Самостійне проведення експрес-тесту на визначення антигену коронавірусу може бути корисним, якщо є симптоми респіраторної інфекції, але немає можливості відвідати лікаря або здати аналіз на коронавірус в лабораторії.
Набори для домашнього тестування зараз можна купити у багатьох аптеках Маріуполя.
Як правильно ними користуватися, щоб отримати максимально вірогідний результат у своєму коментарі для pr.ua, розповіла завідувачка клініко-діагностичної лабораторії Центру первинної медико-санітарної допомоги № 2 Галина Грачова.
Мазок потрібно брати правильно
"Перед проведенням дослідження потрібно вивчити інструкцію та ретельно слідувати їй. Найвідповідальніший момент, від якого багато в чому залежить вірогідність результату, - взяття мазка за допомогою стерильного назофарингеального тампона, що додається до комплекту, - зазначила Галина Грачова. – Потрібно ввести його досить глибоко, щоб захопити матеріал не тільки в носових ходах, де вірус може не бути в достатній кількості, а й у носоглотці".
Ще один момент, про який не згадується в інструкції, але також впливає на вірогідність - використання лікарських препаратів у вигляді крапель або спрею. Експерт попередила: небажано перед забором мазка закапувати ніс або промивати його.
"Це може знизити концентрацію вірусу, що міститься у слизу, інактивувати патоген або зовсім змити його зі слизових оболонок", - зазначила Галина Грачова.
На концентрацію вірусу також впливає, на яку добу з моменту появи симптомів береться мазок. Краще не поспішати та проводити домашнє експрес-тестування на другу добу після виявлення ознак розвитку респіраторної інфекції. Це підвищена температура тіла, біль у горлі чи нежить.
Перевірено pr.ua
Влаштувати лабораторію вдома журналісту pr.ua довелося через ймовірність контакту з хворим на COVID-19 та симптоми риновірусної інфекції. Набір для експрес-тесту на визначення антигену коштував 240 грн. За словами фармацевта аптеки, тести мають попит серед маріупольців, і не завжди бувають у наявності.
У набір входить тест-касета, пробірка зі спеціальним розчином – буфером, назофарингеальний набір. В інструкції докладно описано, як правильно взяти мазок, як перенести біоматеріал у пробірку, а з неї – у віконце на касеті.
Введення тампона викликає досить неприємні відчуття, бажання чхнути. Але якщо це робити повільно, глибоко та повільно дихаючи, цілком можна зазнати дискомфорту. Результат "проявляється" на тест-касеті практично відразу. Одна смужка – негативний результат, дві – позитивні. Якщо зразка не вистачило і тест не може вважатися виконаним, видно: лінія з'явиться біля певної позначки на касеті. Тест журналіста дав негативний результат.
Тестування на антиген проводять і у лікувальних закладах. Для його проходження потрібно звернутися до свого сімейного лікаря або терапевта, і він ухвалить рішення щодо доцільності проведення дослідження. Медики попереджають: будьте уважні до свого здоров'я, своєчасно звертайтеся за медичною допомогою і не наражайте на небезпеку зараження оточення.