Першими з нашого списку виповзають на полювання кліщі. Нинішня весна - дуже пізня, кліщі довго спали та встигли сильно зголодніти.
«Якщо минулого року перші випадки укусів кліщів ми реєстрували в перших числах березня, то в цьому - тільки на початку квітня, - прокоментувала PR.UA ентомолог Маріупольської філії «Донецького обласного лабораторного центру МОЗ України» Людмила Доценко. - З початку 2021 року зафіксовано 44 випадки укусу кліщами, у травні – 29 випадків. Не всі кліщі потрапляють до нас на дослідження, але серед вивчених екземплярів таких, що переносять небезпечні інфекції, виявлено не було. Сам по собі укус кліща може бути небезпечний саме через ризик зараження лайм-бореліозом, енцефалітом або іншими захворюваннями, які протікають важко і можуть навіть загрожувати життю. Але не всі види кліщів вважаються основними переносниками».
На цьому тижні в лабораторний центр звернулися за консультацією батьки, у яких дитину вкусив кліщ за волосяну частину голови під час прогулянки в Приморському парку – і це при тому, що застосовувався репелент, засіб для відлякування комах.
«За словами батьків, засіб наносили і на підстилку, і на одяг. Можливо, репеленти мають різну ефективність залежно від виду комах», – припустила ентомолог.
Найнадійніша профілактика укусів - закритий одяг з щільно прилеглими манжетами, взуття, головний убір. «Живуть кровосисні, як правило, в траві, ближче до землі, де їм простіше знаходити собі їжу - присмоктуватися до гризунів, птахів, кішок, собак, людини, – прокоментувала Людмила Доценко. - На деревах вони теж можуть бути, так що з непокритою головою ходити під деревами не варто. Якщо довго перебуваєте серед зелених насаджень, то час від часу оглядайте відкриті ділянки тіла».
Якщо кліщ встиг закріпитися на шкірі, його треба акуратно видалити, не обірвавши хоботок – викручують рухами за головку за допомогою пінцета або нитки. Після вилучення необхідно вимити руки з милом, а ранку обробити розчином йоду або засобом, що містить спирт. А винуватця події помістити в будь-яку місткість і відвезти на дослідження в лабораторний центр, щоб з'ясувати, чи є він небезпечним.
Великі смугасті комахи від сімейства ос - шершні - у багатьох районах Маріуполя в останні роки помітно розмножилися. Буває, вони влаштовують собі гнізда на території дворів або дитячих садків, і тоді для їх знищення викликають ДСНС – минулого року таких викликів було п'ять.
Живуть шершні величезними сім'ями, та й окремо виглядають досить загрозливо. Хоча цей вид зарахований до корисних комах, бо харчуються ще й шкідниками садових культур, включаючи сарану. У ряді європейських країн шершнів спеціально розводять - вони внесені до Червоної книги. Знищувати шершневі гнізда рекомендується лише тоді, коли ці комахи серйозно заважають укладу життя або загрожують здоров'ю.
Як себе вести, якщо підлетів шершень? Не розмахувати руками, не кричати, не робити різких рухів, а зупинитися або спокійно піти. Шершень, як правило, неагресивний, жалить тільки тоді, коли його намагаються схопити або намагаються зруйнувати його гніздо. Зате жалити може кілька разів і досить болісно.
Особливо треба остерігатися укусів в обличчя, рот, шию, бо вони можуть викликати біль, дуже сильний набряк і навіть, в найважчих випадках, зупинку дихання. Реакція на укус може бути різною, залежить від особливостей імунної відповіді – наскільки схильна людина до алергії. Якщо самопочуття залишається нормальним, а набряк на ужаленій ділянці невеликий, температура тіла не росте, то загрози здоров'ю немає. Можна прикласти примочки з напівспиртового розчину (спирт з водою розвести один до одного), промити розчином соди. А ось якщо підвищилася температура, стало важче дихати, при нудоті або блювоті, великому набряку, потрібно негайно звернутися за медичною допомогою.
Час від часу на пляжах Маріуполя можна зустріти невеликих вертких змійок коричневого кольору. У нинішньому сезоні плазуни теж потрапляли в об'єктив камер і соцмережі. Зазвичай до такого сусідства ставляться без паніки - маріупольці вже знають, що це вужі. Вони не отруйні, а в воді і зовсім не здатні вкусити. Вужі можуть «залякувати» шипінням, імітацією атакувальних рухів головою. Загалом, намагаються жити своїм життям далеко від жвавих місць.
У всій Україні водяться тільки два види небезпечних змій - степова гадюка і гадюка Нікольського, вони отруйні, але їх укус для людини вважається не смертельним, хоча і може привести до нездужання на два-три дні.
Зате деякі з членистоногих куди отруйніше за гадюк, і зустріти їх можна на дачі, в парку, на подвір'ї приватного сектору. Перш за все – поширені в Приазов'ї каракурти, вони ж в народі – «чорні вдови».
«Крім каракуртів, в нашій місцевості мешкають і тарантули - але вони, попри те, що мають більший розмір і значний хижий вид, менш небезпечні. Укус тарантула можна порівняти з відчуттям після того, як вжалила оса», – зазначила Людмила Доценко.
Отрута ж каракурта сильніше отрути деяких змій. Профілактика - закритий одяг, огляд місця відпочинку на предмет павукових нір – у вигляді воронок в землі, затягнутих густою щільною павутиною. Якщо людину все ж вкусила «чорна вдова», необхідно якомога швидше звернутися за медичною допомогою. В очікуванні лікаря допомогти потерпілому можна, приклавши до місця укусу щось холодне: кровоносні судини звузяться, сповільниться всмоктування отрути.
Були минулого року і випадки виклику швидкої допомоги після опіків медузами - їх було настільки багато, що їх вивозили з території пляжів Маріуполя тоннами. Зустріч з «морською кропивою» не небезпечна навіть для дітей, але неприємна.
«У нинішньому сезоні звернень від укушених або ужалених відпочивальників до нас не надходило. Минулого сезону - бували випадки, коли жалили оси або інші комахи, – розповів начальник рятувальної аварійно-водолазної служби Олександр Татай. - На кожному рятувальному посту наші співробітники готові надати долікарську допомогу, а в разі необхідності – викликається швидка допомога. Але краще - дотримуватися обережності».
Підіб'ємо підсумок: репелент, антисептик на спиртовій основі, бактерицидний пластир – такі ж необхідні компоненти аптечки, як і сонцезахисний засіб. Відпочиваючи, не варто забувати про те, що ми не одні на нашій планеті.
Фото з відкритих джерел
14 липня 2022
25 березня 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)