 60 20 19.